V Praze přibylo za 24 hodin rekordních 221 nakažených

Za posledních 24 hodin přibylo v Praze 221 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je dosud nejvíc od vypuknutí epidemie na začátku března. Od středy se ve městě zpřísňují některá opatření a hygienici už jednají o zavedení dalších. Dosavadní rekordní přírůstek zaznamenali hygienici v hlavním městě minulý čtvrtek 3. září, kdy se nákaza potvrdila u 168 lidí. V poslední době denní nárůst pravidelně překračoval stovku, dnes poprvé překonal dvojnásobnou hranici. Dosud se nakazilo 6208 lidí z Prahy. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

Do podvečera dnes přibylo rekordních 656 nakažených covidem

Za dnešek v Česku přibylo zatím 656 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, tedy více než většinou za celý den. Nárůst k 18:00 zatím nikdy nebyl tak vysoký. Aktuálně nemocných je 8789 lidí, z toho 234 je hospitalizovaných. Ve vážném stavu je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 62 pacientů s covidem, nejvíc od 29. dubna. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 18:00.

Praha plánuje vypsat architektonickou soutěž na Rohanský most

Pražský magistrát vypíše architektonickou soutěž na zvažovaný Rohanský most propojující Karlín a Holešovice. V dnešní veřejné diskusi k jeho podobě to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Na setkání byly prezentovány návrhy architektů, kudy by most mohl vést, město nyní podle náměstka varianty zhodnotí a poté vybere jednu, kterou zanese do územního plánu.

Vrchní soud zrušil konkurz i aukci Mladé fronty

Vrchní soud v Praze v pondělí zrušil prohlášení konkurzu na vydavatelství Mladá fronta, a tedy i následný prodej v aukci. Důvodem je možná podjatost soudce Zdeňka Strnada vůči Mladé frontě, případně i dalším účastníkům řízení. Vyplývá to z rozhodnutí soudu v Insolvenčním rejstříku. Jak Mladá fronta, tak i časopis Týden patřící jednomu z věřitelů, Jaromíru Soukupovi, totiž v minulosti uveřejnily kritické články o Strnadovi. Soudce Strnad je z rozhodování ve věci Mladé fronty vyloučený a o řešení úpadku vydavatelství bude znovu rozhodovat jiný soudce soudu první instance.Vedení vydavatelství nechtělo aktuální situaci komentovat.

Proti Radlické radiále padla další námitka systémové podjatosti

V územním řízení k plánované Radlické radiále, která má propojit vnější a vnitřní okruh na jihozápadě metropole, dorazila v pořadí druhá námitka tzv. systémové podjatosti. Na dnešním jednání dopravního výboru pražského zastupitelstva to řekl Ondřej Krutský z investičního odboru magistrátu. Stavební úřad nemůže do doby, než bude námitka vypořádána, vydat územní rozhodnutí. Projekt radiály vyvolal kritiku místních obyvatel a spolků.

Praha bude na ministerstvu žádat respirátory pro 44.000 lidí

Pražský magistrát bude na ministerstvu školství žádat respirátory zhruba pro 44.000 pedagogických zaměstnanců. Na přesném počtu se ale musí ještě domluvit. Pokud by do žádosti byli započteni i nepedagogičtí pracovníci, šlo by celkem asi o 50.000 lidí. Novinářům to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Vláda v pondělí pověřila ministra školství Roberta Plagu (ANO), aby Praze nabídl ze státních hmotných rezerv respirátory pro učitele. Kdy by pomůcky do města mohly dorazit, zatím není jasné.

Pošta od středy zavádí povinné roušky na všech pobočkách v Praze

Česká pošta pošta bude od středy vyžadovat u klientů na všech pražských pobočkách nošení roušek, respirátorů nebo jiné ochrany úst a nosu. Důvodem je aktuální koronavirová situace v hlavním městě.

V Praze přibylo testovaných na covid-19 i odběrových míst

Zájem o testování na nákazu covidem-19 v září narostl na mnohých odběrových místech v Praze až dvojnásobně. Rozšířily se i možnosti, kde je možné se nechat otestovat. Nová odběrová místa v Praze otevřely soukromé laboratoře i státní nemocnice, další místa se plánují.

Voliči v Praze budou moci volit do Senátu z auta

Pražané v karanténě budou moci v podzimních senátních volbách hlasovat z auta na dvou místech. Magistrát pro ně zřídí takzvaná drive-in stanoviště na Letné a Proseku.Termín volby pro tato místa bude vždy ve středu, tedy 30. září pro první a 7. října pro druhé kolo. Volební místnosti se podle řádného termínu otevřou vždy následující pátky a soboty.

V Praze vzniká Centrum Romů a Sintů, otevře se v roce 2023

V Praze vzniká nové Centrum Romů a Sintů. V prvorepublikové vile v Dejvicích ho buduje Muzeum romské kultury (MRK). Plánuje v něm výstavy romských umělců, koncerty, přednášky či filmová promítání. Přiblížit v něm chce romskou historii, zaměřit se chce ale i na současné postavení menšiny a soužití s většinou. Budoucí instituci dnes v Praze představilo vedení MRK. Středisko by se mělo otevřít 1. března 2023.

Praha 10 zvažuje výstavbu dvou parkovacích domů

Radnice Prahy 10 zvažuje stavbu dvou parkovacích domů. Jeden by se mohl nacházet na místě stávajícího parkoviště u prodejny Billa ve strašnické ulici V Olšinách, druhý v ulici Jahodová na Zahradním Městě. Radní městské části schválili záměr vypsat zakázku na firmu, která vytvoří prověřovací studii. V části Prahy 10 začala v srpnu fungovat zóna placeného stání, zbytek území městské části se do ní zapojí na podzim.

Forum 2000 bude v říjnu online, zúčastní se Kasparov či Sachs

Letošní ročník mezinárodní konference Forum 2000 se uskuteční 12. až 14. října, vzhledem ke koronavirové epidemii přes internet. Mezi potvrzenými účastníky jsou šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov nebo americký ekonom Jeffrey Sachs. Pořadatelé konference to uvedli v dnešní tiskové zprávě. Doposud byl obvykle hlavním dějištěm palác Žofín v Praze. Program bude možné sledovat na webu a sociálních sítích Fora 2000 bez nutnosti registrace.

V pondělí přibylo 563 případů, nárůst pošesté překonal pětistovku

V Česku přibylo v pondělí 563 potvrzených případů nákazy koronavirem, denní nárůst tak pošesté od začátku epidemie překonal pětistovku. Aktuálně nakažených je rekordních 8424 lidí. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků. Počet hospitalizovaných se za uplynulý měsíc zdvojnásobil. V nemocnicích je nyní 214 nakažených, z nichž 54 je v těžkém stavu. Celkem se nákaza od začátku března potvrdila u 28.716 lidí, z nich se 19.855 vyléčilo a 437 zemřelo. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Zdi u stanice metra C Opatov ozdobí malby, tzv. mural art

Zdi u stanice pražského metra C Opatov ozdobí malby, tzv. mural art. Obyvatelé metropole mohou vybírat ze čtyř návrhů. Vítězný obraz bude namalován letos na podzim.Hlasovat pro jeden ze čtyř návrhů, které se dostaly do finále vyzvané výtvarné soutěže, lze do 30. září na webu Prahy 11. DPP stanici rekonstruuje. Práce se dějí za provozu. V minulosti se mural art objevil například u stanice metra C Vltavská.

V metropoli začíná třítýdenní oslava Praha září,nabídne řadu akcí

Program zaplněný hudbou, designem, filmem, divadlem, tancem nebo cirkusem nabídne ode dneška po tři týdny pražské Výstaviště při slavnosti nazvané Praha září. Do 28. září při ní uvedu své akce nejen velké pražské festivaly jako Designblok, MFF Praha – Febiofest, Letní Letná, Metronome Prague Music & Arts Fair, Pražské jaro, Signal Festival a United Islands of Prague, ale i řada menších. Projekt spojených festivalů podpořilo hlavní město, některé akce jsou zdarma, u některých je vstupné.

Nárůst případů covidu-19 v Praze opět zrychlil

Denní nárůst případů nemoci covid-19 v Praze dnes po víkendovém poklesu opět zrychlil. K včerejším 18:00 přibylo za posledních 24 hodin 144 nově potvrzených případů, což byl třetí nejvyšší přírůstek od březnového začátku epidemie v Česku. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 8.9.2020