V Praze přibylo za 24 hodin rekordních 142 nakažených

V Praze přibylo od pondělního podvečera 142 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší nárůst za 24 hodin od začátku epidemie. Dosud se v hlavním městě nakazilo celkem 5252 lidí, vyléčených je 3689 a obětí 112. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

Výbor pražského magistrátu doporučil vyhlášku o hazardu

Legislativní výbor pražského magistrátu dnes doporučil zastupitelstvu ke schválení vyhlášku, která na území metropole zakazuje tzv. technické hry, tedy herní automaty a videoloterijní terminály. V diskusi na výboru padlo, že kasína nebudou bez těchto her chtít fungovat a budou se přesouvat za hranici Prahy, případně že se hráči přesunou na internet, kde budou mimo kontrolu. Příští týden by o vyhlášce měli hlasovat radní a v případě schválení zastupitelé. Vyhlášku připravila radní Hana Marvanová (za STAN).

Pražská burza dnes nepatrně oslabila, nedařilo se akciím Erste

Index PX pražské burzy zakončil dnešní obchodování s nepatrnou změnou proti pondělnímu závěru, když oslabil o 0,02 procenta na 903,33 bodu. Dolů ho táhla zejména Erste Bank. Dařilo se naopak akciím mediální CME. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Pražské školy v karanténě plánují distanční výuku

Ve Fakultní základní škole PedFUK v Praze 13 a v ZŠ profesora Švejcara v Praze 12, které se kvůli karanténě dnes neotevřely, bude v tomto týdnu spuštěna distanční výuka. Dnes to řekli ředitelé škol Petr Vodsloň a Ondřej Lněnička. Pedagogové jsou v karanténě kvůli potvrzené nákaze covidem-19 u učitelů.

Pražské školy v karanténě plánují distanční výuku

Ve Fakultní základní škole PedFUK v Praze 13 a v ZŠ profesora Švejcara v Praze 12, které se kvůli karanténě dnes neotevřely, bude v tomto týdnu spuštěna distanční výuka. Dnes to řekli ředitelé škol Petr Vodsloň a Ondřej Lněnička. Pedagogové jsou v karanténě kvůli potvrzené nákaze covidem-19 u učitelů.

Vedení Prahy příští týden projedná studii oprav Libeňského mostu

Vedení hlavního města příští týden projedná studii rekonstrukce Libeňského mostu. V případě, že ji schválí, vypíše zakázku a zhruba za půl roku by mohlo podepsat smlouvu s dodavatelem projektu a oprav. V rozhovoru to dnes řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Libeňský most z roku 1928 je ve špatném stavu, nikdy nebyl opravován.

Pražské soudy přistupují k povinnosti nosit roušky různě

Pražské soudy přistupují k návratu povinnosti nosit roušky nejednotně. Zatímco v budově vrchního soudu nebo u Obvodního soudu pro Prahu 5 si návštěvníci musejí zakrývat dýchací cesty ve všech veřejných prostorách, u městského soudu to není nutné. Všude ale platí, že v jednacích síních si režim podle aktuální situace určují konkrétní soudci.

Praha dá na kulturní dotace 330.000 Kč, nejvíc Muzeu Kampa

Hlavní město rozdělí na individuálních neinvestičních dotacích v kultuře 330.000 korun. Peníze si rozdělí pět z celkem osmi žadatelů. Nejvyšší částku dostane Muzeum Kampa. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Dotace se týkala projektů, kdy zájemci mohli žádat o maximálně 200.000 korun. Žadatelé zaslali na magistrát projekty za necelých šest milionů, když po městě v součtu žádali příspěvek asi jeden milión korun.

Projektové firmě Sudop Praha stoupl zisk o 31 pct na 145 mil. Kč

Projektové firmě Sudop Praha loni stoupl čistý zisk meziročně o 30,7 procenta na 144,7 milionu korun. Tržby se zvýšily o 16,4 procenta na 929,7 milionu korun, 98 procent jich firma vytvořila v Česku. Společnost to uvedla ve výroční zprávě ve Sbírce listin.

Praha připravuje výrazné rozšíření zákazu reklamy

Praha projednává rozšíření nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Magistrát v rámci připomínkování vyvěsil návrh na webu. Podle chystaného nařízení by se zákaz ve dvou pásmech odstupňovaných podle přísnosti rozšířil na jihu až do Krče, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Důvodem je boj s tzv. vizuálním smogem.

Lidé v Praze dodržují rozšířenou povinnost mít roušku

Obyvatelé Prahy ve většině případů dodržují rozšířenou povinnost nosit roušky, která se nově vztahuje například na tramvaje a autobusy MHD nebo veřejné budovy. Někteří je dnes dopoledne předčasně odkládali ve vestibulech veřejné dopravy. Problémy zatím nezaznamenaly ani oslovené radnice. Dopravní podnik (DPP) rozšířil hlášení o povinnosti mít roušku do tramvají a autobusů a nadále má rozmístěny v prostorách MHD informační cedule. Dodržování povinnosti nadále sledují strážníci.

Proti stavbě úseku Pražského okruhu dorazilo 46 odvolání

Stavebnímu úřadu Prahy 22, který vydal územní rozhodnutí ke stavbě úseku Pražského okruhu mezi D1 a Běchovicemi, ve třicetidenní lhůtě dorazilo 46 odvolání. Lhůta skončila v pondělí o půlnoci. Další odvolání mohou ještě přijít, pokud byly poslány poštou. Odvolání podle ní podaly pražské městské části Dolní Chabry a Horní Počernice nebo obce Veleň a Přezletice z okresu Praha-východ. Bude se jimi zabývat magistrát hlavního města.

Některé školy v Praze budou uzavřeny kvůli covidu

Několik škol v Praze v úterý nový školní rok nezahájí kvůli epidemii koronaviru a s ní související karanténou. Týká se to například Základní školy profesora Švejcara v Praze 12, Základní školy waldorfské v Praze 5 – Jinonicích nebo Fakultní základní školy PedFUK v Praze 13. Všechny tři školy předběžně počítají se začátkem školního roku v pondělí 14. září. Uvedly to na svých webových stránkách.

Ode dneška musí lidé opět nosit roušky v MHD, úřadech či u lékaře

Povinné nošení roušek dnes opět začíná v Česku platit pro cesty hromadnou dopravou nebo návštěvy úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení. Ve školách roušky sice povinné nejsou, ale v Praze jejich nošení hygienici doporučují. Také se zkracuje izolace a karanténa pro nakažené koronavirem a lidi, kteří s nimi byli v kontaktu, ze 14 na deset dní. Zmírňují se pravidla pro hromadné akce.

Ve školách dnes začíná školní rok s opatřeními proti covidu-19

Ve školách dnes po dvouměsíčních prázdninách začíná nový školní rok. Budou v něm platit přísnější hygienická pravidla proti šíření koronaviru. Do prvních tříd nastoupí asi 107.800 dětí. Celkem bude do základních škol chodit zhruba 961.200 dětí, tedy přibližně o 8300 víc než loni. Do středních škol by mělo přijít kolem 408.500 žáků, meziročně zhruba o 9900 víc.

MF dnes bude informovat o vývoji státního rozpočtu ke konci srpna

Ministerstvo financí dnes zveřejní údaje o vývoji státního rozpočtu ke konci srpna. Ke konci července schodek státního rozpočtu stoupl na 205,1 miliardy korun z červnových 195,2 miliardy korun. To byl nejhorší červencový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl rozpočet ve schodku 15,4 miliardy korun.

ČSÚ zveřejní zpřesněná data o vývoji ekonomiky v druhém čtvrtletí

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Podle prvního odhadu z konce července česká ekonomika ve druhém kvartále klesla meziročně o 10,7 procenta a mezičtvrtletně o 8,4 procenta. Pokud se dnes tato čísla potvrdí, bude to nejvýraznější pokles v historii samostatné České republiky.

Odvolací soud projedná kauzu smluvního dodatku s Viktoriagruppe

Pražský vrchní soud dnes projedná trestní kauzu někdejších šéfů Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Tomáše Perutky a Ondreje Páleníka. Obžaloba jim vyčítá uzavření nevýhodného smluvního dodatku s německou firmou Viktoriagruppe (VG). Nepravomocný rozsudek Páleníka osvobodil, Perutkovi uložil tříletou podmínku a povinnost nahradit státu škodu 49,5 milionu korun.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 1.9.2020