Nárůst počtu nakažených v Praze je nejvyšší za poslední týden

V Praze přibylo od pondělního podvečera 78 prokázaných případů covidu-19, nejvíc za poslední týden. Od začátku epidemie se v hlavním městě infikovalo 4616 lidí. Přibližně sedm z deseti nakažených už se z nemoci uzdravilo. Počet zemřelých s koronavirem stoupl v metropoli od pondělního podvečera o dva na celkových 109. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice.

Pražská burza potřetí v řadě posílila, pomohly jí bankovní emise

Pražská burza potřetí v řadě posílila. Index PX dnes stoupl o 1,01 procenta na 909,05 bodu. K růstu burze pomohly hlavně bankovní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Pražská ČSSD organizuje petici proti omezování a zdražení MHD

Sociální demokraté v Praze dnes začali sbírat podpisy pod petici proti zdražování a omezování pražské MHD. Do konce září plánují sbírat podpisy na stáncích v ulicích metropole a online, poté chtějí petici předložit na říjnové jednání zastupitelstva. Vedení města v posledních měsících mluví o potřebě zdražit roční kupon na MHD, objevily se i informace o možném omezování intervalů a spojů.

V pražské čističce vznikne zařízení na výrobu plynu bioCNG

V areálu pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) vznikne zařízení na výrobu plynu bioCNG. Pilotní projekt by měl začít fungovat v příštím roce. Zařízení by mělo být schopno vyrábět ročně až 600 tun bioCNG. Na dotaz ČTK to dnes řekl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos. Přesné náklady zatím nejsou definitivně známy. Investorem stavby je městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Většinovým vlastníkem PVK je Veolia a menšinovým hlavní město. PVK se v metropoli stará o distribuci vody.

Festival Zlatá Praha zahájí 23. září tenorista Pavel Černoch

Festival televizních hudebních, tanečních a divadelních pořadů a filmů Zlatá Praha zahájí 23. září na Nové scéně Národního divadla (ND) vystoupení tenoristy Pavla Černocha. Festival se uskuteční do 26. září. V premiéře uvede snímky o dlouholeté primabaleríně Národního divadla Tereze Podařilové nebo dokument k 75. výročí založení Taneční konzervatoře hlavního města Prahy. Novináře o tom za Českou televizi informovala Karolína Blinková.

Pragoprojektu klesl zisk o polovinu na 20,3 milionu korun

Projektově-inženýrské firmě Pragoprojekt loni klesl čistý zisk meziročně o polovinu na 20,3 milionu korun. Tržby se snížily o 5,6 procenta na 358,6 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin. Firma v ní uvedla, že výsledky se zhoršily především kvůli růstu nákladů.

V Praze 6 začalo budování pomníku Marie Terezie, potrvá do října

Na objednávku městské části začalo v parku jižně od třídy Milady Horákové v Praze 6 budování pomníku Marie Terezie. Dílo sochaře Jana Kováříka by mělo být podle Kateřiny Maršálové z tiskového oddělení radnice slavnostně odhaleno 20. října. Podle smlouvy se sochařem by městská část měla za dílo zaplatit zhruba 3,6 milionu korun. Jeho výstavbu radnice připravuje mnoho let, proti pomníku vzniklo několik petic.

Pražský železniční koridor do Hostivaře je hotový ze dvou třetin

Budovaná první čtyřkolejná trať v Česku, která spojí pražské hlavní nádraží a Hostivař, je hotová zhruba ze dvou třetin. Dokončena bude příští rok na podzim. Uvedli to dnes zástupci Správy železnic. Modernizace trati mezi vinohradskými tunely a Hostivaří je považována za železniční stavbu desetiletí, protože promění dvoukolejnou trať na první čtyřkolejnou železnici v Česku. V rámci projektu bude kompletně rekonstruované nádraží Vršovice a vzniknou dvě nové zastávky Praha – Eden a Praha – Zahradní Město. Naopak bude bude zrušena dvojkolejná trať ve Strašnicích, která vede přes obytnou zástavbu.

Praha 2 vrátí do parku Folimanka sochu skateboardisty

Vedení radnice Prahy 2 vrátí do parku Folimanka nedaleko sportovní haly sochu skateboardisty. V parku by se mohla znovu objevit v příštím roce. Radnice již jednala s autorem i Českou asociací skateboardingu. Socha byla do parku umístěna v roce 1982 a její autorem je Jaroslav Hladký. Odstraněna byla v roce 2007, neboť byla poškozena.

V Praze se nebudou od středy do pátku moci rozdělávat ohně

Lidé nebudou smět v Praze od středy do pátku rozdělávat oheň v lesích a místech se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru. Kromě rozdělávání ohně na rizikových místech magistrát zakázal i kouření, používání pyrotechniky, lampionů či jízdu parních lokomotiv. Informoval o tom dnes pražský magistrát s odkazem na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Šmarda zahájil senátní kampaň autostopem z Prahy

Dvoudenním autostopem z Prahy na Vysočinu zahájil dnes kampaň do podzimních senátních voleb místopředseda sociální demokracie Michal Šmarda. Starosta Nového Města na Moravě kandiduje na Žďársku v koalici Silný hlas z Vysočiny za ČSSD se Zelenými a hnutím Budoucnost. Cesta má podle něj symbolizovat mimo jiné to, že by hlavní město mělo věnovat Vysočině víc pozornosti.

Děti z domova na pražské Zbraslavi budou bydlet v bytech

Pražský magistrát chce umístit děti z Dětského domova Charlotty Masarykové na Zbraslavi do bytů, aby nemusely být stěhovány do neznámého prostředí v jiných domovech. Městu se podařilo dosáhnout u soudu předběžného rozhodnutí u dvou dětí. O osudu dalších dvou nyní jedná. V domě na Zbraslavi budou po odstěhování dětí do bytů rozšířeny služby pro rodiny s postiženými dětmi. Novinářům to dnes řekly radní Milena Johnová (Praha Sobě) a ředitelka domova Radka Soukupová.

Praha opraví čistírnu v Lipencích a postaví kanalizaci na Točné

Pražský magistrát nechá v následujících dvou letech opravit a vylepšit čistírnu odpadních vod v Lipencích. Radní v pondělí rozhodli, že práce provede za nabídkovou cenu zhruba 163 milionů korun firma SMP CZ. Schválili také výběr společnosti, která zpracuje projekt delší dobu plánované kanalizace v Točné v Praze 12, vyjde asi na pět milionů korun.

Nečistoty z kanalizace v Praze bude odsávat nový výkonnější vůz

Nečistoty z pražské kanalizace bude odsávat nový vůz Kaiser ECO s pohonem na bioCNG. Oproti běžným vozům sníží provozní náklady, načerpá naráz větší množství nečistot a vyprodukuje méně emisí. Pomocí vodní trysky nažene nečistoty do velké hadice a odsaje do cisterny. Cena vozu je 13 milionů Kč. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) a Petr Mrkos, ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které auto koupily. Většinovým vlastníkem PVK je Veolia a menšinovým hlavní město. PVK se v metropoli stará o distribuci vody.

V pondělí přibylo 260 nakažených, jejich počet přesáhl 22.000

V Česku pondělí přibylo 260 potvrzených případů nákazy koronavirem. Počet nakažených od začátku epidemie tak přesáhl hranici 22.000. Laboratoře v zemi dosud nemoc covid-19 odhalily u 22.181 lidí. Zhruba tři čtvrtiny z nich se vyléčily. S nákazou zemřelo 415 lidí. Aktuálně tak v zemi je 5390 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

ČSÚ představí údaje o počtu žáků nebo učitelů a výuce na dálku

Český statistický úřad dnes na tiskové konferenci představí údaje o počtu žáků a studentů, učitelů a jejich mzdách nebo o vzdělávání na dálku. Podobnou akci pořádá úřad už tradičně k zahájení školního roku, který začne 1. září. Prezentuje na ní především data za uplynulé období.

Soud začne projednávat případ desítek výhružných telefonátů

Pražský městský soud dnes začne projednávat obžalobu na Marcela Houfa, který čelí obžalobě z toho, že vyhrožoval řadou teroristických útoků, vydíral policii a šířil poplašné zprávy. Státní zástupce tvrdí, že mladík společně se svým známým směřovali desítky telefonátů na policejní služebny nebo do nemocnic a hrozili odpálením bomb ve vlacích, na náměstích nebo v obchodech. Houfovi hrozí až 12 let vězení.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 25.8.2020