Hasiči našli po požáru v bytě v Nuslích mrtvého staršího muže

Hasiči dnes večer našli po uhašení požáru v bytě v pražských Nuslích mrtvého staršího muže. Příčina vzniku ohně a rozsah škod se vyšetřují.

Některé školy v Praze budou uzavřeny kvůli covidu

Několik škol v Praze v úterý nový školní rok nezahájí kvůli epidemii koronaviru a s ní související karanténou. Týká se to například Základní školy profesora Švejcara v Praze 12, Základní školy waldorfské v Praze 5 – Jinonicích nebo Fakultní základní školy PedFUK v Praze 13. Všechny tři školy předběžně počítají se začátkem školního roku v pondělí 14. září. Uvedly to na svých webových stránkách.

V Praze přibylo 80 nemocných covidem, roušky budou i na nádražích

Denní přírůstek případů nákazy koronavirem v Praze se mírně zvýšil. Hygienici za posledních 24 hodin odhalili v hlavním městě 80 nemocných, v neděli to bylo 56 nově potvrzených případů. Z dosud nakažených 5110 lidí se 70 procent vyléčilo, počet úmrtí zůstává od soboty na 111. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Zveřejněné nařízení hygieniků od úterý stanovuje povinnost nosit roušky také ve vnitřních prostorách nádražních budov a vestibulech metra.

Pražští kandidáti SPD chtějí v Senátu řešit migraci i daně

Otázkami bezpečnosti, migrace, ale i daněmi by se chtěli v Senátu zabývat kandidáti hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) v pražských obvodech, pokud by uspěli v říjnových volbách. Zasazují se také za zrušení horní komory Parlamentu. Kandidát v obvodu Praha 9 Vítězslav Novák v dnešní diskusi uvedl, že Česko by si mělo určovat, kdo bude v zemi vítán a kdo v ní smí pracovat. Na právo států hlídat si hranice a svou suverenitu apeloval i uchazeč o senátorské místo v Praze 1 Milan Urban.

Pražská burza se vrátila k poklesu, index PX ubral půl procenta

Pražská burza se na počátku nového týdne vrátila k poklesu. Index PX se snížil o 0,51 procenta na 903,49 bodu. Dolů burzu táhly akcie Komerční banky a Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna oslabila k euru, vůči dolaru zakončila dnešní obchodování téměř beze změny.

Praha zruší 67 předzahrádkám výjimku pro otevření po 22:00

Pražský magistrát zruší u 67 restauračních zahrádek výjimku, která jim umožňovala mít otevřeno i po 22:00. Doposud v centru metropole tuto výjimku mělo 277 zahrádek. Vyplývá to z novely tržního řádu, kterou dnes schválili pražští radní. Město vycházelo z návrhu Prahy 1. Radní Jan Chabr (TOP 09) řekl novinářům, že novela zahrnuje také zmírnění pravidel pro farmářské trhy.

Rekonstrukce Šlechtovy restaurace vyjde město na 290 milionů

Rekonstrukce Šlechtovy restaurace v Praze bude o 50 milionů korun dražší. Navýšení ceny oprav na 290 milionů korun dnes schválili pražští radní. Oprava restaurace začala v roce 2017. V budoucnu se o památku bude starat městská firma Obecní dům.

Praha rozdělí radnicím asi 11,6 milionu Kč na opravy služeben

Pražský magistrát rozdělí mezi městské části celkem asi 11,62 milionu korun. Peníze jsou určeny na rekonstrukci služeben městské a státní policie. Cílem je zlepšit technické i hygienické podmínky pro strážníky a policisty. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Praha před časem schválila plán, podle kterého má být opraveno několik desítek služeben městské i státní policie.

Proti stavbě úseku Pražského okruhu dorazily desítky odvolání

Proti územnímu rozhodnutí ke stavbě úseku Pražského okruhu mezi dálnicemi D1 a D11 dorazily zatím více než dvě desítky odvolání. Uvedl to dnes server Lidovky.cz. Odvolání podávaly podle serveru zájmová sdružení či městské části, důvodem byla třeba vzdálenost plánovaného úseku okruhu od rodinných domů. Lhůta pro odvolání končí o dnešní půlnoci. Vyřízení všech odvolání pak může podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které má stavbu na starosti, trvat až rok. Generální ředitel ŘSD Radek Mátl serveru řekl, že stavba by tak mohla začít v roce 2022.

Tramvaj nepojede budovou Nákladového nádraží Žižkov

Plánovaná tramvajová trať, která má napojit areál Nákladového nádraží Žižkov a v něm plánovanou novou čtvrť na MHD, nepojede skrz funkcionalistickou budovu nádraží, jak se v minulosti zvažovalo. Jak dnes rozhodli radní, koleje povedou severně od ní podlém Malešické ulice dále na Jarov a případně dále do Malešic. V areálu plánuje stavět řada firem, mohlo by tam žít až 15.000 lidí. Město připravuje pro nádraží změnu územního plánu.

Škola v Praze 12 bude uzavřená kvůli covidu

V Základní škole profesora Švejcara v Praze 12 bude začátek školního roku posunutý. Důvodem je nákaza covidem-19, která se potvrdila u dvou členů pedagogického sboru. Učitelé budou pravděpodobně 14 dní v karanténě, napsal na webu školy ředitel Ondřej Lněnička.

Praha 7 přispěje na kroužky dětem ze základních i mateřských škol Dobrý den   

Sedmá městská část pokračuje v projektu Kroužek pro každé dítě. Rodiče dětí s trvalým bydlištěm v Praze 7 si mohou do 31. října zažádat o příspěvek na zájmové aktivity. Vedle dětí ze základních škol od tohoto školního roku městská část přispívá také na kroužky dětí ve školkách. Příspěvky jsou určeny pro rodiče v nepříznivé finanční situaci. 

Pražské teplárenské stoupl čistý zisk o 3,3 pct na 580 mil. korun

Pražské teplárenské (PTAS) stoupl loni meziročně čistý zisk o 3,3 procenta na 580 milionů korun. Výnosy vzrostly o 4,8 procenta na 5,3 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila na svém webu. Jediným vlastníkem PTAS je skupina EP Infrastructure (EPIF) z Energetického a průmyslového holdingu podnikatele Daniela Křetínského.

Praha ve školách plošné nošení roušek zatím zavádět nebude

Pražský magistrát nebude kvůli nemoci covid 19 zavádět ve školách plošné nošení roušek. Zároveň otevře nové odběrové místo a zpřísní pohyb osob v budově na Mariánském náměstí. Lidé musí mít od 1. září nově roušky v metru nejen v přepravním prostoru, ale i ve všech vestibulech. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) a ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.

Závod Zbraslav-Jíloviště připomene výročí narození Elišky Junkové

Automobilový závod veteránů Zbraslav-Jíloviště o pohár Elišky Junkové letos připomene 120. výročí narození této automobilové závodnice, která v roce 1926 jízdu vyhrála. Závod do vrchu, který se v Česku koná s přestávkami od roku 1908, se letos uskuteční 5. září. Dnes to na tiskové konferenci řekli organizátoři závodu.

Praha projedná vyhlášku o hazardu nebo tramvaj na Žižkově

Pražští radní dnes projednají novou vyhlášku o hazardu, kterou by měly být v případě schválení radou a zastupiteli zakázány herní automaty a videoloterijní terminály na celém území metropole. Kromě toho mají radní na programu také záměr zahájit přípravu stavby prodloužení tramvajové trati přes Nákladové nádraží Žižkov na Jarov, výsledek hospodaření města za první pololetí letošního roku nebo prodražení rekonstrukce Šlechtovy restaurace.

Festival VyšeHrátky opět nabídne divadlo, hudbu i výtvarné dílny

Divadelní a hudební představení i výtvarné dílny tradičně nabídne týdenní festival pro děti a jejich rodiče VyšeHrátky, který dnes začíná na pražském Vyšehradě. Program vyvrcholí o víkendu. Festival pořádá Studio Damúza, které se orientuje především na projekty studentů a čerstvých absolventů DAMU. Letošní ročník bude již sedmnáctý.

V Národním muzeu se otevře velká egyptologická výstava

Ode dneška se mohou lidé přijít podívat do historické budovy Národního muzea na Václavském náměstí na výstavu vzácných nálezů ze starého Egypta. Severoafrická země, kde čeští vědci působí již desítky let, do Česka výjimečně zapůjčila velký soubor nálezů. Exponáty dlouhodobě uložené v Káhirském muzeu doplňují objekty z mnoha zahraničních institucí. Lidé na výstavě Sluneční králové uvidí velké sochy egyptských vládců i drobné předměty každodenního života, nejstarší z nich mají až 5000 let.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/a2/4/e3/3156741_1103016_Prg_30_Rada_2020.pdf

Nárůst případů covidu v Praze po rekordech klesl skoro o polovinu

Nárůst případů nemoci covid-19 v Praze včera po rekordech v předchozích dvou dnech klesl skoro o polovinu. K včerejším 18:00 za posledních 24 hodin přibylo ve městě 56 nově potvrzených případů nemoci na celkových 5030 od začátku epidemie v Česku. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Zhruba tři čtvrtiny nakažených z Prahy se již z nemoci vyléčily. Zemřelo 111 lidí s covidem-19, od sobotního večera se počet úmrtí nezměnil.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 31.8.2020