V Praze přibylo od neděle rekordních 288 nakažených covidem-19

V Praze přibylo od neděle rekordních 288 potvrzených případů koronaviru. Dosavadní maximum z pátku tak bylo překonáno o 13 nakažených. Od začátku epidemie se v hlavním městě nakazilo 7359 lidí. Z nich se 4884 z nemoci vyléčilo, 115 lidí s covidem-19 v metropoli zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k dnešním 18:00. Praha zvýší počet odběrových míst pro testování a množství zásob ochranných pomůcek.

Pražská burza v úvodu týdne mírně posílila

Pražská burza v úvodu týdne mírně rostla, index PX dnes posílil o 0,1 procenta na 898,7 bodu. Dolů ho tlačily hlavně akcie Monety Money Bank a telekomunikační O2, dařilo se naopak pojišťovně VIG a likérce Stock. Aktivita na trhu byla nízká. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Praha dá příští rok na dotace pro rodinnou politiku 35 milionů Kč

Pražský magistrát rozdělí v příštím roce z rozpočtu 35 milionů korun na dotacích v oblasti rodinné péče. Peníze půjdou na projekty, které jsou určeny pro obyvatele Prahy. Vyplývá to dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Částka, kterou město na dotace vydá, nemusí být konečná, neboť bude záležet na konečné podobě rozpočtu Prahy na příští rok.

Nové odběrové místo v Thomayerově nemocnici bude od úterý

Nové odběrové místo na testy na covid-19 plánuje v úterý 15. září zprovoznit Thomayerova nemocnice v Praze. V jedné ambulanci budou testy podstupovat dospělí, druhá bude určena pro děti. Nyní je kapacita stávajícího odběrového místa na maximu.

S trasováním hygienici někde mají skluz, jinde pomáhají Praze

Hledat kontakty lidí nakažených koronavirem zvládají hygienici v závislosti na množství případů nemoci covid-19 v jejich kraji. Třeba na jihu Moravy mají přes maximální úsilí s trasováním kontaktů skluz několik dní, ve středních Čechách nebo na Vysočině zatím situaci zvládají. Hygienici z dalších krajů stíhají pomáhat kolegům z Prahy, kteří mají největší nápor nově nakažených.

Praha dostala 16,99 milionu Kč na uspořádání voleb do Senátu

Pražský magistrát dostal od ministerstva financí 16,99 milionu korun na uspořádání podzimních voleb do Senátu. Peníze město rozdělí mezi městské části, v kterých se volby uskuteční. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. První kolo voleb se uskuteční 2. a 3. října. Magistrát umožní lidem v karanténě volit i z automobilu, když zřídí dvě tzv. drive-in místa.

Studie určí možnost přeložky tramvajové trati v Antonínské ulici

Pražský magistrát nechá vypracovat studii možného přeložení tramvajové trati v Antonínské ulici v Holešovicích. Jejím cílem bude zjistit, zda je při proměně okolí stanice metra Vltavská a výstavbě nové budovy filharmonie možné vytvořit běžnou křižovatku s Bubenskou ulicí a zrušit současný most s podjezdem. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Proměna Vltavské je součástí studie proměny území Bubny-Zátory.

Pražská informační služba zanikne k 31. březnu 2021

Pražská příspěvková organizace Pražská informační služba (PIS), která se starala o turistický ruch, zanikne k 31. březnu 2021. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Organizaci postupně nahradila obchodní společnost Prague City Tourism (PCT), která převzala její činnost a kterou Praha založila před více než dvěma roky. PIS byla zřízena usnesením rady bývalého Ústředního národního výboru hlavního města Prahy ze dne 20. srpna 1957 s účinností k 1. ledna 1958.

DPP příští rok postaví tramvajovou smyčku na Zahradním Městě

Pražský dopravní podnik (DPP) postaví novou tramvajovou smyčku na Zahradním Městě. Jak dnes řekl technický ředitel podniku Jan Šurovský, se stavbou by se mělo začít začátkem příštího roku a pro napojení na stávající trať je v plánu využít plánovanou výluku na trati, která bude nutná kvůli modernizaci železničního koridoru mezi Hostivaří a Vršovicemi. Odhadované náklady na smyčku jsou 115,5 milionu korun, podnik nyní vybírá firmu, která ji postaví.

Radnice dostanou příští rok od Prahy více než pět miliard korun

Radnice pražských městských částí dostanou v příštím roce z rozpočtu Prahy dohromady zhruba 5,02 miliardy korun, což je více než letos. Nižší příjmy způsobené pandemií covid-19 se do financování radnic nepromítnou. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Propad příjmů kvůli covidu-19 očekává město v rozmezí od 12 do 15 miliard korun. Pro letošek má Praha z loňského prosince schválený rozpočet s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl dorovná například z peněz, které získá od státu.

Praha zrychlí osvětlování přechodů pro chodce

Pražský magistrát zadá svojí firmě Technologie hlavního města Prahy (THMP) instalaci osvětlení na 60 vybraných přechodech pro chodce. Rozhodli o tom dnes radní. Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) uvedl, že dosud se dodatečné osvětlení instalovalo jen při větších stavebních úpravách, a nikoliv samostatně, což se má dnešním rozhodnutím změnit.

Oprava mostu v Dolních Počernicích omezí provoz na D10

V úterý 22. září začne Technické správa komunikací (TSK) s opravou mostu v Horních Počernicích přes dálnici D10. První etapa rekonstrukce by měla být dokončena 22. prosince. Další práce jsou naplánované na příští rok. Dnes o tom informovala mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Jednání Rady hl.m. Prahy

https://www.praha.eu/public/18/1a/d1/3160327_1106845_Prg_32_Rada_2020.pdf

Kvůli covidu je uzavřená ZŠ Donovalská v Praze 11

Kvůli nákaze covidem-19 u ředitele školy je uzavřená Základní škola Donovalská v Praze 11. Škola je uzavřená do pátku 18. září. Na webu školy to uvedl ředitel školy Pavel Dittrich.

V regionech i Praze začínají platit další koronavirová opatření

V Česku dnes začínají platit další regionální opatření proti šíření nového typu koronaviru. V celém Středočeském kraji a v okrese Uherské Hradiště začne podobně jako už dříve v Praze platit omezení otevírací doby restaurací a barů, které musejí mít zavřeno mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. V hlavním městě si mají lidé dezinfikovat ruce před vstupem do všech veřejně přístupných budov, restaurací, obchodů, hotelů a dalších provozoven.

Vláda se vrátí ke kurzarbeitu, probere i zákon o GIBS

K pravidlům tzv. kurzarbeitu, na kterých se nedokázala shodnout minulý týden, se na dnešním zasedání vrátí vláda ANO a ČSSD. Prostřednictvím videokonference se budou ministři zabývat i novelou zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), dvěma poslaneckými novelami či dvěma dary v celkové výši bezmála 100 milionů korun na společný boj zemí visegrádské skupiny a Německa proti nelegální migraci v Maroku.

Počet nových případů koronaviru v Praze klesl pod stovku

Za uplynulých 24 hodin přibylo v Praze 72 potvrzených případů koronaviru. V tomto týdnu, kdy denní přírůstky dosahovaly rekordních hodnot přesahující dvě stovky, je to nejméně. Po delší době klesl nárůst pod stovku. Od začátku epidemie se v hlavním městě nakazilo dohromady 7071 lidí. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 14.9.2020