Denní nárůst případů covidu-19 v Praze opět překonal rekord

Denní nárůst případů nemoci covid-19 v Praze opět překonal rekord. K dnešním 18:00 přibylo za posledních 24 hodin ve městě 168 nakažených, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie v Česku. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Od 1. března, kdy se objevily v Česku první případy nákazy koronavirem, bylo v Praze zaznamenáno 5470 nakažených. Zhruba dvě třetiny z nich se už vyléčily a 113 lidí zemřelo.

Praha 11 plánuje směnu pozemků v rozvojovém území Na Jelenách

Praha 11 plánuje směnu pozemků na území Jižního Města, především v rozvojovém území Na Jelenách. Cílem je pozemky jednotlivých majitelů scelit. Zastupitelstvo městské části dnes schválilo, že Praha 11 uzavře v této věci memorandum o spolupráci s hlavním městem a vlastníky pozemků včetně developerské skupiny Finep. Plán kritizovali opoziční zastupitelé SPD a Hnutí pro Prahu 11 (HPP 11).

Pražská burza stagnovala, akcie ČEZ ztrácely

Pražská burza dnes stagnovala. Index PX sice stoupl, ale jen o 0,03 procenta na 901,76 bodu. Většina hlavních emisí pražské burzy dnes posílila, ale téměř všechny růsty byly jen v řádu desetin procenta. Navíc oslabily akcie energetické firmy ČEZ, s nimiž se obchodovalo v největším objemu.

Čestnou občankou Prahy 11 je šachistka Eretová

Praha 11 udělila čestné občanství šachové velmistryni Květě Eretové a cenu městské části florbalistce a trenérce Markétě Šteglové a architektovi Karlu Maierovi. Udělena byla také čestná občanství in memoriam. Dnes to schválilo zastupitelstvo Prahy 11.

Siréna v Hostivařské přehradě má varovat před povodněmi

Na Hostivařské přehradě v Praze byla umístěna elektronická siréna. Má sloužit především k vyrozumění veřejnosti při povodňových událostech na potoce Botič. Pro zvýšení bezpečnosti přehrady je v plánu zbudování nového přelivu na přehradě.

V Praze se uskuteční pochod za legalizaci marihuany

V Praze se v sobotu uskuteční pochod Million Marihuana March za legalizaci marihuany. Kvůli demonstraci bude dočasně omezena doprava v centru města. Podle magistrátu očekávají organizátoři účast asi 500 lidí a v průvodu budou také tři vozy s hudebním doprovodem. Magistrát to dnes oznámil v tiskové zprávě.

Radní Prahy 3 má covid-19

Radní Prahy 3 pro kulturu Pavel Křeček (za STAN) má covid-19. V reakci na to bylo otestováno 12 jeho kolegů, všichni s negativním výsledkem. Čtyři z nich půjdou do karantény, jeden z nich je dalším radním. Křeček je neuvolněným radním, což znamená, že za práci nepobírá plat a věnuje se i jiným věcem, což zřejmě zmírnilo šíření nákazy na úřadě.

Na Vinohradech jsou lampy s nabíječkami pro elektromobily

Na pražských Vinohradech nechalo město nainstalovat 13 nových stožárů veřejného osvětlení, které jsou připraveny pro dobíjení elektromobilů. V budoucnu by měl být jejich počet rozšířen na několik tisícovek. Dnes to sdělil Martin Drozd, mluvčí městské firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP), která lampy společně s Pražskou energetikou (PRE) instalovala. Celkem je na Vinohradech 47 zcela nových lamp, ale ne všechny mají dobíjecí stanice.

Celníci zabavili při celorepublikové akci 60 nelegálních automatů

Celníci zajistili v uplynulých dnech ve 20 provozovnách po Česku 60 nelegálních hracích automatů a téměř 90.000 korun v hotovosti spojených s nelegálním hazardem.

K soše Beneše v Praze někdo napsal, že byl rasista a masový vrah

Na podstavec sochy bývalého československého prezidenta Edvarda Beneše v Praze na Loretánském náměstí někdo sprejem napsal, že byl rasista a masový vrah. Policie o tom dnes informovala na twitteru, po pachateli pátrá. Podle mluvčího pražských policistů Jana Daňka se nápis na soše objevil nejspíš v noci na dnešek. Socha spadá do správy Galerie hlavního města Prahy. Podle vedoucí jejího PR oddělení Michaely Vrchotové nechá galerie nápis odstranit, škoda zatím není vyčíslená.

Nejlepší místem pro život je Praha, nejhůř je na tom Ústecký kraj

Nejlepším místem pro život v České republice je Praha. Vítězem ankety se stala již počtvrté. Na druhém místě je Královéhradecký kraj a na třetím Jihočeský kraj. Mezi pozitiva Prahy patří například dostupnost lékařské péče a mezi nedostatky špatné životní prostředí. Poslední místo obsadil Ústecký kraj a předposlední byl Moravskoslezský. Vyplývá to ze srovnávacího výzkumu projektu Místo pro život, jehož výsledky dnes zveřejnili autoři. Výzkum a porovnání dat provedla agentura Datank. Loni zvítězil v anketě Královéhradecký kraj.

Pražský prostor Jatka78 chystá premiéry i přesun do šapitó

Prvním zahraničním hostem pražského prostoru Jatka78 bude 15. a 16. září švédská umělkyně Manda Rydmanová, která přiveze představení Semaphore. Novou sezónu Jatka78 oslaví společně s ostatními divadly 10. září Velkou holešovickou, běžeckým závodem divadelních štafet. Novinkou bude šapitó naplánované kvůli chystané rekonstrukci Pražské tržnice. Novináře o tom dnes informoval ředitel Jatek78 Štěpán Kubišta.

Letošní srpen byl v Klementinu osmý nejteplejší za 246 let

Letošní osmý kalendářní měsíc se v pražském Klementinu zařadil mezi pět procent nejteplejších srpnů od roku 1775. Průměrná měsíční teplota 22,1 stupně Celsia byla o 1,8 stupně vyšší než průměr z let 1981 až 2010. Údaje dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu. Celé letošní meteorologické léto, tedy období od začátku června do konce srpna, patřilo v Klementinu mezi sedm procent nejteplejších za posledních 246 let.

Pražská VFN chce vytvořit centrum péče o extrémně obézní pacienty

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze vytvoří první ze sítě takzvaných XXL center, která budou léčit extrémně obézní pacienty. Takovýchto lidí jsou v tuzemsku desítky, ale běžné nemocnice na ně nejsou připraveny a je těžké pro ně nalézt vhodné zdravotnické zařízení. VFN proto vybaví své klíčové kliniky speciálními operačními stoly, lůžky s potřebnou nosností, vozíky, přístroji nebo XXL sanitkami. Představitelé nemocnice o tom informovali na dnešní tiskové konferenci.

Odvolací soud vrátil rozhodnutí ohledně reklamy v pražské MHD

Obvodní soud pro Prahu 9 se bude znovu zabývat sporem o platnost smlouvy mezi pražským dopravním podnikem (DPP) a firmou Rencar ze skupiny JCDecaux na pronájem reklamních ploch v pražské MHD. Soud původně rozhodl o neplatnosti smlouvy, což dnes po odvolání Rencaru potvrdil Městský soud v Praze. Věc však vrátil prvoinstančnímu soudu z toho důvodu, že podle členů senátu nebylo jasné, o čem v jednom z bodů rozsudku vlastně rozhodoval.

Voda ve většině přírodních koupališť v Praze byla čistší než loni

Ze sedmi pražských koupališť, která monitorují pracovníci hygienické stanice hlavního města, je zcela čistá voda v biotopech Lhotka a Radotín a v betonové nádrži Divoká Šárka. V rybnících Šeberák a Motol je snížená průhlednost vody stejně jako v koupališti Džbán. V Hostivařské přehradě je zvýšený výskyt sinic. Vyplývá to z aktuálních informací na webu pražské hygienické stanice.

Nezaměstnanost v Praze znovu stoupla, v srpnu byla 3,3 procenta

Nezaměstnanost v Praze znovu stoupla, v srpnu se zvýšila o desetinu procenta na 3,3 procenta. Bez práce bylo 30.556 lidí, o bezmála tisícovku víc než v červenci. Současně ale o zhruba tři tisíce přibylo i volných míst, kterých pracovní úřady ke konci měsíce evidovaly 86.744. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Průměrná mzda v Praze stoupla o 0,6 pct, reálně ale klesla

Průměrná hrubá měsíční mzda v Praze ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 0,6 procenta na 42.435 korun. Zaměstnanci si tak polepšili v průměru o 244 korun. Reálně po zahrnutí inflace, která v daném období činila 3,1 procenta, se mzdy v hlavním městě snížily o 2,4 procenta. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Český statistický úřad.

V Praze dál zlevňuje nafta a cena benzinu stagnuje

Nafta u čerpacích stanic v Praze dál zlevňuje, v uplynulém týdnu její průměrná cena klesla o tři haléře na 28,31 koruny za litr. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 druhý týden stagnuje, ve středu se litr prodával za průměrných 28,61 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Průměrné ceny paliv v hlavním městě postupně klesají či stagnují od konce července, ve srovnání krajů jsou ale nadále nejvyšší. Před rokem čerpací stanice v metropoli prodávaly Natural 95 i naftu zhruba o čtyři koruny dráž.

ND dnes zahájí novou sezonu happeningem na Střeleckém ostrově

Národní divadlo v Praze dnes zahájí svou novou sezonou pod širým nebem na Střeleckém ostrově, kde veřejnosti nabídne koncerty, besedy a ukázky ze svých inscenací. Na programu je také bazar oblečení umělců první scény, fotosoutěž, tvůrčí dílny a nebude chybět ani divadelní kavárna. Happening pro celou rodinu je naplánován od 14:00 do 22:00.

Začíná on-line Festival vědy, bude o inovacích pro budoucnost

Desítky vzdělávacích videí nabídne Festival vědy, který začíná dnes a potrvá do 30. listopadu. Popularizační akce, která se obvykle koná na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích, bude letos kvůli koronaviru on-line. Festival se tematicky zaměří na inovace pro budoucnost.

ČSÚ dnes zveřejní údaje o průměrné mzdě v ČR ve 2. čtvrtletí

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o průměrné mzdě v Česku za druhé čtvrtletí. Analytici odhadují, že po zohlednění inflace klesla, důvodem jsou dopady šíření koronaviru i poměrně vysoký růst spotřebitelských cen. Nominálně průměrný výdělek podle odhadů mírně stoupl nebo stagnoval. Nicméně někteří ekonomové počítají i s reálným růstem průměrné mzdy. Naposledy se mzdy reálně snížily na konci roku 2013.

Úřad práce dnes zveřejní data o srpnové nezaměstnanosti

Úřad práce ČR dnes zveřejní údaje o srpnové nezaměstnanosti. V červenci stoupla na 3,8 procenta z červnových 3,7 procenta. Příčinou mírného nárůstu byl kromě aktuální situace kolem koronaviru i každoroční příchod části zaměstnanců ze školství do evidence úřadů práce. Ty na konci sedmého kalendářního měsíce evidovaly 279.673 uchazečů o zaměstnání, nejvíc od února 2018.

V ČR už přibylo 456 případů covidu,víc než jindy za celý den

K včerejšímu večeru v Česku přibylo 456 případů nemoci covid-19, což je více, než většinou činí nárůst nakažených za celý den. Vyplývá to z údajů k včerejším 18:00 na webu ministerstva zdravotnictví. Nárůst k 18:00 zatím nikdy nebyl tak vysoký. Velmi pravděpodobně bude nutné přistoupit zejména v Praze k dalším opatřením proti koronaviru, reagoval v České televizi (ČT) na čísla z posledních dní ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 3.9.2020