V Praze přibylo od čtvrtka rekordních 275 případů koronaviru

Nárůst potvrzených případů koronaviru v Praze po dvoudenním zpomalení znovu zrychlil. Laboratoře za posledních 24 hodin odhalily rekordních 275 nakažených. O více než 50 případů tak bylo překonáno dosavadní úterní maximum. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Od začátku epidemie se v Praze nakazilo 6878 lidí, vyléčilo se jich 4653, obětí je 114.

Pražská burza oslabila, dolů ji táhly akcie Erste, KB a ČEZ

Pražská burza dnes oslabila. Index PX klesl o 0,76 procenta na 897,77 bodu. Dolů burzu táhly hlavně akcie bankovní skupiny Erste, energetické firmy ČEZ a Komerční banky. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vinohradská nemocnice otevře nové odběrové místo pro pěší

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) v Praze otevře v sobotu 12. září nové odběrové místo na covid-19. Odběr materiálu na koronavirovou infekci budou ve vyšetřovacím stanu určeném pro pěší moci podstoupit pouze předem objednaní, uvedla na svém webu nemocnice. Vyšetření z automobilu nabízí nemocnice od konce března.

Hoteliéři: Zejména Praze program COVID ubytování stačit nebude

Především pražští hoteliéři budou potřebovat od státu další pomoc než pouze program COVID ubytování, který kompenzuje ztrátu za 72 dní nuceného uzavření a o podporu z něj mohou zájemci žádat prostřednictvím Státního fondu podpory investic ode dneška do 30. října. Poptávku totiž nyní navíc utlumila restrikce z Německa týkající se cest do Prahy, takže lidé už provedené rezervace ruší. Dnes to řekli generální ředitel hotelů NH Prague City a NH Collection Prague Petr Nešpůrek a Radka Telyčková ze společnosti Pomáháme hoteliérům. V hlavním městě přitom od začátku pandemie zůstalo dosud uzavřeno mezi 20 a 30 procenty hotelů.

Zaměstnanec Sparty má covid-19, do kontaktu s hráči nepřišel

Ve fotbalové Spartě se objevil koronavirus. Pozitivně testován na covid-19 byl v průběhu týdne jeden ze zaměstnanců klubu, který ale nepřichází do kontaktu s mužstvem. Všichni hráči „áčka“ i členové realizačního týmu měli před víkendovým ligovým duelem v Karviné negativní výsledek testu.

Zastupitelé Prahy 11 jsou v preventivní karanténě

V preventivní karanténě je nyní 40 zastupitelů Prahy 11. Na zasedání, které se konalo 3. září, přišli do kontaktu se zastupitelem nakaženým covidem-19. Testy členové jihoměstského zastupitelstva podstoupili až později, hygienici radnici o nákaze informovali ve středu.

Stavba metra D se odkládá ze září na jaro příštího roku

Stavba pražského metra D mezi Pankrácí a Olbrachtovou začne pravděpodobně až na jaře 2021, tedy asi o půl roku později. Původně měla ražba začít letos v září. Na dotaz to uvedl vedoucí oddělení komunikace pražského dopravního podniku (DPP) Daniel Šabík. Kvůli pandemii koronaviru se DPP prodloužilo například stavební řízení nebo lhůty pro výběrová řízení. Stavební řízení protáhlo rovněž množství připomínek. DPP dokončil v létě část geologického průzkumu na Pankráci. Metro D v první fázi spojí Pankrác a Písnici.

Pražané si budou dezinfikovat ruce u vstupů do veřejných budov

Lidé v Praze si budou muset od pondělí vydezinfikovat ruce u vchodu do všech veřejně přístupných budov, restaurací, obchodů či hotelů. Důvodem je snaha zabránit šíření nemoci covid-19. Dodržování nařízení budou hlídat provozovatelé. Pokud si návštěvník ruce nevydezinfikuje, bude z budovy či provozovny vykázán. Novinářům to dnes řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho náměstek Petr Hlubuček (STAN). Praha zároveň navýší počet odběrových míst pro testování a množství zásob ochranných pomůcek.

Opravy ve Vršovické ulici přinesou omezení MHD

Od nedělního rána 13. září nebudou tramvaje jezdit mezi zastávkami Koh-i-noor a Kubánské náměstí. Obousměrné omezení provozu je způsobeno plánovanými opravami tramvajových tratí ve Vršovické ulici. Dotčené spoje budou jezdit odklonem nebo budou zkráceny. Zavedeny budou náhradní spoje. Omezení bude platit do soboty 19. září.

V IKEM operovali unikátní metodou devítiměsíčního hocha s nádorem

Lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedli v květnu náročné odstranění nádoru jater u teprve devítiměsíčního chlapce. Jde podle nich o nejmladší dítě na světě, které podstoupilo unikátní zákrok, při němž se nádor odstraňuje dvěma složitými operacemi. Nejprve chlapci uzavřeli žilní zásobení postižené části jater a orgán rozdělili, po několika dnech pak při druhé operaci odstranili samotný nádor. Zástupci IKEM to dnes řekli novinářům.

V oranžovém stupni hrozby covidem-19 je s Prahou nově pět okresů

V druhém oranžovém stupni rizika nákazy novým typem koronaviru jsou po dnešní aktualizaci tzv. semaforu ministerstva zdravotnictví vedle Prahy nově okresy Beroun, Kladno, Kolín, Praha-východ a Uherské Hradiště. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. V těchto pěti okresech bude od pondělí 14. září podobně jako nyní v hlavním městě omezena otevírací doba stravovacích zařízení. Restaurace a bary budou muset mít každý den zavřeno mezi půlnocí a 06:00.

Praha 10 plánuje studii okolí radnice, bude ji rekonstruovat

Vedení Prahy 10 plánuje kromě rekonstrukce svojí radnice ve Vršovické ulici za zhruba miliardu korun úpravy jejího okolí. Jak dnes řekli novinářům zástupci městské části, na jaře je v plánu vypsat architektonicko-urbanistickou soutěž na celou oblast sahající od úřadu městské části k nákupnímu centru Eden. Zahrnovat by měla i návrh řešení chátrajícího kulturního domu, o kterém stále nebylo rozhodnuto, zda ho radnice opraví, nebo nechá zbourat.

Kmeť odmítl tunelování Neographu, připustil 17 haléřů za jízdenku

V kauze pražského dopravního podniku (DPP) dnes vůbec poprvé promluvil obžalovaný Peter Kmeť, který stál u zrodu zakázky na výrobu jízdenek papírnou Neograph. U soudu připustil, že jeho karibské firmě Cokeville Assets plynulo 17 haléřů z každé vyrobené jízdenky. S tímto návrhem podle něj přišla Neograph za to, že jí zakázku zprostředkoval. Podnikatel a bývalý agent StB odmítl názor vrchního soudu, že nešlo o provizi a že se podílel na tunelování papírny.

Opravy kolejí přeruší tramvajovou dopravu na Malé Straně

Opravy tramvajových tratí na Malé Straně a na Mánesově mostě omezí provoz tramvají. Odklonem budou dotčené spoje jezdit od 13. září, tramvaje nebudou obousměrně jezdit přes zastávky Újezd, Staroměstská a Malostranská.

DPP vypsal tendr na průzkum pro opravu stanice Jiřího z Poděbrad

Pražský dopravní podnik (DPP) vypsal zakázku na monitoring podloží a zdokumentování budov či sítí nutných pro opravy ve stanici metra A Jiřího z Poděbrad. Práce by měly vyjít na maximálně 25,03 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. DPP plánuje ve stanici vyměnit eskalátory, vybudovat výtahy a stanici celkově rekonstruovat. Celá oprava má podle předběžného odhadu stát asi 1,3 miliardy. Stanice byla zprovozněna na konci roku 1980.

Obyvatel Prahy díky přistěhovalým i dětem přibylo na 1,327 mil.

Počet obyvatel Prahy se za letošní první pololetí zvýšil o 2711, hlavní město jich ke konci června mělo téměř 1,327 milionu. Dvě třetiny nových obyvatel se přistěhovaly, zbytek přírůstku obstaraly narozené děti, kterých bylo víc než zemřelých. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Hlavní město je po Středočeském kraji druhým nejlidnatějším krajem v Česku.

Barrandovské studio za 145 mil. Kč opravilo bývalé laboratoře

Barrandovské filmové studio za 145 milionů korun rekonstruovalo bývalé filmové laboratoře. Do výstavby nového zákaznického servisu kostýmního fundusu studio investovalo dalších pět milionů. Barrandov Studio plánuje v následujících letech například rozsáhlou rekonstrukci ateliérové budovy Nových hal či postavení nového zázemí pro odbor dekorací.

V Praze dnes začíná Vinohradské vinobraní, potrvá do soboty

V Praze dnes ve 14:00 začne každoroční Vinohradské vinobraní, které potrvá do sobotního večera. Zatímco v minulých letech se akce konala pouze na náměstí Jiřího z Poděbrad, letos ji organizátoři kvůli epidemii koronaviru rozdělili do pěti míst v Praze 3. Stánky s vínem tak návštěvníci kromě náměstí Jiřího z Poděbrad najdou na Kostnickém náměstí, pod Žižkovským vysílačem, v kempu na Pražačce a v Žižkov BeerGarden.

V Praze platí v MHD zákaz nástupu a výstupu předními dveřmi

V pražské MHD platí ode dneška zákaz nástupu a výstupu cestujících předními dveřmi autobusů a tramvají. Zákaz se netýká nejmodernějších tramvají typu 14T a 15T a tramvajové linky 32, která zajišťuje náhradní tramvajovou dopravu mezi Sídlištěm Barrandov a Hlubočepy. Na příměstských autobusových linkách se režim odbavení zatím nemění. Změna slouží jako jedno z opatření proti šíření nemoci covid-19. Pražský magistrát a dopravní podnik (DPP) přistoupily ke stejným opatřením i na jaře.

Festival Pivo v tržnici představí 38 pivovarů, nahradil Náplavku

V pražské Holešovické tržnici dnes začne dvoudenní festival minipivovarů, na kterém se představí 38 producentů piva, sdělil za organizátory Jiří Sedláček. Jde o první ročník tohoto festivalu v tržnici, ale už o devátý ročník festivalu v Praze. Dřív se konal v červnu na Rašínově nábřeží – tzv. Náplavce, letos ale jeho konání znemožnila koronavirová krize. Nekonal se ani festival minipivovarů na Pražském hradě, kde většinou bývalo na 70 pivovarů. Ten se letos v režii Českomoravského svazu minipivovarů také poprvé po letech nekonal.

Praha zakáže herní automaty a videoloterijní terminály

V Praze začne platit zákaz tzv. technických her, tedy herních automatů a videoloterijních terminálů. Vyhlášku, která to stanovuje, schválili zastupitelé. Začne platit v lednu, automaty by však měly zmizet do tří let s tím, jak jim budou končit licence. Podobu vyhlášky kritizovali zástupci opozičních ODS a ANO. Podle nich bude znamenat výpadek příjmů a může mít opačný efekt než zamýšlené omezení hazardu.

Sazka Group dnes zveřejní výsledky za první pololetí

Sázková společnost Sazka Group ze skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka dnes zveřejní své výsledky za první pololetí. V prvním čtvrtletí skupině vzrostl čistý zisk meziročně o 50,6 procenta na 43 milionů eur (1,15 miliardy korun). Hrubé tržby z přijatých sázek klesly o 11,6 procenta na 405 milionů eur (10,8 miliardy korun).

Poskytovatelé ubytování mohou žádat o dotaci za dobu uzavření

Provozovatelé ubytovacích zařízení mohou od dnešního poledne žádat o státní dotaci za 72 dní, kdy museli mít kvůli vládním opatřením proti koronaviru zavřeno. Příspěvek bude podle kategorie a třídy ubytování činit 100 až 330 korun za pokoj a noc. Podpora se nevztahuje na krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Na program jsou vyčleněny 3,3 miliardy korun. Žádosti se podávají on-line, administraci má na starost Státní fond podpory investic (SFPI). Příjem žádostí skončí 30. října.

Soud se bude opět zabývat žalobou Kalouska na Babiše

Okresní soud pro Prahu-západ se dnes bude opět zabývat žalobou šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska na premiéra Andreje Babiše (ANO). Žaloba se týká premiérových výroků o Kalouskovi před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD. Babiš o něm tehdy prohlásil, že „rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi cez padáky“.

Statistici oznámí údaje o obyvatelích Česka za první pololetí

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o počtu obyvatel Česka za první pololetí. Oznámí, kolik se v zemi narodilo dětí, kolik lidí zemřelo nebo kolik se do Česka přistěhovalo cizinců. Statistici také oznámí, kolik manželství lidé od ledna do června uzavřeli a kolik manželských párů se naopak rozvedlo.

Ministerstvo aktualizuje semafor, čeká se zhoršení velké části ČR

Ministerstvo zdravotnictví dnes bude aktualizovat tzv. semafor, který na mapě republiky zobrazuje riziko nákazy novým typem koronaviru v jednotlivých okresech. Hlavní hygienička Jarmila Rážová uvedla, že většina okresů se tento týden pravděpodobně přesune do prvního, zeleného stupně rizika a že v druhém, oranžovém stupni budou nejméně tři regiony. Dosud bylo deset zelených okresů, Praha byla jako nejvýznamnější lokální ohnisko covidu-19 v Česku jediná v oranžové barvě, která značí počínající komunitní přenos.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 11.9.2020