V Praze za den našli 50 případů covidu, třetinu úterního rekordu

Denní přírůstek případů koronaviru v Praze klesl proti rekordu z úterý zhruba na třetinu. Za posledních 24 hodin jich hygienici odhalili 50, v úterý to bylo 142 potvrzených případů. Z 5302 zjištěných nakažených v hlavním městě se 70 procent uzdravilo, 112 jich zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

Pražská burza potřetí po sobě oslabila, index PX ztratil 0,2 pct

Pražská burza i ve třetím obchodním dnu v tomto týdnu klesla. Index PX se snížil o 0,20 procenta na 901,48 bodu. Oslabily akcie bank, rostly naopak cenné papíry dodavatele antivirových programů Avast. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Koruna dnes oslabila k euru a výrazněji vůči dolaru.

Do kostela sv. Havla dorazil druhý z nových zvonů

Do kostela sv. Havla na Starém Městě v Praze dnes dorazil druhý z nových zvonů pojmenovaný Jan Nepomuk. Do kostela jej přivezli organizátoři sbírky na výrobu zvonů pro kostely sv. Havla a sv. Haštala. Zvon Jan Nepomuk váží asi 80 kilogramů a má průměr 50 centimetrů. Společně s dalším novým zvonem Ludmila bude vystaven v kostele. V říjnu budou zvony požehnány a vyneseny do zvonice. Do Prahy letos dorazily čtyři nové zvony. Sbírku na výrobu zvonů vyhlásil spolek Sanctus Castulus, latinsky svatý Haštal.

Info.cz: Mladou frontu vydražila PP Partners za 50,1 milionu Kč

Vydavatelství Mladá fronta, které je v konkurzu, bylo vydraženo za 50,1 milionu korun agenturou PP Partners podnikatele Andreje Čírtka. V elektronické aukci zvítězil nad vydavatelstvím A11 Aleše Zavorala. Uvedl to server Info.cz. Výslednou cenu zveřejnila na svém webu dražební společnosti Gaute. Prodej zájemci, který předložil nejvyšší nabídku, musí potvrdit insolvenční soud, který má jednat ve čtvrtek.

Věšení vlajky s „nebinární Madonou“ přerušili strážníci

Dnešní happening několika aktivistů u Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze přerušili strážníci městské policie. Akce, jejíž součástí byla modlitba a vyvěšení „vlajky s nebinární Madonou“ na balustrádu sloupu, podle policie neměla povolení. Umělkyně Darina Alster chtěla happeningem upozornit na útlak, kterému čelí LGBTQ (lesby, gayové, bisexuálové, transgender a queer osoby) a ekologičtí aktivisté.

O víkendu skončí s měsíčním předstihem oprava úseku D1 u Prahy

O víkendu skončí s měsíčním předstihem oprava úseku dálnice D1 u Prahy, trasa mezi druhým a 12. kilometrem bude plně průjezdná od neděle. K urychlení prací přispělo mimo jiné oslabení provozu během koronavirové krize. Dnes o tom informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Na všech opravovaných úsecích D1 se během podzimu přeruší práce.

Praha letos nebude kvůli koronaviru pořádat ples hlavního města

Pražský magistrát letos nebude pořádat ples hlavního města. Důvodem je šíření nemoci covid-19. Na dnešním jednání magistrátního výboru pro kulturu a cestovní ruch to řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Ples pořádá hlavní město obvykle na konci kalendářního roku.

Praha chce kultivovat a zlepšit podobu turismu, má novou koncepci

Hlavní město chce zkultivovat a zlepšit podobu turismu. Zároveň se má zvýšit kvalita života v centru města, zlepšit informovanost Pražanů a zajistit vyváženost využití památek místními a turisty. Vyplývá to z koncepce turismu hlavního města, kterou dnes schválil magistrátní výbor pro kulturu a cestovní ruch. Koncepci turistiky vytvořila městské firma Prague City Tourism (PCT), která má turismus na starosti. Koncepci ještě projednají pražští radní a zastupitelé.

Praha rozdělí na dotacích v kultuře více než dva miliony Kč

Pražský magistrát dá na individuálních účelových dotacích v kultuře více než dva miliony korun. Peníze si mezi sebou rozdělí šest žadatelů. Rozhodl o tom dnes magistrátní výbor pro kulturu a cestovní ruch. Výbor schvaloval projekty, na než organizátoři žádali o dotaci nad 200.000 korun. Přidělení dotací ještě budou projednávat pražští zastupitelé. Peníze dostanou žadatelé postižení opatřeními proti nemoci covid-19.

Do Prahy se sjedou o víkendu tisíce motorek Harley-Davidson

O víkendu se do Prahy sjede několik tisíc motocyklů Harley-Davidson, Indian a dalších značek na 8. ročník Prague Harley Days. Akce na výstavišti v Holešovicích bude spojena s BurgerFestem a Koncertem pro 10 milionů. Vstupné bude letos zdarma. Novinářům to dnes řekl organizátor akce Jaroslav Vavřina.

Hlavní hygienička je v izolaci, test potvrdil nákazu koronavirem

Hlavní hygienička Jarmila Rážová se nakazila koronavirem. Potvrdil to u ní výsledek testu. Rážová je nyní v domácí izolaci. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podle ní nastoupí do domácí karantény. On i další členové vedení resortu půjdou dnes na testy a podle výsledků se rozhodne o postupu, uvedla mluvčí. Pražští hygienici oznámili, že nyní dohledávají kontakty a posoudí, u kterých bude nutné testování a karantény.

Na jednání pražského zastupitelstva budou lidé muset v roušce

Pražané budou moci dorazit příští týden na jednání zastupitelstva pouze s rouškou přes ústa a nos a budou moci být pouze na galerii určené pro veřejnost. Stejná pravidla budou platit pro novináře. Na dotaz to dnes řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Magistrát zavedl kvůli šíření nemoci covid-19 bezpečnostní opatření již na jaře, kdy mezi jednotlivými zastupiteli instaloval plexiskla. Jednání je možné sledovat také online na webových stránkách magistrátu.

Sražený člověk zastavil provoz vlaků z Prahy na Moravu

Kvůli srážce vlaku s člověkem je přerušen provoz na železničním koridoru z Prahy na Moravu mezi středočeskými Úvaly a pražskými Běchovicemi. V úseku nejedou dálkové ani regionální spoje, vyplývá z informací na webu Českých drah. Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové sražený člověk zemřel.

Vojáci se dnes slavnostně rozloučí s letouny Jak-40

Zástupci české armády dnes na letišti v pražských Kbelích slavnostně ukončí provoz dopravního letounu Jak-40. Armáda tyto stroje sovětské výroby využívala pro přepravu ústavních činitelů a dalších lidí. Dvěma letounům vyrobeným na konci 70. let nyní skončila životnost a další modernizace by byla nákladná, armáda se je proto rozhodla vyřadit.

Mladá fronta jde dnes do dražby s vyvolávací cenou 36 milionů

Zájemci o koupi vydavatelství Mladá fronta se dnes utkají v elektronické aukci. Vyvolávací cena je 36 milionů korun a minimální příhoz pak 100.000 Kč. Podnik vydávající například týdeník Euro se prodává očištěný o závazky, které vznikly před vyhlášením konkurzu.

Vláda mimořádně projedná předpis o příspěvku k důchodům

Návrh zákona o jednorázovém příspěvku k penzím bude jediným bodem dnešního mimořádného zasedání kabinetu ANO a ČSSD. Vláda bude o předpisu připraveném ministerstvem práce a sociálních věcí jednat prostřednictvím videokonference. Senioři, lidé s invalidní a pozůstalostní penzí by měli podle koaliční dohody dostat v prosinci jednorázový příspěvek 5000 korun.

Praze přibylo za 24 hodin rekordních 142 nakažených

V Praze přibylo od pondělního podvečera 142 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší nárůst za 24 hodin od začátku epidemie. Dosud se v hlavním městě nakazilo celkem 5252 lidí, vyléčených je 3689 a obětí 112. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k včerejším 18:00.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 2.9.2020