Vedení magistrátu našeho hlavního města se rozhodlo otevřít novou cestu k nelegálním činnostem v Praze…

Ač tak činní neúmyslně, jak se říká, cesta do pekla je velice často dlážděna dobrými úmysly. A v posledních dvou letech Praha jde celou řadou takových cest do pekla. Nyní je touto novou cestou plošný zákaz herních automatů v hlavním městě.

Původní snaha o to vyhovět některým městským částem, aby mohly provozovat automaty, byla zhacena antimonopolním úřadem, jako potenciální zásah do volné soutěže. Ale celá tato radikální regulace je zásahem do volné soutěže. Výjimky chtěla prosadit především Praha 1, ale nepovedlo se. Magistrát se zaměřil na kontroly provozoven kasin a prohlásil, že jde ve skutečnosti o herny s automaty.

Psali jsme zde:

Jaký bude výsledek? Už nyní jsou různí městští představitelé skeptičtí k možnosti plošného zákazu. Skepticky se vyjádřil například starosta MČ Praha 1, Petr Hejma (STAN), který poukázal velice přesně na to, co se v případně plošného zákazu stane. Místo existence částečně regulovaných kasin a heren, nad kterými má město a společnost, aspoň nějaký dohled, vzniknou kasina a herny neregulované, nelegální a neomezované, vedené na černo. Takové herny navíc budou spojeny nejen s hazardem, ale i jinou trestnou činností, včetně drog, či kuplířství.

Řada regulací je nutná, ale tohle je přesně ten druh regulací a v takové míře, které spíše věci komplikují. Místo dohledu a inspekcí, tak naroste zločinnost a vliv mafie, poškozen bude soukromý sektor, společnost a město. Prostě další z nekonečné řady experimentů současného vedení, který ovšem zjevně nečeká dobrý konec…

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 24.8.2020