Praha zakáže herní automaty a videoloterijní terminály

V Praze začne platit zákaz tzv. technických her, tedy herních automatů a videoloterijních terminálů. Vyhlášku, která to stanovuje, dnes schválili zastupitelé. Začne platit v lednu, automaty by však měly zmizet do tří let s tím, jak jim budou končit licence. Podobu vyhlášky kritizovali zástupci opozičních ODS a ANO. Podle nich bude znamenat výpadek příjmů a může mít opačný efekt než zamýšlené omezení hazardu.

Nárůst případů covidu-19 v Praze zpomalil

Nárůst případů nemoci covid-19 v Praze dnes po předchozích rekordních číslech zpomalil. K dnešním 18:00 přibylo za 24 hodin 179 nakažených, zatímco v úterý i středu přesahovaly přírůstky dvě stovky případů. Úterní nárůst o 221 případů byl nejvyšší v Praze od březnového začátku epidemie covidu-19 v Česku. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice.

Pražská burza dnes růstem o 0,45 pct smazala středeční pokles

Pražská burza dnes smazala středeční pokles, index PX vzrostl o 0,45 procenta na 904,69 bodu. Víc než dvě procenta přidaly akcie Erste Bank, rostly také cenné papíry dalších bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes dále ztrácela k euru, posílila naopak vůči dolaru.

Radnice si rozdělí 187 milionů Kč na projekty pro pěší a cyklisty

Celkem 17 pražských radnic si rozdělí městskou dotaci 186,55 milionu korun. Peníze jsou určeny na projekty pro pěší a cyklisty a dostanou je radnice, které mají své projekty již buď připraveny, nebo k nim mají hotovou dokumentaci. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Zastupitelé schválili rovněž dotaci pro Běchovice na studii rozšíření železniční zastávky Praha-Běchovice střed.

Soud potrestal úřednice,díky nimž Czerninové získali zpět majetek

Městský soud v Praze pravomocně potrestal dvě bývalé pražské úřednice, díky nimž potomci hraběnky Josefiny Czerninové získali v restitucích zpět rozsáhlý majetek. Uvedla to dnes na svém webu Česká televize (ČT). Úřednice vydaly osvědčení o československém občanství Czerninové. Potomci hraběnky pak mohli na základě rozhodnutí o občanství uplatnit restituční nároky. Soud potvrdil úřednicím trest tři měsíce vězení s podmínečným odkladem na jeden rok.

Radnic dostanou od magistrátu peníze na opravy služeben policie

Pětice pražských radnic dostane od magistrátu dohromady 11,62 milionu korun. Peníze jsou určeny na rekonstrukci služeben městské a státní policie, cílem je zlepšit technické i hygienické podmínky pro strážníky a policisty. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Praha před časem schválila plán, podle kterého má být opraveno několik desítek služeben městské i státní policie.

Voda v Hostivařské přehradě byla letos nejčistší za čtyři roky

V Hostivařské přehradě je zvýšený výskyt sinic, proto by se v něm neměli koupat lidé s citlivou kůží. Koupání v ostatních přírodních koupalištích, která sledují pražští hygienici, je bez omezení. Vyplývá to z informací na webu pražské hygienické stanice.

Praha podpoří projekty týkající se změny klimatu 179 miliony Kč

Pražský magistrát podpoří projekty městských částí týkající se změny klimatu částkou zhruba 178,5 milionu korun. Peníze budou sloužit na projekty v energetice, dopravě, takzvané cirkulární ekonomice a v adaptačních opatřeních na změnu klimatu. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Peníze vezme město z přebytku hospodaření z minulých let.

V pražských nemocnicích přibývá pacientů s covidem jen mírně

Jen mírný nárůst počtu pacientů s koronavirem zaznamenávají v posledních dnech nemocnice v Praze. Většina z nich pro covidové pacienty vyčlenila lůžka. Pacienty s těžkým průběhem zatím počítají v jednotkách a část lůžek mají stále volnou. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze speciální lůžka nevyhrazuje, pacienty umísťuje na příslušné oddělení podle diagnózy. Také podle mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové zůstávají počty covidových pacientů stále stejné, jsou jich denně jednotky.

Praha odpustí poplatek za zábor při stavbě Mariánského sloupu

Pražský magistrát odpustí Spolku pro obnovu mariánského sloupu poplatek za zábor veřejného prostranství. Změní původní nájemní smlouvu spolku s Technickou správou komunikací (TSK) na smlouvu o výpůjčce. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Spolek měl zaplatit více než jeden milion korun. Stavba Mariánského sloupu začala letos v polovině února a dokončena byla na začátku června.

Část Prosecké ulice se od 21. září do 15. listopadu uzavře

Úsek Prosecké ulice mezi ulicemi Františka Kadlece a Na Labuťce projde mezi 21. zářím a 15. listopadem opravou. Během prací bude úsek uzavřen, řidiči budou muset místo objet ve směru do centra přes Vysočanskou a Sokolovskou a ve směru z centra Střelničnou, Vysočanskou a Libereckou. Další části ulice se budou rekonstruovat příští rok. Dnes o tom informovala mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Zastupitelé v karanténě budou moci na jednání videokonferenčně Praha 

Pražští zastupitelé, kteří budou mít nařízenou karanténu, se budou moci zúčastnit jednání zastupitelstva prostřednictvím videokonference. Novelu jednacího řádu zastupitelstva dnes schválili zastupitelé. Rozhodli rovněž, že zasedání magistrátních výborů se bude moci konat nejen prezenčně, ale v případě nutnosti videokonferencí. Vedení města návrhem reagovalo na situaci spojenou s pandemií nemoci covid-19. Kvůli karanténě se dnešního jednání nezúčastnili z 65 zastupitelů čtyři.

V pražském Goethově institutu se představí humanoidní robot

Humanoidní robot NAO šesté generace se dnes představil v pražském Goethově institutu. Lidé s ním mohou hovořit, zahrát si kvíz nebo si zacvičit taiči. K vidění tam bude v některých dnech do 25. září.

Divadlo ABC je v karanténě a ruší do 16. září představení

Kvůli pozitivně testovanému zaměstnanci ruší Městská divadla pražská do 16. září všechna představení v divadle ABC. Divadlo to uvedlo na svém webu. Zaměstnanci jsou v karanténě a podrobí se preventivním testům. Celé divadlo ABC projde důkladnou dezinfekcí a provoz v něm se obnoví v nejbližším možném termínu. Pozitivně testovaný zaměstnanec nebyl podle divadla v přímém kontaktu s diváky.

Bývalý šéf dopravního podniku Dvořák znovu odmítl obžalobu

Bývalý generální ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Martin Dvořák dnes u soudu opětovně popřel, že by se jakkoliv podílel na přípravě a uzavření smlouvy s papírnou Neograph. Odmítl také tvrzení, že ho do funkce dosadili politici a podnikatelé, kteří na této zakázce chtěli profitovat. Dvořákovi hrozí za zpronevěru a zjednání výhody až desetileté vězení.

Praha vyzve vládu a asociaci průvodců jednat o situaci průvodců

Vedení Prahy vyzve vládu a zástupce turistických průvodců ke společnému jednání o situaci této profese, která se potýká s existenčními problémy způsobenými poklesem turismu kvůli nemoci covid-19. Zastupitelé zároveň uložili vedení Prahy, aby se situací zabývalo a navrhlo způsob podpory. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé.

Montáž nosníku nového mostu uzavře Strakonickou ulici

Kvůli montáži nosníku nového mostu bude obousměrně uzavřena Strakonická ulice v pražské Zbraslavi. Uzavírka bude platit od soboty 19. září od 19:00 do neděle 20. září do asi 13:00. Provoz bude přerušen v úseku mezi mimoúrovňovými křižovatkami v Lipencích a Zbraslavi-Baních. Zároveň bude uzavřen nájezd ve směru Praha od prodejny Lidl.Původní most byl loni v listopadu zbourán kvůli špatnému stavu. Dokončen bude na začátku příštího roku.

Většina žáků v Praze si dnes roušku do školy vzít nezapomněla

Naprostá většina žáků a studentů v Praze si dnes nezapomněla vzít do školy roušku, která je kvůli šíření koronaviru podle nařízení ministerstva zdravotnictví od dnešního dne povinná ve společných prostorech škol. Řada škol zavedla nošení roušek již dříve, další s ním počítaly od 14. září, na kdy tuto povinnost už dříve vyhlásili pražští hygienici. Školy mají zásoby roušek, a pokud by ji někdo zapomněl, mohou ji poskytnout zadarmo, případně za poplatek v řádu několika korun.

Spotřebitelské ceny v srpnu zpomalily růst na 3,3 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu mírně zpomalily meziroční růst na 3,3 procenta z červencových 3,4 procenta. Proti loňsku zdražil například alkohol a tabák, zlevnily naopak poštovní služby a telekomunikace. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s červencem inflace stagnovala.

Lékárenská firma Pilulka.cz vstoupí na trh Start pražské burzy

Lékárenská a technologická společnost Pilulka.cz v následujících týdnech vstoupí na trh Start pražské burzy, který je určený pro menší firmy. Firma se rozhodla emitovat 20 procent nových akcií, které se budou na tomto trhu obchodovat. V následujících letech chce společnost přejít na hlavní trh burzy. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl spolumajitel Pilulky Petr Kasa. Web E15, který ve středu na záměr upozornil, uvedl, že půjde o dosud největší první veřejnou nabídku na burze Start. Ocenění firmy podle něj může přesáhnout jednu miliardu korun.

Ceny pohonných hmot v Praze se od minulého týdne téměř nezměnily

Ceny pohonných hmot v Praze se od minulého týdne téměř nezměnily. Benzin Natural 95 se prodává v průměru za 28,62 Kč/l, nafta je pak průměrně za 28,32 Kč/l. V obou případech je to o haléř více než minulou středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Před rokem byl benzin v metropoli o 4,25 koruny dražší, za naftu motoristé platili o 3,97 Kč více.

Ve středu přibylo 1161 případů, o dva méně než v rekordní úterý

Česko zaznamenalo druhý denní přírůstek nad 1000 nových případů nákazy koronavirem, ve středu laboratoře potvrdily 1161 pozitivních testů. Je to o dva méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní. Počet aktuálně nakažených už přesáhl 10.000, s nemocí covid-19 se nyní potýká 10.218 lidí, nejvíce od začátku epidemie. U většiny z nich má nemoc mírný průběh. V posledních týdnech ale značně přibylo hospitalizovaných. Za uplynulý měsíc jejich počet stoupl na více než dvojnásobek, počet lidí ve vážném stavu pak na více než trojnásobek. V nemocnici je podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví 244 lidí, z toho 57 v těžkém stavu.

Další dvě ulice v Praze ponesou jména odbojářů z heydrichiády

Dvě ulice v pražských Vysočanech dostanou při dnešním ceremoniálu jména po rodinách odbojářů zavražděných nacisty za podporu výsadkářů, kteří za druhé světové války spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ulice u nových bytových domů poblíž stanice metra Kolbenova nově nesou názvy Smržových a Svatošových.

Zastupitelé projednají vyhlášku o hazardu či dotace pro radnice

Pražští zastupitelé dnes mají projednat novou vyhlášku o hazardu. V případě jejího schválení budou zakázány herní automaty a videoloterijní terminály. Na programu jednání je rovněž půjčka pro Prahu 10 nebo dotace městským částem. Zastupitelé se budou zabývat také hospodařením města v prvním pololetí.

České dráhy zveřejní hospodaření za pololetí, budou ve ztrátě

České dráhy dnes zveřejní výsledky za uplynulé první pololetí letošního roku. Do výsledků se poprvé projeví jarní koronavirová krize a s ní spojený pokles tržeb až o 90 procent. Na jaře podnik odhadoval snížení příjmů o zhruba 2,5 miliardy korun. Dráhy tak po letech zisků nyní skončí téměř jistě v hluboké ztrátě. V loňském roce České dráhy hospodařily se ziskem 1,3 miliardy korun.

Statistici dnes zveřejní data o srpnové inflaci

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o vývoji srpnové inflace. Podle odhadů analytiků meziroční inflace v srpnu zřejmě mírně klesla na 3,2 až 3,3 procenta z červencových 3,4 procenta. Za meziročním růstem cen zůstává zdražování potravin, růst nákladů spojených s bydlením a ceny alkoholu a tabáku. Meziměsíčně by podle odhadů měly ceny stagnovat.

Česko se dnes vrací k povinnosti nosit roušky uvnitř budov

V celém Česku začne dnes platit povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov, a to i ve firmách, pokud tam nebude možné dodržet rozestupy. Povinnost bude platit i ve společných prostorách škol, ve třídách ale žáci budou moci roušky sejmout. Chránit si ústa a nos bylo do středy nutné při cestách hromadnou dopravou, na úřadech a ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Do Prahy se povinnost nosit roušky v obchodech a nákupních centrech a na poštách vrátila ve středu.

Poslanci se sejdou z podnětu opozice i ke koronavirovým předlohám

Poslanci se dnes sejdou na mimořádné schůzi svolané z podnětu opozičních ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN k některým koronavirovým předlohám. Návrh programu čítá celkem osm bodů. Je mezi nimi také vládní návrh na zavedení paušální daně pro některé živnostníky a senátní předloha o jednorázovém státním příspěvku krajům za propad daňových příjmů kvůli epidemii koronaviru.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 10.9.2020