Informace z jednání rady magistrátu…

Souhrn rozhodnutí schválených radou hlavního města Praha ze dne 24.8.2020:

Praha změnila zásady přidělování městských dotací

Vedení hlavního města změnilo zásady přidělování dotací z městského rozpočtu. Zvýší se kontrola, informace budou zveřejňovány a nově bude zaveden systém hodnocení pro přidělování individuálních dotací. Podle zásad začne magistrát rozhodovat od letošního října. Novinářům to řekl radní Adam Zábranský (Piráti). Praha rozdělí ročně na dotacích více než jednu miliardu korun.

Pražský magistrát se dohodl s firmami, které postavily Šutku

Pražský magistrát se dohodl s firmami, které postavily akvapark Šutka a které město žalovalo o 30 milionů korun kvůli nespokojenosti s kvalitou stavby. Radní Jan Chabr (TOP 09) novinářům řekl, že firmy SMP CZ a CL-EVANS souhlasily s tím, že výměnou za stažení žaloby opraví praskliny, kvůli kterým bazény akvaparku tečou, a dále budou po sedm let zdarma provádět opravy do limitu 750.000 korun ročně. Vedení města také plánuje do akvaparku dále investovat, ale jeho rozšíření o venkovní část kvůli finanční náročnosti odložilo.

Praha bude svážet a třídit hliníkové kávové kapsle

Pražský magistrát uzavře dohodu o sběru hliníkových kávových kapslí se společností Nestlé. Město umožní sběr kapslí ve svých kontejnerech na tříděný odpad a následně jej vyfakturuje výrobci. Novinářům to řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Svoz chce Praha provádět v rámci zavádění tzv. cirkulární ekonomiky, která vychází z principu opakovaného využívání surovin, čímž se snižuje množství odpadů.

Praha chce příští rok začít s úpravami parku na Vítkově

Pražský magistrát chce koncem příštího roku začít s první částí úprav vrchu Vítkov mezi Karlínem a Žižkovem. Má stát zhruba 60 milionů korun a týkat se má oblasti přímo u památníku včetně přilehlého parkoviště. Novinářům to řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Radní schválili uzavření smlouvy na vypracování projektové dokumentace první části projektu. Úpravy rozdělené do šesti částí mají trvat několik let, celkové náklady se nyní podle náměstka odhadují na 373 milionů korun.

Praha sjednotila pravidla odměňování v dozorčích radách

Pražský magistrát sjednotil pravidla a podobu smluv pro odměňování členů dozorčích rad a výborů pro audit v městských firmách. Upravena byla rovněž výše odměn ve společnostech. Členům těchto orgánů nebude vyplácen podíl na zisku, takzvané tantiémy. Novinářům to řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Úpravy se týkají více než desítky akciových společností stoprocentně vlastněných Prahou.

Praha prověří stavbu nové silnice od nákladového nádraží na Jarov

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) zajistí pro hlavní město vytvoření urbanistické studie, která prověří možnost postavit novou silnici spojující Nákladové nádraží Žižkov s Jarovem. V areálu bývalého nádraží je v plánu stavba bytových domů, které by v budoucnu mohly pojmout až 15.000 obyvatel. Nová silnice má zajistit obsluhu nové čtvrti a ulevit již nyní přetíženým silnicím, jako je Jana Želivského.

Praha vypoví smlouvy na desítky reklamních ploch

Pražský magistrát vypoví 38 smluv na pozemky, které pronajímá různým firmám pro umístění reklamních poutačů o ploše do osmi metrů čtverečních. Rozhodli radní. Mezi firmami, které o plochy přijdou, jsou reklamní společnosti, maloobchodníci, ale i městem spoluvlastněné Kongresové centrum. Důvodem je snaha omezit tzv. vizuální smog, tedy zamoření veřejného prostoru především agresivní reklamou. Praha připravuje také rozšíření nařízení regulujícího reklamu i mimo území Pražské památkové rezervace.

Praha zvýší základní kapitál Prague City Tourism na 66 milionů Kč

Hlavní město navýší základní kapitál společnosti Prague City Tourism (PCT) z nynějších 50 milionů korun na 66 milionů. Praha zvýší základní kapitál jako jediný akcionář upsáním nových akcií. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. PCT je městskou akciovou společností a má na starosti cestovní ruch. Firma vznikla transformací původní příspěvkové organizace Pražská informační služba (PIS).

Praha koupí dvoupatrovou budovu u kurtů na Štvanici

Hlavní město koupí dvoupodlažní budovu nedaleko centrálního kurtu na Štvanici v Holešovicích. Za budovu zaplatí společnosti Rodop zhruba 11,9 milionu korun. Budovu plánuje město využít při celkové rekonstrukci ostrova. Rozhodli o tom pražští radní. Pražský magistrát zadal letos na začátku roku vypracovávat studii celkového rozvoje Štvanice. Dokončena bude do roku 2022. Ostrov Štvanice se rozkládá na hranici Prahy 7, 8 a 1.

Pražská Jižní spojka bude mezi 5. května a Vídeňskou rozšířena

Pražská Jižní spojka bude v úseku mezi kříženími s ulicemi 5. května a Vídeňská rozšířena. Magistrát si nechá vypracovat studii rozšíření komunikace a rovněž nových napojení na zmíněné ulice. Důvodem je zvýšení bezpečnosti a kapacity. Náklady na vytvoření projektu by neměly přesáhnout 3,1 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Jižní spojka je součástí městského, vnitřního silničního okruhu. Z údajů Technické správy komunikací za loňský rok vyplývá, že Jižní spojka je třetí nejvytíženější pražskou komunikací, denně po ní projede 129.000 aut.

Ve Vršovicích a části Vinohrad platí parkovací zóny

Ve Vršovicích a části Vinohrad, která spadá pod Prahu 10, platí zóny placeného stání. Magistrát je spustí na žádost radnice městské části, která plánuje placené parkování zavést na celém území Prahy 10. Ve Strašnicích mají začít platit 5. října a v Malešicích 2. listopadu. Za první auto lidé stejně jako v zónách ve zbytku Prahy zaplatí 1200 korun ročně, druhé vyjde na 7000 korun.

Jednání rady hl. m. Prahy

https://www.praha.eu/public/32/1e/fd/3154682_1101362_Prg_29_Rada_2020.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 25.8.2020

Zdroj:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_aktualizuje_zasady_uzemniho.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_dale_zlepsuje_komunikaci_s_obcany.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/oslavy_noveho_roku_budou_bez.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/posledni_vyzva_kdy_mohou_sportovni.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_uzavre_dohodu_o_spolupraci_se.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/hlavni_mesto_planuje_odkoupit.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/studie_prozkouma_moznosti_zkapacitneni.html

Psali jsme zde: