V Praze opět rekordně přibylo nakažených koronavirem

V Praze opět rekordně přibylo nakažených koronavirem. Za posledních 24 hodin k dnešním 18:00 zaznamenala pražská hygienická stanice 104 případů nemoci covid-19. To mírně překonalo původní rekord z pátku, který činil 103 případů. Celkem hygienici v Praze od březnového začátku epidemie covidu-19 zaznamenali 4974 nakažených, z nichž zhruba tři čtvrtiny se již z nemoci vyléčily. Zemřelo 111 lidí s covidem-19, od pátečního večera přibylo v Praze jedno úmrtí.

V Praze končí autobusy Citybus, většina skončí ve šrotu

V pražské MHD skončily nízkopodlažní autobusy Irisbus Citybus, které dopravní podnik (DPP) začal nakupovat v roce 1996. Jak dnes řekli novinářům a zájemcům o veřejnou dopravu zástupci podniku, DPP jich celkem nakoupil 321 ve dvanáctimetrové variantě a 53 kloubových. Většinou mají najeto přes milion kilometrů. Vyřazené vozy podnik prodává zájemcům, kteří nabídnou obálkovou metodu největší částku, valnou většinou jde o šrotovací firmy. Další na řadě k vyřazení budou Karosy.

Devadesátiletý senior přemohl o 55 let mladšího lupiče

Devadesátiletý muž přemohl o 55 let mladšího lupiče na autobusové zastávce v pražských Modřanech. Na policejním webu to uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Senior pomohl v pátek ženě, které chtěl pětatřicetiletý muž sebrat batoh. Mladší muž se se ženou o batoh přetahoval. Senior zasáhl, podařilo se mu muže povalit na zem a zalehnout. Spolu s dalšími lidmi pak podezřelého zadržel do příjezdu policie.

Zeman opustil nemocnici, čeká ho rekonvalescence v Lánech

Prezidenta Miloše Zemana odvezla dnes sanitka z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v pražských Střešovicích do domácího ošetřování. Podrobil se v ÚVN operaci paže, kterou si v úterý zlomil při pádu. Podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke se zotavuje bez komplikací a léčen bude nyní ambulantně. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že prezident bude nyní pobývat v Lánech, kde ho čeká domácí rekonvalescenční péče. Rekonvalescence bude podle dřívějších informací Hradu trvat šest až osm týdnů. Kvůli svému zdravotnímu stavu zrušil prezident plánovanou návštěvu Jihomoravského kraje, která se měla uskutečnit v příštím týdnu.

Pražský dopravní podnik vyřadí z provozu autobusy Citybus

Na Strahově a ve Střešovicích se dnes uskuteční rozlučka s městskými autobusy Citybus typů SdN a KbN, které již do budoucna nebudou vozit cestující v běžném provozu. Lidé si budou moci autobusy prohlédnout od 16:30 ve Střešovicích a následně na Strahově. Zájemci si budou moci vyfotit také tramvaje typu T2. Tramvaje se vydají na okružní jízdu od zhruba v 10:00 od vozovny ve Střešovicích. Akci pořádá dopravní podnik (DPP).

V pražské zoo se koná výstava pralesniček, potrvá do konce října

Třicet druhů pralesniček neboli šípových žab vystavuje ode dneška pražská zoologická zahrada. Výstava žab, z nichž některé jsou prudce jedovaté a jejichž jed používají indiáni na hroty svých šípů, se v zahradě koná podruhé, uvedla pražská zoo. Zvířata si mohou návštěvníci prohlédnout v galerii Gočárovy domy v areálu zahrady do konce října.

Soud schválil ochranu prodejce pánské módy Blažek před věřiteli

Městský soud v Praze schválil ochranu prodejce pánské módy, firmy Blažek Praha, před věřiteli. Na majetek firmy dnes bylo vyhlášeno mimořádné moratorium, kterým Blažek dosáhne na tři měsíce odkladu splácení dluhů. Firma v žádosti o moratorium uvedla, že ji postihly značné ztráty při preventivním uzavření kamenných obchodů letos na jaře kvůli šíření koronaviru. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku.

V pátek byl nárůst případů covidu druhý nejvyšší za dobu epidemie

V pátek byl zaznamenán druhý nejvyšší denní nárůst potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku od začátku epidemie. Přibylo 486 nově nakažených. Od 1. března, kdy se v republice objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno už celkem 23.777 případů covidu-19. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 29.8.2020