V Praze za 24 hodin přibylo 76 nových případů koronaviru

Počet prokázaných případů nemoci covid-19 vzrostl v Praze od středečního večera o 76 na celkových 4767 od začátku epidemie. Podobný denní nárůst zaznamenali hygienici v metropoli i v předchozích dvou dnech. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice. Přibližně sedm z deseti nakažených už se z nemoci uzdravilo, s prokázaným koronavirem v metropoli dosud zemřelo 109 lidí.

Soud vyhlásil mimořádné moratorium pro Smartwings a ČSA

Městský soud v Praze vyhověl žádosti Českých aerolinií a Smartwings a vyhlásil mimořádné moratorium, tedy odložení splatnosti dluhů, kvůli koronaviru. Mimořádné moratorium platí na maximálně tři měsíce, lze ho ještě za mimořádných okolností o čtvrt roku prodloužit. Vyplývá to z dokumentů, které soud zveřejnil v insolvenčním rejstříku.

Pražská burza opět oslabila

Pražská burza dnes opět oslabila. Index PX klesl o 0,52 procenta na 903,88 bodu. Ztrácela naprostá většina hlavních emisí. Mezi oslabujícími byly i akcie energetické firmy ČEZ nebo bankovní skupiny Erste, které zároveň patřily k emisím, s nimiž se obchodovalo v největším objemu. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Pražská TSK dokončila úpravy křižovatky na Karlově náměstí

Na pražském Karlově náměstí dnes skončily práce na úpravách křižovatky s Resslovou ulicí. Přibyly tam tři přechody pro chodce. Práce začaly v červnu a původně měly skončit v pondělí. V příštím roce budou navazovat úpravy silnic a chodníků po obvodu náměstí a následně rekonstrukce parku v jeho středu.

Do Prahy přijede hamburský primátor Tschentscher

Na návštěvu Česka dorazí v neděli a v pondělí primátor Hamburku Peter Tschentscher. Zástupce severoněmeckého města, které má status jedné ze 16 spolkových zemí, se v Praze zúčastní zahajovacího koncertu čtyřletého hudebního cyklu Musica non grata, čeká ho také jednání se zástupci židovské obce.

Prázdninová omezení v MHD skončí v Praze v pondělí 31. srpna 2020

Prázdninová omezení v MHD skončí v Praze v pondělí 31. srpna 2020. Veřejná doprava se vrátí k jízdním řádům, které platily v červnu a které byly oproti těm běžným mírně kvůli nižší poptávce po MHD kvůli koronaviru omezeny. Oproti červnu ale budou kratší intervaly v metru ve špičkách pracovních dnů, u tramvají ráno a dopoledne a u autobusů ve špičkách a o víkendech. Dnes to sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD.

Soud: Prodej pozemků u nádraží Praha-Dejvice byl v pořádku

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zamítl žalobu Správy železnic na neplatnost prodeje pozemků u nádraží Praha-Dejvice developerské firmě Amádeus Real. Soudkyně Petra Lukášková uvedla, že žaloba není důvodná. Správa železnic loni podala žalobu na neplatnost smlouvy o budoucím prodeji pozemků, developer naopak trval na dodržení kontraktu.

Sinice jsou ve dvou z pražských koupališť sledovaných hygieniky

Ze sedmi pražských koupališť, která monitorují pražští hygienici, se v Hostivařské přehradě a na Šeberáku objevil zvýšený výskyt škodlivých sinic. U tří je voda zcela v pořádku a u dvou je snížená průhlednost. Vyplývá to z informací na webu pražské hygienické stanice.

Praha 3 vybrala autora studie úprav Slezské ulice

Praha 3 nechá zpracovat studii Slezské ulice, která se nachází mezi Korunní a Vinohradskou. Radní ve středu vybrali architekta, který ji vytvoří. Je jím David Mareš z ateliéru s názvem třiarchitekti. Cílem úprav má být podle vyjádření radnice například omezení dopravy v ulici nebo doplnění zeleně.

Zastupitelé Prahy 18 odvolali místostarostu Pavla Sehnala (ODA)

Zastupitelé Prahy 18 na středečním jednání odvolali z funkce místostarostu Pavla Sehnala (ODA). Jako důvod uvedli, že prosazuje vlastní obchodní zájmy na úkor Letňan. V radě jej nahradí Ivan Polák (nestr.). Podnikatel Sehnal vlastní finanční skupinu SPGroup, pod níž spadá mimo jiné výstaviště v Praze Letňanech a pojišťovna Slavia. V Čestlicích má akvapark a hotel.

Praha od státu část areálu LTC nekoupí, ale získá směnou

Pražský magistrát od státu jeho část v tenisovém areálu klubu LTC na Letné nakonec nekoupí, ale získá směnou za pozemek v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Ve směně město získá ještě další dva objekty. Celková výše směny přesahuje 300 milionů korun. Na dotaz ČTK to dnes řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Tenisový klub LTC vznikl v roce 1904 a v roce 1912 postavil na Letné svou klubovnu, která stojí dodnes.

Rychlodráha z Prahy do Drážďan by mohla být hotová do roku 2035

Rychlodráha z Prahy do Drážďan včetně odbočné větve do Mostu by mohla být hotová v roce 2035, výstavba české části vyjde na 198 miliard korun. V Německu se počítá s investicemi kolem 32 miliard korun. Vyplývá to ze studie proveditelnosti, kterou dnes prezentovalo sdružení CEDOP-EGIS.

Ve středu přibylo v ČR 399 nakažených, v tomto týdnu už přes 1000

Laboratoře v Česku odhalily ve středu 399 nových případů nákazy koronavirem. Je to druhý nejvyšší nárůst od začátku epidemie. Dosud se nakazilo 22.951 lidí, za tento týden přibylo již více než tisíc nakažených. Z nemoci se v ČR vyléčilo 16.954 lidí, obětí je 418. Aktuálně tak v Česku je 5579 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Nafta v Praze dál zlevňuje, u naturalu se pokles ceny zastavil

Nafta u čerpacích stanic v Praze dál zlevňuje, v uplynulém týdnu průměrná cena klesla o čtyři haléře na 28,34 koruny za litr. U nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se pokles zastavil. Ve středu litr stál průměrně 28,61 koruny, o haléř víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Tramvaje se po opravě vodovodu vrátí do ulice Dukelských hrdinů

Pražské tramvaje se dnes po téměř dvou týdnech vrátí na trasu mezi zastávkami Strossmayerovo náměstí a Výstaviště Holešovice. Úsek byl uzavřen od 15. srpna kvůli havárii vodovodu na křižovatce ulic Strojnická a Dukelských hrdinů, kvůli které se musely vymontovat a vrátit zpět koleje. Odklonem jezdilo pět tramvajových linek.

Nárůst počtu případů covidu-19 v Praze zůstává vysoký

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Praze zůstává vysoký. K včerejším 18:00 přibylo za posledních 24 hodin 75 nakažených, podobně jako v úterý. Nárůst v úterý činil 78 případů, což bylo nejvíce od minulé středy. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice. Od březnového začátku epidemie koronaviru bylo v Praze potvrzeno 4691 případů nákazy. Zhruba tři čtvrtiny nakažených se už vyléčily. Počet úmrtí lidí s covidem-19 zůstává v Praze na 109.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 27.8.2020