Praha zůstává na semaforu podle rizika nákazy v oranžové barvě a je nejvýznamnějším lokálním ohniskem koronavirové nákazy v Česku…

V hlavním městě se proto přijmou další opatření. Do zeleného stupně se dostalo nově dalších deset okresů. V tiskové zprávě to dnes oznámilo ministerstvo zdravotnictví.

Podle něj v Praze začíná komunitní přenos. Zelenou barvu dostaly nově okresy kolem hlavního města ve Středočeském kraji, na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Do desítky patří Hodonín, Beroun, Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ, Kolín, Příbram, Třebíč a Blansko.

Česko má v posledních dnech každý den rekordní přírůstky počtu nových potvrzených případů nákazy koronavirem. Ve středu přesáhl hranici 600 a dostal se na 649. Ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví evidovalo 680 nových nakažených.

„Pozitivní zprávou je, že plošně nedochází k zásahu zranitelných skupin obyvatel,“ uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Lidé nad 65 let tvoří asi desetinu nových potvrzených pacientů s covidem-19, lidé nad 75 let pak pět procent.

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové počty hospitalizovaných rostou, což musí vést k větší obezřetnosti. Většina nakažených je ale bez příznaků, nebo je u nich průběh nemoci mírný. Velmi nízká je také úmrtnost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

V Praze denně přibývá víc než stovka nakažených, tedy 7,8 na 100.000 obyvatel. Počet případů za 14 dní podle ministerstva „atakuje hranici“ sta na 100.000 obyvatel. Pražská hygienička Zdeňka Jágrová řekla, že zhruba u 30 procent nakažených v Praze není zdroj nákazy známý. Hygienici očekávají, že v příštích dnech denní přírůstky množství potvrzených případů budou ještě vyšší.

Od 14. září budou muset pražští školáci nosit mimo třídy roušky

Od 14. září budou školáci v Praze muset nosit roušky ve společných prostorech škol. Jde o opatření pražské hygieny reagující na šíření koronaviru. Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová dnes novinářům řekla, že kumulativní nárůst nově nemocných činí 726 za posledních několik dnů, 68 nemocných je mezi dvacetiletými. Stoupá i počet nemocných v nejrizikovější skupině starších nad 65 let. Nejvíc se nemoc šíří mezi dvacetiletými, mezi školáky jsou podle Jágrové záchyty v posledních dnech v jednotkách.

Od 9. září budou v Praze roušky v obchodech, v noci zavřou bary

V Praze bude od příští středy 9. září kvůli epidemii nového typu koronaviru povinné nosit roušky v obchodech a nákupních centrech. Od stejného data bude nutné od půlnoci do 06:00 uzavírat provozovny stravovacích služeb. Opatření cílí především na noční kluby a bary, řekla na dnešní tiskové konferenci ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví hygienické stanice hlavního města Zdeňka Shumová.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 4.9.2020