Ano, elektrokoloběžky znečišťují okolí, byť ne, tak jak si myslíte… 

Projekt, který byl podporován radními magistrátu hlavního města Prahy, se nyní ukazuje jako nový zdroj znečištění hlavního města Prahy. Není to znečištění, nějakými výfukovými plyny, jak by se mohlo zdát, když to souvisí s dopravou. Je to znečištění elektrokoloběžkami samotnými.

Ano, všeobecně rozšířená „kratochvíle“, která postihuje celou řadu měst a obcí, kde byly elektrokoloběžky zavedeny, se už definitivně rozšířila i v Praze. Z dosud ojedinělých incidentů se stává vcelku pravidelná záležitost. Vandalové, opilci a různí buřiči, berou tyto elektrokoloběžky a hází je do Vltavy, odkud musí být vytahovány. Dochází tak k poškozování životního prostřední, stejně jako k plýtvání penězi a časem pracovníků technických služeb, kteří se tím musí zabývat. Šíří se to i po Instagramu, a netýká se to jen elektrokoloběžek, ale i elektrokol. Jen pro ilustraci, ve francouzském Lyonu bylo při jedné příležitosti vyloveno během tří hodin na sto elektrokoloběžek. Je jich víc, než ryb, že?

Psali jsme zde:

Nicméně, jak se zjistilo, dno řek není jediným oblíbeným místem pro rekreaci elektrokol a elektrokoloběžek. Pár jich bylo nalezeno dokonce v korunách stromů, nebo v lepším případě jen v koši, anebo rozmlácené na kusy.

Tvůrci tohoto výtvoru si asi nepředstavovali, že jejich elektrokoloběžky takto dopadnou, že se stanou dalším neduhem v znečišťování životního prostředí okolo nás, ale tak už to bývá. Další dobrý úmysl, který vydláždil novou cestu do pekla, byť i tady šlo taky o byznys s novým odvětvím ekologických aktivit…to, že neustále zavazejí různě na chodnících, to je už to poslední…

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 26.8.2020