Lidé nad 60 let dostanou respirátor a pět roušek, rozhodla vláda

Všichni občané starší 60 let dostanou od státu jeden respirátor a pět roušek, rozhodla na svém dnešním mimořádném zasedání vláda. Na twitteru o tom informoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Na dodání ochranných prostředků proti koronaviru ze zásob státu České poště, která je bude distribuovat, začnou hasiči a policisté pracovat ve čtvrtek ráno, dodal Hamáček. Podle Českého statistického úřadu žilo v ČR ke konci loňského roku 2,78 milionu lidí starších 60 let.

Za 24 hodiny přibylo v Praze 216 případů covidu-19

V Praze přibylo od úterního podvečera 216 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to o pět méně než v úterý, kdy byl nárůst v hlavním městě nejvyšší od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu pražských hygieniků k dnešním 18:00. V Praze ode dneška platí přísnější opatření proti šíření nového koronaviru. Do obchodů a nákupních center je vstup znovu možný pouze se zakrytými ústy a nosem. Stravovací zařízení musejí být mezi půlnocí a 06:00 uzavřená.

Více než stovka průvodců demonstrovala za zlepšení podmínek

Více než stovka průvodců a jejich příznivců dnes na Mariánském náměstí v Praze před budovou magistrátu demonstrovala za zlepšení podmínek v oboru. Jejich zástupci uvedli, že průvodci jsou aktuálně v naléhavé sociální situaci a řeší existenční problémy. Většina z nich je od začátku března bez příjmu, finanční podpora od státu skončila 8. června. Od 1. září jim navíc byla obnovena povinnost plateb vyměřených záloh na sociální a zdravotní pojištění. Ve čtvrtek má o situaci průvodců jednat pražské zastupitelstvo.

Petříček odmítl na žádost Prahy 3 vypovědět dohodu s Hongkongem

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nepovažuje za možné poskytnout garance, že občané Hongkongu nebudou při návštěvě Česka zadrženi policií na základě čínské žádosti, jak jej k tomu v srpnu vyzvala městská část Praha 3. Podle ministra poskytnutí takových garancí právní řád neumožňuje. V minulosti ale opakovaně řekl, že Česko by na základě extradiční smlouvy nevydalo nikoho stíhaného z politických důvodů. Praha 3 pozvala k návštěvě hongkongského opozičního aktivistu Simona Chenga. Jeho cestu do České republiky Petříček v dopise, nedoporučil. Informovali o tom Piráti v dnešní tiskové zprávě.

Pražská burza oslabila, dolů ji táhly akcie KB

Pražská burza dnes opět oslabila. Index PX klesl o 0,33 procenta na 900,68 bodu. Dolů burzu táhly hlavně akcie Komerční banky, které zlevnily nejvýrazněji. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Svaz měst: Obce nebudou moci sestavit rozpočty a zadávat zakázky

Obce a města musí čelit nepříznivým okolnostem, které téměř vylučují, aby letos na podzim sestavily funkční rozpočty na příští rok. Například o desítky miliard přijdou například kvůli plánu na zrušení superhrubé mzdy. Klesají jim daňové výnosy, které jim stát ale nekompenzuje. V dnešní tiskové zprávě to uvedl Svaz měst a obcí ČR. Obce podle něj ani nebudou moci zadávat veřejné zakázky.

Většina pražských MŠ přijala letos všechny tříleté děti

Většina mateřských škol, které zřizují pražské radnice, přijala v tomto školním roce všechny tříleté děti ze své spádové oblasti, jejichž zákonní zástupci podali přihlášku k předškolnímu vzdělávání. V některých školkách zbyla místa i pro mladší děti, v jiných museli kvůli naplněné kapacitě zájemce odmítat. Radnice plánují školky rozšiřovat nebo stavět nové.

Některé noční kluby v Praze kvůli omezení provozu vůbec neotevřou

Rozhodnutí hygieniků o uzavření stravovacích zařízení mezi půlnocí a 06:00 v Praze prakticky znemožnilo fungování nočních klubů, které se kvůli koronavirové krizi a vládním opatřením potýkají s prudkým propadem tržeb již půl roku. Některé podniky proto vůbec neotevřou. Opatření podle provozovatelů klubů přitom šíření koronaviru nemusí zabránit, protože lidé se přesunou do podniků kolem hlavního města nebo budou pořádat soukromé party.

Hrad bude mít letos výpadek příjmů ze vstupného až půl mld. Kč

Příjmy Hradu se letos propadnou kvůli epidemii koronaviru až o půl miliardy korun, řekl dnes novinářům hradní kancléř Vratislav Mynář. Větší část výpadku pokryje Správa Pražského hradu (SPH) ze svých rezerv, dodal. Kabinet v pondělí schválil, že SPH dostane z vládní rozpočtové rezervy 215 milionů korun. Ředitel správy Ivo Velíšek nevyloučil to, že při pokračování stávající situace bude Hrad potřebovat od státu větší příspěvky než doposud.

Vojtěch: Zařazení Prahy mezi rizika v Německu není překvapivé

Informace, že Německo nejspíš zařadí Prahu na seznam rizikových oblastí, není vzhledem k epidemiologickému vývoji překvapivá. Novinářům to řekl na dnešní videokonferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Německo tak podle diplomatických zdrojů s největší pravděpodobností učiní od čtvrtka, rozhodnutí oznámí Berlín oficiálně dnes večer.

Pražská městská policie nakoupila roušky a respirátory

Pražská městská policie nakoupila 50.000 roušek, 45.000 respirátorů třídy FFP2 a 7500 respirátorů třídy FFP3. Na nákup byly vypsány veřejné zakázky, na jejich základě zaplatí městská policie za roušky tři koruny, za respirátory FFP2 16,7 koruny a za respirátory nejvyšší třídy 74 korun za kus. V nákupech bude pokračovat.

Praha 1: Ve Vrchlického sadech je horší situace s uživateli drog

Ve Vrchlického sadech u pražského hlavního nádraží se od začátku pandemie nového koronaviru zvýšil počet uživatelů drog. Informovala o tom dnes radnice Prahy 1. Situaci se podle vedení městské části podařilo ve spolupráci s policisty a strážníky již uklidnit, ale i tak je počet uživatelů v parku, kterému Pražané přezdívají Sherwood, vyšší než před vyhlášením nouzového stavu v první polovině března.

Dveře vozů pražské MHD se kvůli covidu otevírají automaticky

Cestující v pražské MHD nemusí stisknout tlačítka pro otevírání dveří ve vozech pražské MHD. Dveře se automaticky otevírají samy, opatření platí rovněž pro zastávky na znamení. Změna slouží jako jedno z opatření proti nemoci covid-19. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné na internetových stránkách dopravního podniku (DPP). Magistrát a DPP ke stejnému přistoupily na jaře. Cestující musí mít v prostředcích MHD povinně zakrytá ústa a nos. Praha na tzv. semaforu okresů z hlediska počtu nakažených covidem-19 je v oranžové barvě, tedy třetím stupni pohotovosti ze čtyř.

Vodafone v říjnu spustí 5G v pěti městech včetně Prahy a Brna

Mobilní operátor Vodafone spustí od října rychlou síť 5G v pěti městech. Na frekvencích, které dosud využíval pro síť LTE, pokryje Prahu, Brno a tři města, která do pilotního provozu vybrala ministerstva průmyslu a pro místní rozvoj, tedy Karlovy Vary, Ústí nad Labem a Jeseník. Uvedli to dnes zástupci společnosti.

Proměna Mariánského náměstí by mohla začít v roce 2022

Plánovaná proměna Mariánského náměstí v Praze by mohla začít v roce 2022. Náměstí, kam mají přibýt stromy a kašna, by se mělo prodloužit k budově Městské knihovny, před kterou by už nemohla jezdit auta. Chystané úpravy zahrnují také Platnéřskou a Kaprovu ulici a náměstí Franze Kafky. Vyplývá to ze studie, kterou si nechal magistrát zpracovat a kterou dnes představili architekti a zástupci vedení města.

Byty v Česku ve 2. čtvrtletí zdražily o desetinu na 67.000 Kč/m2

Ceny bytů v Praze a krajských městech letos ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o 10,4 procenta na 67.000 korun za metr čtvereční. Tempo růstu bylo třetí nejvyšší za poslední dva roky. Ve druhém čtvrtletí byla nejdražší Praha (88.700 korun za metr čtvereční), nejlevnější Ústí nad Labem (21.200 Kč/m2). Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte, která prostřednictvím portálu cenovamapa.org zpracovává informace o prodejních cenách z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí.

Pražané v obchodních centrech spořádaně znovu nosí roušky

Návštěvníci pražských obchodních center až na výjimky dnes od rána dodržovali opětovně zavedenou povinnost pohybovat se v obchodních pasážích a prodejnách výhradně se zakrytými ústy a nosem. V nákupních centrech jsou upozornění na opatření umístěna viditelně u vstupů. Ode dneška jsou roušky povinné i ve všech 105 pražských poštách a klienti, kteří je dnes navštívili, byli bez roušek jen ojediněle. Po upozornění personálem si je nasadili.

Praha sestaví komisi pro umístění Muchovy Slovanské epopeje

Vedení Prahy sestaví komisi pro umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy v Praze. Místo vybere na základě analýzy, kterou pro město vytvořil Institut plánování a rozvoje (IPR). Členy týmu budou kromě politiků pražské koalice zástupci opozice, městských částí, odborníci či dědicové. Novinářům to dnes řekla pražská radní Hana Třeštíková (Praha Sobě) a Jaromír Hainc z IPR. Institut vytipovat 19 míst, z nichž vybral sedm nejlepších a z nich tři nejperspektivnější, a to Pankrácké náměstí, palác Savarin a ledárny v Braníku.

Od čtvrtka budou povinné roušky ve vnitřních prostorách v celé ČR

Od čtvrtka bude povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé České republice. Na twitteru to dnes uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podrobnosti jeho úřad oznámí během dne. Chránit si ústa a nos je v současnosti nutné při cestách hromadnou dopravou nebo návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení. V Praze pak ode dneška povinnost platí i v obchodech a nákupních centrech a na poštách.

Praha 7 otevřela veřejnou debatu o Rohanském mostě a rozvoji kolem Vltavy

Praha 7 uspořádala v úterý 8. září 2020 setkání na téma změna územního plánu v oblasti “Rohanského mostu“, který má v budoucnu propojit Holešovice s Karlínem. Sedmá městská část otevřela veřejnou debatu o tom, jaký bude mít výstavba mostu dopad na život dvou pražských čtvrtí. Sedmička připomíná, že Rohanský most není jen pouhou spojnicí mezi dvěma břehy, ale také základním východiskem pro to, jak se změní část vltavského nábřeží, zlepší provázanost mezi dvěma sousedními městskými částmi a zpřístupní nově plánované rekreační plochy.

Zastupitelé Prahy 1 opět neprojednali hazard

Zastupitelé Prahy 1 již podruhé v řadě neschválili program mimořádného jednání k nové vyhlášce o hazardu. Předpis bude schvalovat zastupitelstvo hlavního města ve čtvrtek a zahrnuje zákaz tzv. technických her, tedy herních automatů a videoloterijních terminálů. Praha 1 je jednou z městských částí, které se k vyhlášce staví zdrženlivě. Věc by měli zastupitelé znovu projednat do 60 dnů na základě petice obyvatel.

Jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy a jednotlivých výborů se budou konat v omezeném režimu

Ve čtvrtek 10. září 2020 se uskuteční 19. jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy. Vzhledem k opatřením ministerstva zdravotnictví a Hygienické stanice hl. m. Prahy se bude jednání konat v omezeném režimu, zároveň žádáme veřejnost a média, aby využila možnosti sledování online přenosu na stránkách www.praha.eu. Opatření se dotknou také návštěv veřejnosti na jednáních výborů Zastupitelstva hl. m. Prahy.

Univerzita Karlova představí sady pro testování covidu a chřipky

Nové sady pro společnou diagnostiku covid-19 a chřipky dnes v Praze představí zástupci Univerzity Karlovy (UK) a spolupracujících firem. UK o přípravě testu na covid-19 a chřipku A a B informovala už v srpnu. Podle rektora Tomáše Zimy by měl mimo jiné zkrátit dobu testování zhruba na polovinu, nyní je u PCR testů výsledek znám do dvou hodin.

Soud se dnes vrátí ke sporu o Slovanskou epopej

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes bude pokračovat v projednávání sporu o Slovanskou epopej Alfonse Muchy. S obrazy disponuje hlavní město Praha. Malířův příbuzný John Mucha v žalobě tvrdí, že se město vlastníkem obrazů nikdy nestalo, protože nesplnilo autorovu podmínku vybudovat pro plátna samostatné výstavní prostory. Soud na minulém jednání Praze uložil, aby dokázala, že dílo čítající 20 velkých pláten tzv. vydržela.

V Praze se ode dneška zpřísňují opatření proti šíření koronaviru

V Praze se ode dneška zpřísňují opatření proti šíření koronaviru. Do obchodů a nákupních center je vstup znovu možný pouze se zakrytými ústy a nosem. Stravovací zařízení musejí být mezi půlnocí a 06:00 uzavřená. Občerstvení mohou restauratéři prodávat v tuto dobu přes okénko. Hygienici nařídili obnovení dříve zrušených restrikcí kvůli zhoršené epidemiologické situaci v hlavním městě. Praha na tzv. semaforu okresů z hlediska počtu nakažených covidem-19 je v oranžové barvě, tedy třetím stupni pohotovosti ze čtyř.

Soud začne řešit nárok Milionu chvilek na omluvu od Filipa a KSČM

Pražský městský soud dnes začne projednávat spor spolku Milion chvilek s komunistickou stranou a s jejím předsedou Vojtěchem Filipem. Spolek se žalobou na ochranu pověsti domáhá omluvy za tvrzení Filipa, který uskupení mimo jiné spojil s loňským kybernetickým útokem na benešovskou nemocnici.

Zástupci státu, svazů a firem budou mluvit o budoucnosti průmyslu

Představitelé státu, svazů, firem a akademici budou dnes odpoledne mluvit o dalším směřování průmyslu v ČR. Národního průmyslového summitu v pražské Betlémské kapli by se mělo zúčastnit několik ministrů, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák nebo prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Premiér Andrej Babiš (ANO) se nakonec z akce omluvil a pošle účastníkům pouze pozdrav přes video.

Vláda se dnes chystá schválit návrh nových pravidel kurzarbeitu

Vláda se dnes chystá mimořádně sejít, aby schválila návrh zákona s novými pravidly kurzarbeitu. Tato zkrácená práce s částí mzdy od státu za neodpracovaný čas by se mohla využívat při výrazném růstu nezaměstnanosti, epidemiích, přírodních pohromách či při kyberútocích. Úřad práce by podporu v částečné zaměstnanosti mohl začít pracovníkům vyplácet při vážném ohrožení ekonomiky, aby zabránil propouštění. Kolik by lidé mohli dostávat a jak by opatření mohlo vypadat, není zatím jasné. Kabinet se na podobě dohodne dnes.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 9.9.2020