V rámci dalších experimentů a snah o získání peněz, magistrát hlavního města Prahy nyní sahá k novému opatření…

Tím je rušení časových výjimek pro řidiče osobních automobilů v jízdních pruzích určených pro taxíky, autobusy, vozidla PID a cyklisty. Tvrdí, že jde o ochranu cyklistů, ale spíše jde o peníze, nemluvě o tom, že jde o zaběhlý systém, na který už jsou lidi zvyklí. Takže jen další experiment.

Jmenované jízdní pruhy, jakkoliv jsou důležité, zejména pro PID, často zhoršují dopravní situaci, protože omezují pohyb osobních automobilů. To si vedení města chválí, a tyto pruhy už rozšířilo na téměř 50 kilometrů napříč Prahou. Problém je, že už z podstaty věci, jsou tyto pruhy většinu doby prázdné a projede tam jen velmi málo vozů z výše uvedených a to přestože Praha, stejně jako jiná velká města, dlouhodobě zápasí s dopravními zácpami.

Tyto zvláštní pruhy však byly časově omezené na dobu dopravních špiček od pondělí do pátku, od 6 hodin ráno do 10 hodin dopoledne, a potom odpoledne od 14 do 19. V jiném čase je mohli využívat i osobní automobily, ale to se nejspíše stane minulostí. Magistrát a koalice uvažují o zrušení časových výjimek a úplném zákazu pohybu osobních automobilů v těchto zvláštních jízdních pruzích. To má být navíc doprovázeno zavedením kamerového systému, který by pomohl s pokutováním jezdců a stal se novým příjmem pro městskou kasu.

Další experiment, který povede k frustraci Pražanů a pražských řidičů, kteří budou muset v zácpách sledovat volný pruh, který nemohou použít, protože jinak by byli pokutováni, jen proto, aby dokázal magistrát zacelit díry v rozpočtu. Je to už dlouhodobý fakt, o kterém jsme Vás několikrát informovali, že současné vedení magistrátu dělá vše, co je v jeho silách, aby šikanoval řidiče automobilů. 

Psali jsme zde:

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 30.8.2020