S počátkem nového školního roku se zpřísňují opatření v souvislosti s koronavirovým onemocněním covid-19…

Městská část Praha 9 proto ve svých dvou největších školách instaluje termokamery, nepřestává distribuovat ochranné prostředky seniorům a ve spolupráci s GHC Genetics pokračuje v testování na koronavirus SARS-CoV-2 (COVID-19).

„Naším společným zájmem je zdraví a bezpečnost nás všech, proto jsme v základní škole Litvínovská 600 instalovali termokameru. Díky tomu se vedení školy již při příchodu žáků nebo učitelů hned dozví, kdo může být potenciálním nebezpečím pro své spolužáky či kolegy. Systém sám na takového člověka upozorní, pořídí jeho fotografii a informaci po nezbytnou dobu uloží pro možné zpětné dohledání. Výhodou systému je, že dokáže monitorovat velký počet lidí najednou a není tak potřeba, aby děti na měření teploty stály ve frontách,“ vysvětluje místostarosta MČ Praha 9 Tomáš Portlík a dodává, že stejný systém chytré kamery s možností měření teploty bude brzy instalován také v Základní škole Novoborská. Pokud se systém osvědčí, vybaví jím devátá městská část i další zařízení včetně sociálních služeb.

Vzhledem k tomu, že před koronavirem covid-19 bylo a je třeba se chránit neustále, zachovala městská část Praha 9 i přes letní prázdniny systém distribuce roušek a dezinfekce pro nejohroženější skupinu – seniory a zdravotně handicapované. Senioři z deváté městské části si mohli a stále mohou vyzvednout tyto ochranné prostředky každé pondělí od 16 do 17 hodin ve dvoře radnice ve Vysočanech, Sokolovská 14/324.

Po celou dobu trvání koronavirové pandemie je rovněž v Praze 9 před Poliklinikou Prosek otevřen testovací stan, kde se mohou nechat zájemci odkudkoliv otestovat. Odběrové místo je otevřeno v pondělí od 8 do 11 hodin a ve čtvrtek od 13 do 16 hodin.

Testování probíhá na koronavirus SARS-CoV-2 (COVID-19) pomocí metody PCR. Zájemci o testování musí mít žádanku od svého lékaře, samoplátci za test zaplatí 1750 Kč. Výsledek vyšetření je vyhotoven do 24 hodin. Lidé si také mohou nechat vyšetřit přítomnost protilátek IgG a IgM díky imunochromatografickému testu pro samoplátce. 

Výsledek vyšetření je znám do 5 minut. Cena testu je 700 Kč. „Obyvatelům deváté městské části na testy přispíváme, takže samoplátci zaplatí o 300 korun méně,“ dodává Tomáš Portlík. Dotazy k testování zodpoví na Infolince covid-19 (+420) 739 500 500, případně na e-mailové adrese covid@ghc.cz

Autor: Redakce, MČ Praha 9, ČR, 2.9.2020