Asi tak by se dal nazvat současný postup pražského količního vedení magistrátu…

Hazard s hazardem. Koalice se rozhodla formou represe k plošnému zákazu technických her, které jsou představovány herními automaty a video loterijními terminály. Dlouho se o tom mluvilo, dlouho se to plánovalo a prosazovalo, dlouho to budilo kontroverze, ale právě nyní to bylo protlačeno přes zasedání ZHMP, magistrátu hlavního města. Nová vyhláška bude platit od ledna, ale k reálnému zákazu dojde, až za tři roky, s vypršením platnosti licence automatů.

Co na tomhle chování můžeme vidět? Další projev nekompetentnosti a problematického jednání současné koalice. Jako alternativu, prostřednictvím vyhlášky, prosazuje vedení města „živé hry“, tedy kola štěstí a podobně, které téměř nikdo nehraje. Dalším problémem je, že město není jednotné, a některé městské části a jejich starostové se proti tomuto rozhodnutí staví. V jejich případě jde o to, že z daní vybraných na hazardních hrách financují sociální, sportovní a kulturní programy, které tak budou muset zažít snižování a ořezávání, pokud se jim nepodaří najít jiný zdroj za tento výpadek.

Třetí problém přichází se samotnými penězi. Za první půlrok na technických hrách vydělala Praha 201 miliónů Kč a v době koronakrize je každá koruna dobrá. V minulém roce vydělala 422 miliónů Kč na těchto hrách. Nyní, ve stejné době, kdy prosazuje zvýšení cen jízdného a plýtvá penězi na různé pochybné experimenty, se koalice na magistrátu rozhodla zaříznout přísun stovek miliónů korun pro Prahu. To samo o sobě vysílá dost pochybný signál Pražanům.

Boj s hazardem je prospěšný, ale musí být veden rozumně, musí být založen na prevenci, nikoliv na represi, musí být efektivní, a nikoliv zbrklý. Zbrklé, neefektivní a represivní přístupy má však současná koalice, až na výjimky, poměrně dost zastoupené ve svém repertoáru správy našeho hlavního města. Hazardují tak s hazardem, ale i celým městem…

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 14.9.2020

Psali jsme zde: