Dlouho očekávané zdražování jízdného se opět přiblížilo…

Zdražení prosazené stranami, které se snaží omezit počet aut v ulicích a zatraktivnit městskou hromadnou dopravu pro Pražany, je určitě dobrým krokem vpřed. Nemluvě o rozepřích a hádkách, které to doprovázejí.

Nyní magistrátní koalice navrhla zdražit třicetiminutové jízdenky z 24 na 32 korun a zdražit roční kupón o 365 Kč, na 4015 Kč. Tuto informaci přednesl náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě), a taky bylo oznámeno, že zdražení by mohlo přinést městu 4 miliardy Kč. A přestože není shoda v samotné koalici, tento návrh byl představen.

Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu, Praha Sobě

Psali jsme zde:

Zdražování v zásadě nikdy nepřinese nic pozitivního, tím spíše v době koronavirové krize. Lidé budou více využívat auta, tedy pokud si to mohou dovolit. Ti kteří jsou odkázáni na využívání MHD zchudnou, zhorší se jim životní úroveň a dál budou zasaženi fenoménem pracující chudoby, který bude prohlouben, ještě více pokračující hospodářskou krizí. Magistrát, tak opět dokazuje, jak nekoncepční je politika jeho koalice, a jak špatně směřuje. Nemluvě o tom, kolik peněz magistrátní koalice vyhazuje za různé neúspěšné projekty, na podivně schválených dotacích, a na tak zoufale provedených záležitostech jako byl pokus o přemalování tramvají.

K celé záležitosti se vyjádřili i opoziční zastupitelé. Patrik Nacher (ANO) poukazuje na nekoncepčnost, a že to jen zhorší situaci s auty. Na svém facebooku napsal: „Praha Sobě navrhuje zdražení jízdenek o 8 Kč a ročních kuponů o 365 Kč. Jak jde ale dohromady omezování aut a zdražování jízdného v MHD? Nijak. Je to nepřiznaný pokus, jak vyřešit problém z kapes Pražanů.“

https://www.facebook.com/NacherPatrik/posts/1445175919004549

zastupitel ZHMP & poslanec za ANO, Patrik Nacher

Podobně se vyjádřila Alexandra Udženija (ODS), která doporučila koalici spíše šetřit, než zdražovat. Třeba tím, že sníží počet svých poradců z 11 na 2, a nebudou si z veřejných peněz platit PR.

https://www.facebook.com/alexandra.udzenija/posts/2066307533499639

zastupitelka ZHMP, místostarostka MČ Praha 2, za ODS, Alexandra Udženija

Bohužel, nyní během koronavirové krize současná koalice dokazuje svou zmatenost tím, že vyhazuje peníze na zbytečnosti, pak se diví, že je nemá, a pak vysvětluje Pražanům, že musí ždímat jejich peněženky, a že to je vina koronaviru, a ne jejich.

Autor: Štěpán Lipský, Praha, ČR, 16.9.2020