Akcie na pražské burze během týdne oslabily o 0,6 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne oslabily, index PX klesl o 0,6 procenta na 902,6 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší pokles postihl akcie Komerční banky, naopak největší růst zaznamenaly akcie mediální skupiny CME. Předchozí týden akcie stouply o 1,3 procenta.

Praha má vytipováno sedm míst, kde by mohla být Muchova epopej

Pražský magistrát má vytipováno sedm míst, kde by mohla být umístěna Slovanská epopej Alfonse Muchy. Institut plánování a rozvoje (IPR) vybral tři, které považuje za nejperspektivnější. Jsou to Pankrácké náměstí, objekt paláce Savarin v Praze 1 nebo ledárny v Braníku. U všech míst by se ale město muselo potýkat s problémy. Vyplývá to z analýzy, kterou vypracoval pro magistrát IPR a kterou má ČTK k dispozici. Praha hledá neúspěšně místo pro rozměrná plátna již roky. Celkem IPR prověřoval 19 míst, z nich ale 12 označil jako nevhodná.

Praha 6 umístila na Vítězné náměstí novou sochu

Počet uměleckých děl ve veřejném prostoru městské části Praha 6 se rozroste o nové sochy. Na Vítězném náměstí v Praze 6 stojí od dnešního dne socha s názvem Meteorit. V parku Marie Terezie u Prašného mostu se instaluje první tuzemská socha habsburské panovnice, která byla jedinou ženou na českém trůnu.

Pražská hygiena stíhá trasovat jen obtížně, žádá o shovívavost

Stíhat trasovat kontakty lidí nakažených covidem-19 se v hlavním městě daří jen obtížně, řekla dnes novinářům šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová. Lidi s pozitivním testem požádala o shovívavost. Přes mimořádné nasazení hygieniků a pomoc od mediků či armády není podle Jágrové při současném počtu nemocných možné kontaktovat všechny v řádu hodin, jak by si úřady v ideálním případě představovaly.

Na semaforu je Praha dál oranžová, přibylo deset zelených okresů

Praha zůstává na semaforu podle rizika nákazy v oranžové barvě a je nejvýznamnějším lokálním ohniskem koronavirové nákazy v Česku. V hlavním městě se proto přijmou další opatření. Do zeleného stupně se dostalo nově dalších deset okresů. V tiskové zprávě to dnes oznámilo ministerstvo zdravotnictví.

Od 14. září budou muset pražští školáci nosit mimo třídy roušky

Od 14. září budou školáci v Praze muset nosit roušky ve společných prostorech škol. Jde o opatření pražské hygieny reagující na šíření koronaviru. Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová dnes novinářům řekla, že kumulativní nárůst nově nemocných činí 726 za posledních několik dnů, 68 nemocných je mezi dvacetiletými. Stoupá i počet nemocných v nejrizikovější skupině starších nad 65 let. Nejvíc se nemoc šíří mezi dvacetiletými, mezi školáky jsou podle Jágrové záchyty v posledních dnech v jednotkách.

Od 9. září budou v Praze roušky v obchodech, v noci zavřou bary

V Praze bude od příští středy 9. září kvůli epidemii nového typu koronaviru povinné nosit roušky v obchodech a nákupních centrech. Od stejného data bude nutné od půlnoci do 06:00 uzavírat provozovny stravovacích služeb. Opatření cílí především na noční kluby a bary, řekla na dnešní tiskové konferenci ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví hygienické stanice hlavního města Zdeňka Shumová.

Magistrát objevil v ulicích Prahy nelegální billboardy

V pražských ulicích se objevily nelegální billboardy. Zařízení odporují pražským stavebním předpisům (PSP) a nemají souhlas vlastníka pozemků, tedy Prahy. Rozmístěny jsou v různých částech města. Magistrát nyní hledá právní cestu, jak nechat reklamní plochy co nejrychleji odstranit. Reklamní plochy patří podle Chabra společnosti Eurobillboard.

Náměstek: Německo zvažuje karanténu pro Pražany či všechny Čechy

Německo zvažuje, že by lidé z Prahy či celé České republiky museli při příjezdu do pětidenní karantény. Radiožurnálu to dnes řekl náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek. Česko asi zpřísní podmínky pro Kanárské ostrovy. Ty mají aktuálně výjimku a při příjezdu z nich se na rozdíl od Španělska nevyžaduje negativní test na covid-19 nebo nástup do karantény. Diplomacie také bude varovat před cestami do Francie.

Policie hledá muže podezřelého z loupežných přepadení v Praze 2

Policie pátrá po muži, který je podezřelý ze tří loupežných přepadení v Praze 2 na začátku září. Hledaný požadoval peníze v obchodě v ulici V Tůních, v lékárně ve Vyšehradské ulici a v Ječné ulici ve starožitnictví, podle policie hrozil vyhozením obchodu do vzduchu, střelbou a zaměstnance starožitnictví škrtil. O případech dnes informoval policejní mluvčí Jan Rybanský. Na webu policie zveřejnil kamerový záznam, na kterých je podezřelý zachycen. Pokud hledaného někdo poznává, má volat linku 158.

Policie hledá svědky nehody na Žižkově, při níž se zranil chodec

Kriminalisté hledají svědka nehody v Husitské ulici na Žižkově, při které byl v sobotu 29. srpna vážně zraněn chodec. Muže, který skončil pod koly projíždějícího osobního auta, převezla záchranná služba s vážným zraněním hlavy do nemocnice, kde nadále zůstává. Policie případ vyšetřuje pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a stíhá jednoho člověka. Kriminalisté potřebují hovořit se svědkem, který je na videozáběru, jenž dnes zveřejnili. Uvítají i záběry z palubních kamer projíždějících vozidel.

Praha rozšíří železniční zastávku Praha–Běchovice střed

V pražských Běchovicích bude rozšířena železniční zastávka Praha-Běchovice střed. Zastávka bude sloužit jako konečná pro plánovanou linku z Běchovic přes Jahodnici do Malešic a dále. Běchovická radnice nyní dostane od města 3,5 milionu korun na vytvoření studie a nutné dokumentace pro stavbu. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají pražští radní. Kdy by zastávka měla být rozšířena, není z dokumentu jasné.

Pražským záchranářům přibylo v létě výjezdů, i kvůli covidu

Pražské záchranné službě o letošních prázdninách přibylo výjezdů. V červenci a srpnu řešila 21.832 událostí, meziročně o 1500 více. Ovlivnil to mimo jiné nárůst počtu případů bodnutí hmyzem a na rozdíl od loňského roku vyjížděli záchranáři také k pacientům v souvislosti s nákazou koronavirem.

Praha vyvěsí 8. října na své hlavní budově sokolskou vlajku

Pražský magistrát vyvěsí 8. října na své budově na Mariánském náměstí sokolskou vlajku. Stane se tak u příležitosti Památného dne sokolstva, který je významným dnem. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají pražští radní. Magistrát v uplynulých týdnech vyvěsil například běloruskou vlajku na podporu tamní opozice nebo duhovou vlajku při akci Prague Pride.

Pražské výstaviště nabídne motocykly Harley-Davidson i Burgerfest

Několik tisíc motocyklů Harley-Davidson, Indian a dalších značek očekávají pořadatelé víkendového osmého ročníku Prague Harley Days, který dnes začíná na Výstavišti Praha Holešovice. Akci doprovodí Burgerfest a koncert určený pro zdravotníky, záchranáře a další lidi v popředí boje proti novému typu koronaviru. Vstup je letos zdarma.

Ministerstvo zveřejní nový semafor, čeká se zpřísnění pro Prahu

Ministerstvo zdravotnictví dnes zveřejní aktualizovanou mapu okresů podle míry rizika nákazy novým typem koronaviru, takzvaný semafor. Očekává se, že další opatření proti šíření nemoci covid-19 budou zavedena pro Prahu. Nový semafor nebude ministerstvo proti zvyklostem prezentovat na tiskové konferenci, ale vydá tiskovou zprávu, řekla mluvčí úřadu Gabriela Štěpanyová.

Statistici dnes zveřejní výsledky maloobchodu za červenec

Český statistický úřad dnes bude informovat o tom, jak se v červenci dařilo maloobchodu. V červnu tržby obchodníků po očištění meziročně klesly o dvě procenta, meziměsíčně byly vyšší o 0,2 procenta. Nejvíce se opět dařilo prodeji přes internet a zásilkové služby, méně utráceli lidé například za potraviny. Analytici sice předpokládali lepší výsledek, v meziměsíčním srovnání se podle nich ale ukazuje, že se útraty domácností postupně zotavují, i když pomaleji, než trh předpokládal.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 4.9.2020