Pražané mají hlásit příjezd z rizikové země hygienikům e-mailem

Pražané mají hlásit příjezd z rizikové země, kde hrozí podle úřadů nákaza covidem-19, hygienikům na speciální e-mail covid-hc@hygpraha.cz. Mají poslat jméno, datum narození, kontakt, datum příjezdu a zemi, odkud přijeli. Pokyny dnes zveřejnila Hygienická stanice Hlavního města Prahy na webu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) přitom v pondělí řekl, že za týden pro sdílení těchto dat bude spuštěn elektronický formulář.

Nemocnice v Praze hlásí rekordní počty testovaných na covid-19

Některé nemocnice v Praze, které zřizují odběrová místa, v nichž mohou zájemci podstoupit test na covid-19, hlásí rekordní počty testovaných a naplněnou kapacitu.

Pražská burza oslabila, nedařilo se Avastu či finančním titulům

Pražská burza dnes oslabila, index PX klesl o 0,53 procenta na 893,54 bodu. Z předních emisí zlevnil technologický Avast o více než procento, mírnější ztráty zaznamenaly finanční tituly. Se ziskem uzavřely dnešní seanci pouze ČEZ, mediální společnost CME a nápojářská Kofola. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Policie znovu stíhá prodej bytů v Praze 1

Policie znovu obvinila 36 lidí z toho, že prodávali městské byty v Praze 1 pod cenou. Uvedl to dnes server SeznamZprávy, podle nějž čelí stíhání úředníci a bývalí i současní politici včetně někdejšího starosty Oldřicha Lomeckého (tehdy TOP 09). Podle nového znaleckého posudku způsobili městské části škodu 32,3 milionu korun. Lomecký vinu odmítl.

Praha 9 zajistila plošné testování na covid-19 ve svých organizacích

Rychlé systematické testování obyvatel je způsobem, jak předcházet dalšímu šíření koronoviru covid-19 a zároveň tak co nejméně paralyzovat společnost tím, že ji budeme posílat do karantény. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že rychle dostupné testování je jednou z klíčových opatření proti šíření viru. Ale Praha v tuto chvíli nemá dostatek testovacích míst.

Prahy 8 ukončí smlouvu o obhospodařování cenných papírů

Radnice Prahy 8 ukončí smlouvu o obhospodařování cenných papírů městské části uzavřené s Českou spořitelnou. Důvodem je, že radnice v tuto chvíli nemá aktiva, která by bylo možné obhospodařovat. Původní vklad v roce 2017 činil 300 milionů korun. Výnosnost k 31. prosinci 2019 je zhruba 2,85 milionu korun. O ukončení smlouvy dnes rozhodli zastupitelé městské části.

Praha 5 se zbaví dalších betonových květináčů

VRadnice Prahy 5 za odvoz daruje městské firmě Výstaviště Praha a příspěvkové organizace Prahy 16 Technické služby Radotín 71 velkých betonových květináčů, které v roce 2012 pořídila v rámci nepodařeného projektu ke zlepšení životního prostředí. Jak řekl mluvčí městské části Tomáš Kopečný, z celkem 245 truhlíků jich radnice udala 243, dva si ponechá pro svoje účely.

VFN plánuje investice za osm miliard korun, centrum neopustí

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) plánuje investice za osm miliard korun, chystají se rekonstrukce stávajících budov i nové objekty. Nemocnice s 6000 zaměstnanci a 1500 lůžky sídlí na 20 různých místech v Praze od Albertova po Karlov, ale také ve Zbraslavi nebo na Strahově. Záměrem je podle ředitele nemocnice Davida Feltla větší centralizace, centrum Prahy ale nemocnice neopustí. První etapa bude zahájena příští rok, řekl dnes novinářům.

V Klecanech vznikne za 180 mil. Kč škola pro děti s vadou řeči

Logopedickou školu, která poskytne zázemí 310 dětem s poruchami řeči, postaví v Klecanech u Prahy pražské arcibiskupství. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka dnes novinářům řekl, že jde o nejvýznamnější současnou investici do tohoto typu specializovaného školství pražské arcidiecéze. Stavba Logopedické školy svaté Ludmily má začít v příštím roce a má stát 180 milionů korun.

Nižší nájemné by mohlo platit až 130 podnikatelů v Praze 6

Radní Prahy 6 chtějí asi 130 podnikatelům v městské části zlevnit o 30 procent nájemné za duben, květen a červen tohoto roku, kdy obchodníci museli své provozovny kvůli vládním nařízením uzavřít. Radnice by tak přišla zhruba o dva miliony korun, pokud věc schválí i zastupitelstvo. To bude jednat 25. září. Vyplývá to z usnesení rady městské části.

Na pražské Jižní spojce začne 23. září poslední fáze oprav

Na pražské Jižní spojce začne ve středu 23. září poslední fáze oprav. Rekonstruován bude pravý jízdní pruh ve směru z centra v Krči. Práce potrvají do 30. října.

Ve výzkumu podnikání uspěla Praha 2 a Brandýs nad Labem

Ve výzkumu Město pro byznys, hodnotícím podmínky pro podnikání v loňském roce, uspěl ve Středočeském kraji Brandýs nad Labem – Stará Boleslav a v metropoli Praha 2. Za organizátory dnes na setkání Svazu měst a obcí výsledky zveřejnil David Pavlát z agentury Communa. Na druhém místě se ve středních Čechách umístila Kutná Hora a na třetím Kolín, v hlavním městě pak uspěly také Praha 7 a Praha 1. Výzkum hodnotí faktory jako počet podnikatelů, infrastrukturu nebo přístup veřejné správy.

V Karolinu začala výtvarná výstava na téma války a holokaustu

V sídle Univerzity Karlovy v pražském Karolinu mohou zájemci ode dneška vidět zhruba 50 výtvarných prací, které u příležitosti 75 let od konce druhé světové války vytvořili žáci základních a středních škol. Výstava na téma války a holokaustu potrvá do 23. září, otevřena bude denně od 9:00 do 17:00. Vstup je zdarma.

Dva znalci se u soudu zastali projektanta zřícené trojské lávky

Dva znalci se dnes u soudu zastali obžalovaného projektanta zřícené trojské lávky Jiřího Stráského. Jeden z nich uvedl, že korozi konstrukce způsobilo používání zakázané posypové soli. Druhý řekl, že projekt i výpočty byly v pořádku a že „hlavním hřebíčkem do rakve“ byla povodeň z roku 2002. Oba zkritizovali provedené opravy a podivili se nad tím, že k nim Stráský nebyl přizván.

Loděnice Dukly je kvůli koronaviru preventivně uzavřena

Loděnice pražské Dukly na Císařské louce je z preventivních důvodů uzavřena. Po pozitivním testu na covid-19 jednoho z veslařů absolvovali testy i lidé, kteří s ním byli kontaktu a podle výsledků bude rozhodnuto o dalším postupu. Dukla se o víkendu nepředstaví v hlavním závodě Primátorek a po 40 letech skončí její vítězná série v kategorii mužských osmiveslic.

DPP čeká kvůli koronaviru propad 1,2 miliardy korun

Pražský dopravní podnik (DPP) očekává kvůli pandemii covidu-19 letos propad příjmů asi 1,2 miliardy korun. Do konce letošního července to bylo zhruba 680 milionů korun. Podnik proto hledá úspory v provozních i investičních výdajíchDPP zaznamenal kvůli opatřením proti šíření koronaviru v době nejpřísnějších opatření až osmdesátiprocentní pokles cestujících. Největší ztráty tak zaznamenal na tržbách z jízdného. DPP je největší městskou firmou a má na starosti MHD.

V Praze vyjede ve čtvrtek první autobus s novým designem

V Praze vyjede ve čtvrtek 17. září první autobus v nové vizuální šedo-červené podobě. Vůz bude nasazen na linku 176 z Karlova náměstí na Strahov. Po schválení kompletního designového manuálu bude dopravní podnik (DPP) objednávat nové autobusy výhradně v nové podobě. Novinářům dnes první přemalovaný autobus představili primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě), generální ředitel DPP Petr Witowski a Petr Tomčík, ředitel organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Novou podobu vozů MHD schválili pražští radní letos v srpnu.

Mezi Pražským povstáním a Vozovnou Pankrác nepojedou tramvaje

Od soboty 19. září nebudou tramvaje jezdit mezi zastávkami Pražského povstání a Vozovna Pankrác. Obousměrné omezení provozu je způsobeno rekonstrukcí tramvajové trati v ulicích Na Veselí a Soudní v Praze 4. Dotčené spoje budou zkráceny. Zavedena bude náhradní autobusová přeprava. Omezení bude platit do pátku 27. listopadu.

V Praze přibylo rekordních 372 potvrzených případů covidu

V Praze přibylo v úterý rekordních 372 nových potvrzených případů koronaviru. Pondělní maximum tak bylo překonáno o 84 případů. Od začátku epidemie se v hlavním městě nakazilo 7731 lidí. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k včerejším 18:00.

Začíná Evropský týden mobility, z Česka se připojí 28 měst a obcí

Dnes začíná Evropský týden mobility, který spojuje města napříč celou Evropou. Cílem je podpořit udržitelné formy dopravy, a vytvářet tak příjemnější a zdravější město pro život. Kampaň pořádá Evropská komise od roku 2002, Praha je od počátku jeho součástí. Lidé budou moci v hlavním městě do 22. září navštívit vzdělávací a kulturní akce, konference nebo se účastnit cyklojízd. Vyvrcholením je Den bez aut, který bude 19. září. Vedle Prahy se k Evropskému týdnu mobility letos připojilo dalších 27 českých měst a obcí.

Odvolací soud se bude zabývat sporem demonstrantky s Babišem

Středočeský krajský soud dnes projedná odvolání ve sporu demonstrantky Jany Filipové a premiéra Andreje Babiše (ANO). Žena předsedu vlády zažalovala kvůli jeho tvrzení, že byli demonstranti na protestech proti vládě v roce 2018 zaplacení. Okresní soud loni v září nepravomocně rozhodl, že se Babiš má Filipové omluvit.

Hypoindex: Průměrná sazba hypoték klesla popáté v řadě

Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu klesla na 2,11 procenta z červencových 2,15 procenta. Sazba se snížila již pátý měsíc v řadě, přičemž tak nízko byla naposledy v říjnu 2017. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Zájem o hypotéky byl v srpnu opět rekordní.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 16.9.2020