V Praze přibylo rekordních 372 potvrzených případů covidu

V Praze přibylo v úterý rekordních 372 nových potvrzených případů koronaviru. Pondělní maximum tak bylo překonáno o 84 případů. Od začátku epidemie se v hlavním městě nakazilo 7731 lidí. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

Veslaři Dukly nepojedou hlavní závod Primátorek

Veslaři pražské Dukly nebudou z preventivních důvodů startovat na Primátorkách, tím pádem po 40 letech skončí jejich vítězná série ve slavném závodě osmiveslic. Vedení Českého veslařského svazu se dohodlo s představiteli Dukly, že nebudou s ohledem na říjnové mistrovství Evropy v Poznani riskovat možnou nákazu koronavirem.

Pražská burza stagnovala, Komerční banka oslabila přes procento

Pražská burza dnes stagnovala poblíž pondělních hodnot, index PX klesl jen nepatrně o 0,04 procenta na 898,33 bodu. Nejvíce, přes procento, oslabily akcie Komerční banky. Mírnější ztráty zaznamenaly Erste Bank, pojišťovna VIG či energetická společnost ČEZ. Naopak se ziskem uzavřely dnešní obchodování operátor O2, technologický Avast či Moneta Money Bank. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Zastupitelé Prahy 3 si kvůli distanční účasti neschválili program

Zastupitelé Prahy 3 si dnes po dvou hodinách jednání neschválili program. Spor vznikl kvůli návrhu koalice povolit pro členy zastupitelstva, kterým byla nařízena karanténa kvůli koronaviru, distanční účast přes internet. Nelíbilo se to opozici a koalice s ohledem na chybějící zastupitele neměla dost hlasů, aby návrh prosadila. Následně členové koaličních stran nepodpořili program a jednání muselo skončit.

Kvůli covidu se neučí v ZŠ Jeremenkova v Praze 4

Kvůli výskytu onemocnění covid-19 je uzavřená Základní škola Jeremenkova v Praze 4. Covidem-19 onemocněli dva žáci školy a jeden z učitelů.

V Libni se otevřelo nové sídlo Fakulty humanitních studií UK

V pražské Libni se dnes otevřelo nové sídlo Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy (FHS UK). Moderní objekt, který vznikl přestavbou bývalé menzy 17. listopadu, začne studentům sloužit od nového semestru. Vejde se do něj kolem 800 lidí. Projekt za zhruba 630 milionů korun připravovala fakulta od roku 2007. Dosud své vlastní sídlo neměla a její části byly na různých adresách v Praze. Budovu dnes slavnostně otevřeli zástupci univerzity, ministerstva a stavitelů, kteří projekt navrhli. Fakulta tím zároveň oslavila 20 let od svého vzniku.

Za zřícením lávky stály podle projektanta pozdější úpravy a sůl

Obžalovaný autor trojské lávky Jiří Stráský vypověděl, že v roce, kdy se zřítila, vyzýval k opravě její konstrukce. Podle něj lávku poškodila posypová sůl, neodborný nátěr a opravy, o nichž ho nikdo neinformoval. Vymezil se také vůči tvrzení obžaloby, že jakožto projektant měl provádět autorský dozor na stavbě. Muži hrozí za nedbalostní obecné ohrožení až osmileté vězení.

Ve Foru Karlín lidé uvidí velkoplošné projekce impresionistů

Multimediální show inspirovanou obrazy slavných impresionistických malířů bude od pátku uvádět pražské Forum Karlín. Atrakci, při níž návštěvníci uvidí na obrovských projekčních plochách rozpohybované malby jakoby právě vznikaly pod tahy malířova štětce, připravil pro Forum Karlín producent Serge Grimaux. Dnes řekl, že očekává návštěvnost až 50.000 lidí za několik měsíců.

Praha se v Evropském týdnu mobility zejména na bezemisní dopravu

Pražský magistrát se při Evropském týdnu mobility zaměří zejména na bezemisní dopravu. Součástí budou konference, vzdělávací a kulturní akce nebo cyklojízdy. Vyvrcholením je Den bez aut, který bude v sobotu 19. září. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a Jaroslav Mach a Dominika Marešová z magistrátního oddělení rozvoje dopravy. Akce se uskuteční od 16. do 22. září. Podrobné informace jsou na internetových stránkách akce. Týden mobility se koná od roku 2002 a Praha je od počátku jeho součástí.

Hrad zveřejnil platy vedoucích úředníků, Mynář měl ročně 1,6 mil.

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář měl v letech 2016 a 2017 roční plat i s odměnami zhruba 1,6 milionu korun čistého, přes milion brali také další dva vedoucí úředníci Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Platy sedmi úředníků Pražský hrad zveřejnil na svém webu, jak mu to na základě žaloby Kristýny Bašné nařídil Městský soud v Praze.

Pocta Karlu Gottovi v O2 areně bude místo prosince až v červnu

Kvůli nejistotě ohledně vývoje pandemie nemoci covid-19 přesunuli pořadatelé oba koncerty Pocta Karlu Gottovi, které se měly konat letos v prosinci v pražské O2 areně, na červen příštího roku. Vstupenky z 15. a 16. prosince zůstávají v platnosti na 5. a 6. červen 2021. Koncert se měl původně konat jeden, vstupenky se ale vyprodaly během chvíle, proto pořadatelé přidali druhý koncert.

Praha chce od obžalovaných za zřícení trojské lávky 8,2 milionu

Soud dnes začal projednávat zřícení trojské lávky, při kterém utrpěli čtyři chodci těžkou újmu na zdraví. Obžalobě z nedbalostního obecného ohrožení čelí autor lávky Jiří Stráský a bývalý vedoucí oddělení mostů Technické správy komunikací Antonín Semecký. Muži vinu odmítají. Hlavní město Praha po nich žádá 8,2 milionu korun, které vynaložilo na odstranění zřícené konstrukce. Pojišťovny chtějí 2,4 milionu a dva ze zraněných požadují dohromady 206.000 Kč jako náhradu nemajetkové újmy.

Nizozemsko kvůli koronaviru zařadilo Prahu mezi rizikové regiony

Nizozemsko ode dneška kvůli koronaviru zařadilo Prahu mezi rizikové regiony. Lidé, kteří pobývali v české metropoli, mají jít po příjezdu do Nizozemska do desetidenní karantény. Netýká se to mimo jiné tranzitu přes Nizozemsko včetně přestupů na letištích a některých profesí, pokud nemají příznaky nemoci covid-19. Na webu to uvedlo české ministerstvo zahraničí, informace má od nizozemského velvyslanectví v Praze.

Soud začne řešit trestní odpovědnost za pád trojské lávky

Obvodní soud pro Prahu 7 dnes začne řešit, zda někdo nese trestní odpovědnost za pád trojské lávky. Obžalobě z nedbalostního obecného ohrožení čelí autor konstrukce Jiří Stráský a bývalý vedoucí oddělení mostů Technické správy komunikací Antonín Semecký. Oba vinu odmítají. Lávka, která spojovala Troju s Císařským ostrovem, se zřítila v prosinci 2017. Zranili se při tom čtyři lidé, z toho dva vážně.

Husitská církev oslaví sté výročí svého uznání státem

Slavnostní setkání k 100. výročí Církve československé husitské se dnes uskuteční v Husově sboru v Praze Dejvicích. Století svého působení si tato novodobá křesťanská církev připomíná celý letošní rok, slavnostní shromáždění se mělo původně konat 1. června v Národním domě na Smíchově, kde se před sto lety reformní katoličtí kněží rozhodli založit novou církev. Z důvodů karantény kvůli koronaviru se posunulo na 15. září – v ten den roku 1920 byla tehdejší vládou Československé republiky církev oficiálně uznána.

V Praze přibylo od neděle rekordních 288 nakažených covidem-19

V Praze přibylo od neděle rekordních 288 potvrzených případů koronaviru. Dosavadní maximum z pátku tak bylo překonáno o 13 nakažených. Od začátku epidemie se v hlavním městě nakazilo 7359 lidí. Z nich se 4884 z nemoci vyléčilo, 115 lidí s covidem-19 v metropoli zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k včerejším 18:00. Praha zvýší počet odběrových míst pro testování a množství zásob ochranných pomůcek.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 15.9.2020