Záměr vrátit do parku Folimanka opravenou sochu Skateboardisty odsouhlasila Rada městské části Praha 2 již loni…

Realizovat se měl k příležitosti letních olympijských her v Tokiu, pandemie ale plány posunula.

Podnět týkající se opravy sochy, které před lety zloději ukradli bronzové ruce, obdržela MČ Praha 2 od Pavla Friše, propagátora historie Folimanky a Vyšehradu působícího též pod identitou Vyšehradskej jezdec.Socha, jejímž autorem je Jaroslav Hladký, byla v letech 1982–2007 umístěna v parku Folimanka a po poškození byla uložena do depozitáře. S návratem této i dalších soch Praha 2 původně počítala v souvislosti s dokončením rekonstrukce příslušné části parku. Jde o první sochu skateboardisty na světě a skateboarding jako disciplína měl mít na olympiádě v Tokiu svou premiéru.

Zdroj: Praha 2

„Nápad urychlit návrat sochy v souvislosti s olympiádou mne i ostatní radní zaujal. Přestože do příprav zasáhla pandemie a odklad olympiády, věřím, že se projekt nakonec podaří realizovat. Pan Friš zajistil potřebná jednání s autorem sochy, přislíbil dokumentovat celý příběh a zprostředkoval náš kontakt s Českou asociací skateboardingu. S asociací jsme letos v červnu uzavřeli smlouvu o výpůjčce za účelem renovace sochy a propagace skateboardingu. Souhlasili jsme s veřejnou sbírkou, která je pro mne ukázkou participace a zájmu veřejnosti o návrat sochy i formou propagace projektu a nového olympijského sportu,“ uvedl Jaroslav Šolc, místostarosta pro kulturu a sport.

Zdroj: Praha 2

Radnice Prahy 2 by ráda opravenou sochu vrátila do oblasti kaskády před halou USK na Folimance nejpozději příští rok, do kterého byly přesunuty i LOH v Japonsku. Stala by se tak jednou z prvních součástí plánovaného volnočasového areálu, který zde má v rámci dokončení rekonstrukce parku Folimanka vzniknout.

Autor: Redakce, MČ Praha 2, ČR, 28.8.2020

Zdroj:

http://www.praha2.cz/Mestska-cast-Praha-2-chce-navratit-sochu-skateboardisty-do-parku-Folimanka-1.html