První zasedání ZHMP po prázdninách bylo nabito emocemi a hlasováním…

Program si schválili zastupitelé po dvou hodinách. Jako první velké téma přišel na řadu problém turistických průvodců v cestovním ruchu. Ten je díky koronairu v troskách…

Turističtí průvodci

Ti nedávno svolali před magistrátem demonstraci. Dnes jejich zástupci interpelovali radní pro kulturu a cestovní ruch Hanu Třeštíkovou (Praha Sobě) přímo při zasedání. Navrhovali, aby jim město pomohlo například formou toho, že budou dělat exkurze pro školy spadající pod město. Po asi dvou hodinové diskuzi nakonec zastupitelé uložili vedení města, aby se situací zabývalo a navrhlo způsob podpory. Také by vedení města mělo věc projednat s vládou ČR.


Zastupitelé v karanténě

Pražští zastupitelé, kteří budou mít nařízenou karanténu, se budou moci zúčastnit jednání zastupitelstva prostřednictvím videokonference. Novelu jednacího řádu zastupitelstva schválili zastupitelé. Rozhodli rovněž, že zasedání magistrátních výborů se bude moci konat nejen prezenčně, ale v případě nutnosti videokonferencí. Vedení města návrhem reagovalo na situaci spojenou s pandemií nemoci covid-19. Kvůli karanténě se dnešního jednání nezúčastnili z 65 zastupitelů čtyři.


Mariánský sloup

Pražský magistrát odpustí Spolku pro obnovu mariánského sloupu poplatek za zábor veřejného prostranství. Změní původní nájemní smlouvu spolku s Technickou správou komunikací (TSK) na smlouvu o výpůjčce. Spolek měl zaplatit více než jeden milion korun. Stavba Mariánského sloupu začala letos v polovině února a dokončena byla na začátku června.

Zákaz herních automatů a videoloterijních terminálů

V Praze začne platit zákaz tzv. technických her, tedy herních automatů a videoloterijních terminálů. Vyhlášku, která to stanovuje, schválili zastupitelé. Začne platit v lednu, automaty by však měly zmizet do tří let s tím, jak jim budou končit licence. Podobu vyhlášky kritizovali zástupci opozičních ODS a ANO. Podle nich bude znamenat výpadek příjmů a může mít opačný efekt než zamýšlené omezení hazardu. O vyhlášce, kterou město na celém svém území zakáže provoz herních automatů a videoloterijních terminálů, začali zastupitelé jednat v 17:00 a její schválení odhlasovali po 22:00.

Základním principem vyhlášky je povolit tzv. živou hru v městských částech, které si nezvolí nulovou toleranci, a zakázat technické hry na celém území. Z 57 městských částí jich 41 zvolilo úplný zákaz hazardu, několik radnic neúspěšně požadovalo stanovení výjimek ze zákazu pro vybrané podniky. To podle radní Hany Marvanové (za STAN) není možné z hlediska soutěžního práva.

Zákaz automatů povede podle Marvanové k vymizení podniků, které sice jsou registrovány jako kasina s živou hrou, ale ta je zastoupena pouze záměrně neatraktivními hrami, jež nikdo nehraje, například koly štěstí nebo stoly na kostky. Takových podniků je ze 101 kasin, která jsou nyní v Praze povolena, podle radní většina.

Důvodem vyhlášky je podle Marvanové kromě škodlivosti technických her také fakt, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) řeší stížnosti provozovatelů na nynější vyhlášku, která stanovuje seznam míst, kde kasina mohou být. Podle radní již úřad v případě Ostravy rozhodl, že jde o porušení hospodářské soutěže, a udělil pokutu.

https://www.facebook.com/HanaMarvanovaSTAN/posts/1726914854129618

Příjmy Prahy z podílu na dani z hazardních her:

2016936,754.000
2017843,016.000
2018690,320.000
2019769,527.000*
2020 (1-7)402,077.000**
* z toho z technických her 422,295.000, ** z toho z technických her 201,177.000


Pražští zastupitelé přerušili jednání, pokračovat bude za týden

Zastupitelé hlavního města po téměř 15 hodinách (kolem půlnoci), během nichž projednali asi čtvrtinu bodů programu, schůzi přerušili. Pokračovat budou příští čtvrtek 17.9.2020. S ohledem na to, že zastupitelé k půlnoci projednali pouze asi čtyřicítku bodů z programu, který má 142 bodů, navrhla šéfka klubu opoziční ODS Alexandra Udženija a koaliční zastupitel Jan Wolf (KDU-ČSL) přerušení jednání do příštího týdne. Zastupitelé návrh těsnou většinou schválili.

19. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY jsme on – line sledovali zde:

Souhrn rozhodnutí pražských zastupitelů na 19. zasedání ZHMP:

Praha zakáže herní automaty a videoloterijní terminály

V Praze začne platit zákaz tzv. technických her, tedy herních automatů a videoloterijních terminálů. Vyhlášku, která to stanovuje, schválili zastupitelé. Začne platit v lednu, automaty by však měly zmizet do tří let s tím, jak jim budou končit licence. Podobu vyhlášky kritizovali zástupci opozičních ODS a ANO. Podle nich bude znamenat výpadek příjmů a může mít opačný efekt než zamýšlené omezení hazardu.

Radnice si rozdělí 187 milionů Kč na projekty pro pěší a cyklisty

Celkem 17 pražských radnic si rozdělí městskou dotaci 186,55 milionu korun. Peníze jsou určeny na projekty pro pěší a cyklisty a dostanou je radnice, které mají své projekty již buď připraveny, nebo k nim mají hotovou dokumentaci. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Zastupitelé schválili rovněž dotaci pro Běchovice na studii rozšíření železniční zastávky Praha-Běchovice střed.

Radnice dostanou od magistrátu peníze na opravy služeben policie

Pětice pražských radnic dostane od magistrátu dohromady 11,62 milionu korun. Peníze jsou určeny na rekonstrukci služeben městské a státní policie, cílem je zlepšit technické i hygienické podmínky pro strážníky a policisty. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Praha před časem schválila plán, podle kterého má být opraveno několik desítek služeben městské i státní policie.

Praha podpoří projekty týkající se změny klimatu 179 miliony Kč

Pražský magistrát podpoří projekty městských částí týkající se změny klimatu částkou zhruba 178,5 milionu korun. Peníze budou sloužit na projekty v energetice, dopravě, takzvané cirkulární ekonomice a v adaptačních opatřeních na změnu klimatu. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Peníze vezme město z přebytku hospodaření z minulých let.

Praha odpustí poplatek za zábor při stavbě Mariánského sloupu

Pražský magistrát odpustí Spolku pro obnovu mariánského sloupu poplatek za zábor veřejného prostranství. Změní původní nájemní smlouvu spolku s Technickou správou komunikací (TSK) na smlouvu o výpůjčce. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Spolek měl zaplatit více než jeden milion korun. Stavba Mariánského sloupu začala letos v polovině února a dokončena byla na začátku června.

Zastupitelé v karanténě budou moci na jednání videokonferenčně Praha

Pražští zastupitelé, kteří budou mít nařízenou karanténu, se budou moci zúčastnit jednání zastupitelstva prostřednictvím videokonference. Novelu jednacího řádu zastupitelstva schválili zastupitelé. Rozhodli rovněž, že zasedání magistrátních výborů se bude moci konat nejen prezenčně, ale v případě nutnosti videokonferencí. Vedení města návrhem reagovalo na situaci spojenou s pandemií nemoci covid-19. Kvůli karanténě se dnešního jednání nezúčastnili z 65 zastupitelů čtyři.

Praha vyzve vládu a asociaci průvodců jednat o situaci průvodců

Vedení Prahy vyzve vládu a zástupce turistických průvodců ke společnému jednání o situaci této profese, která se potýká s existenčními problémy způsobenými poklesem turismu kvůli nemoci covid-19. Zastupitelé zároveň uložili vedení Prahy, aby se situací zabývalo a navrhlo způsob podpory. Rozhodli o tom pražští zastupitelé.

V 65 členném zastupitelstvu má koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) většinu 39 hlasů. V opozici jsou ODS a ANO.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 11.9.2020

Psali jsme zde: