Praha 1 kritizuje plán vedení magistrátu zavést v Praze plošný zákaz hracích automatů a videoloterijních terminálů…

Ze stanoviska radnice k návrhu vyplývá, že vedení první městské části považuje zákaz za nesmyslný. Podobně se k tomu staví i jiné městské části, které chtěly z plošného zákazu automatů výjimky pro vybrané podniky. Podle radní Hany Marvanové (za STAN) to však není možné kvůli stanovisku antimonopolního úřadu.

Hana Marvanová – Kordová (Spojené síly pro Prahu)

Základním principem nové vyhlášky je povolit živou hru ve vybraných kasinech a zároveň zakázat všechny takzvané technické hry, tedy hrací automaty i videoloterijní terminály. Praha 1 původně navrhovala, aby se ze stávajících 20 povolených kasin na území Prahy 1 byly automaty povoleny v polovině. Magistrát to však zamítl s tím, že podle antimonopolního úřadu by šlo o zasahování do hospodářské soutěže. Vyhláška, kterou nechala připravit radní Marvanová a kterou by měli v blízké době schvalovat radní města a následně zastupitelé, tak zřejmě navrhne úplný zákaz technických her bez výjimek.

Psali jsme zde:

Radnice Prahy 1 to odmítla. Stanovení výjimek podle jejího vedení možné je v případě, že budou určeny jasné a objektivní podmínky výběru. Ve stanovisku radnice dále stojí, že k zákazu automatů v kasinech radnice není žádný důvod, protože tyto podniky navštěvují ve většině zajištění zahraniční hosté, kteří nezpůsobují nepořádek na ulicích, jako to bylo v případě hráčů z heren. „Především na území Prahy 1 nemají obyvatelé městské části žádné negativní zkušenosti související se existencí kasin,“ uvedla radnice.

V případě zákazu se podle radnice hra přesune na internet, kde nad ní město nebude mít vůbec žádnou kontrolu. Podle starosty Prahy 1 Petra Hejmy (STAN) je potřeba vzít v potaz také finanční dopady na rozpočet radnic, kterým jdou stejně jako magistrátu z hazardních her peníze určené na na sport, školství a na podporu neziskových organizací. Radnice kritizuje i postup Marvanové při přípravě vyhlášky. Podle informací se proti plošnému zákazu technických her staví také například Praha 3, 5, 8, 11, 13 nebo 14.

Současná koalice složená z uskupení My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů), ODS, TOP 09 a ANO vládne v Praze 1 od ledna. Piráti, Zelení a Praha 1 Sobě, jejíž starosta Pavel Čižinský městskou část od voleb v roce 2018 vedl, byli zastupiteli odvolání a odešli do opozice. Před změnou tehdejší vedení návrh Marvanové podporovalo a nyní zejména Praha 1 Sobě kritizuje Hejmu, který byl tehdy první místostarostou, za změnu postoje. Opozice k tomu již jednou nechala svolat mimořádné zastupitelstvo městské části, nebyl však schválen program. Nyní se podle zastupitele Prahy 1 Sobě Vladana Brože zřejmě pokusí téma znovu otevřít na dalším mimořádném jednání.

Původní vyhláška o hazardu byla v uplynulých letech několikrát novelizována. Od roku 2013 platilo znění, které stanovilo místa a čas, kde a kdy lze provozovat loterie a jiné podobné hry. Herny a licence pro jejich provozovatele ruší od začátku roku 2016 ministerstvo financí. Loni ukončilo provoz nebo bylo zrušeno ministerstvem 30 heren.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 27.8.2020