V Praze přibylo za 24 hodin 350 nových případů covidu

Testy potvrdily v Praze od středečního podvečera 350 nových případů nákazy covidem-19. Je to druhý nejvyšší přírůstek od úterý, kdy za 24 hodin přibylo 372 případů. Od začátku epidemie se v hlavním městě infikovalo 8336 lidí, přibližně tři pětiny z nich se uzdravily, 116 lidí s koronavirem zemřelo. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

V zemi dál rekordně přibývá nakažených, za dnešek zatím 1710

Během dneška zatím přibylo v Česku 1710 případů covidu-19. Nárůst nakažených je znovu rekordní, v tomto týdnu potřetí za sebou. Je to o 417 víc než za stejnou dobu ve středu, kdy nakonec testy za celý den potvrdily nákazu koronavirem u 2139 lidí. To byl dosud nejvyšší denní přírůstek od začátku května a zároveň to bylo poprvé, kdy přibylo víc než dva tisíce pozitivních testů za jeden den. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

Ceny za udržitelný rozvoj získal cvrččí protein či umělé mokřady

Ocenění za naplňování cílů udržitelného rozvoje OSN letos v Česku získalo šest projektů. Je mezi nimi například výroba produktů se cvrččím proteinem, budování umělých mokřadů v rozvojových zemích nebo komunita vývojářů Česko.Digital. Porotci cen SDGs (Sustainable Development Goals – Cíle udržitelného rozvoje) hledají inovativní nápady, které mají pozitivní dopad na společnost i planetu. Výsledky čtvrtého ročníku dnes organizátoři vyhlásili v pražském Černínském paláci.

Pražská burza klesla o více než procento, ztrácela většina titulů

Pražská burza dnes znovu oslabila, index PX klesl o 1,11 procenta na 883,63 bodu. V červených číslech zakončila obchodování většina hlavních titulů. Do ztráty se propadl celý finanční sektor. Nejhůře ale dnes dopadly akcie technologické společnosti Avast. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře se zúčastní stovky vojáků

Na Vypichu v Praze 6 se v sobotu a v neděli střetnou stavovská a císařská vojska při příležitosti 400. výročí bitvy na Bílé hoře. Rekonstrukce bitvy, kterou spolu s městskou částí pořádá sdružení Bílá hora 1620, se zúčastní stovky vojáků. Kvůli pandemii koronaviru však účast odmítli někteří účinkující ze zahraničí.

Roušky budou i při vyučování, restaurace zůstanou v noci zavřené

Epidemie koronaviru v Česku nabírá na síle i rychlosti a existuje velké riziko exponenciálního šíření. Stát proto znovu plošně zpřísňuje omezení týkající se nošení roušek, vnitřních akcí a otvíracích hodin provozoven. Od pátku musejí žáci a učitelé nosit roušky i ve třídách s výjimkou prvního stupně základních škol. V celé zemi zůstanou od pátku na sobotu restaurace či bary mezi půlnocí a šestou hodinou ráno zavřeny, oznámil dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Kluby mohou pořádat akce jen pro sedící diváky.

V Desfourském paláci vzniknou výstavní prostory či kavárna

V pražském Desfourském paláci v ulici Na Florenci vzniknou nové výstavní prostory nebo kavárna. Prázdný palác, který je ve špatném stavu, dostalo do správy Muzeum hlavního města Prahy (MHMP). Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. MHMP se potýká s nedostatkem výstavních prostor. Palác, který je památkově chráněn, se nachází nedaleko jeho hlavní budovy na Florenci. Zřizovatelem MHMP je hlavní město.

Na návrh ODS přijalo Zastupitelstvo hlavního města Prahy podporu nových opatření na zamezení šíření koronavirové infekce

Vzhledem k nárůstu počtu nakažených i velmi negativních dopadů na ekonomiku hlavního města dnes zastupitelé jednohlasně přijali usnesení na podporu razantního rozšíření počtu odběrových míst o patřičně vybavené lékárny. Zároveň bude prověřena možnost okamžité personální pomoci Hygienické stanici hl. m. Prahy.

Praha dá třem městským částem 122 milionů Kč na domy pro seniory

Pražský magistrát dá radnicím Prahy 10, 15 a Petrovic dohromady 121,9 milionu korun na stavbu tří zařízení pro bydlení seniorů nad 80 let s potřebou celodenní péče. Dnes o tom rozhodli zastupitelé. Jak uvedla radní Milena Johnová (Praha Sobě), město chce podobné projekty městských částí finančně podporovat i v budoucnu, protože v metropoli chybí tisíce lůžek dlouhodobé péče.

Smrtelná nehoda komplikuje provoz na Pražském okruhu

Provoz na Pražském okruhu je ve směru k Ruzyni omezen kvůli vážné dopravní nehodě na 78. kilometru. Jeden člověk při nehodě zemřel. Vyplývá to z vyjádření mluvčí pražské policie a středočeské záchranné služby.

Pražské hygienické stanici chybí asi sto lidí, bude nabírat

Hygienické stanici v hlavním městě chybí asi 100 lidí, plánuje nabrat nové. Nejprve však musí ministerstvo zdravotnictví vydat příslušné nařízení, které je nutné pro to, aby mohli noví pracovníci nakládat s osobními údaji. Na dnešním jednání pražského zastupitelstva to řekla šéfka hygieniků v metropoli Zdeňka Jágrová. Dodala, že pokud denní přírůstek přesáhne 1000 nových případů, ani s posilami nebude v silách hygieniků všechny trasovat.

Lidé, kteří dohlíželi na lávku, tvrdí, že nebyl důvod ji zavřít

Zaměstnanci firmy Pontex, která pro Technickou správu komunikací (TSK) kontrolovala stav pražské trojské lávky, dnes u soudu vypověděli, že neměli důvod lávku uzavřít. Stav konstrukce sice před jejím zřícením klasifikovali jako velmi špatný, v Česku jsou ale podle nich v provozu i mosty ve stavu havarijním. Svědci také míní, že při opravách lávky nebylo nutné kontaktovat jejího projektanta, obžalovaného Jiřího Stráského.

Pražský magistrát půjčí Praze 10 půl miliardy na opravu radnice

Magistrát hlavního města bezúročně půjčí Praze 10 půl miliardy korun na dlouho plánovanou rekonstrukci radnice městské části. Dnes o tom rozhodli zastupitelé. Podle starostky desáté městské části Renaty Chmelové (Vlasta) je radnice v neudržitelném technickém stavu a s ohledem na odhad nákladů ve výši 915 milionů korun musí radnice nalézt zdroje financování mimo svůj rozpočet. Kromě půjčky od města má radnice vyjednanou dotaci od ministerstva životního prostředí ve výši zhruba 200 milionů korun.

Propad příjmu z daní Prahy by mohl dosáhnout 7,5 miliardy korun

Propad příjmů hlavního města ze sdílených daní by mohl letos kvůli pandemii koronaviru dosáhnout až 7,5 miliardy korun. Nyní se pohybuje okolo čtyř miliard korun. Celkový propad hospodaření by pak mohl činit až 15 miliard korun. Na jednání pražských zastupitelů to dnes řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Praha na opatření proti koronaviru vydala stovky milionů korun.

Kampaň V Praze jako doma se prodlužuje do konce roku

Hlavní město společně s Prague City Tourism (PCT) prodlouží do konce roku kampaň V Praze jako doma. Cílem kampaně je prostřednictvím poukázek pro návštěvníky podpořit turistický ruch v metropoli. Dnes to uvedla mluvčí PCT Klára Malá. Praha na tzv. vouchery dala 120 milionů korun. Původně měla akce platit od července do konce září.

Policie v souvislosti se střelbou na Žižkově zadržela cizince

Policie ve středu v souvislosti s víkendovou střelbou na pražském Žižkově, při níž byla lehce zraněna jedna žena, zadržela šestatřicetiletého cizince. Je stíhán pro trestné činy nedovolené ozbrojování, výtržnictví a krádež. Muž byl předán cizinecké policii, která s ním zahájila řízení o správním vyhoštění. V Česku pobýval neoprávněně. Na webu policie to dnes uvedl její mluvčí Jan Rybanský.

V Praze přibudou tři odběrová místa na testování koronaviru

V hlavním městě přibudou v následujících týdnech tři nová odběrová místa pro testování na nový koronavirus. Budou v první a šesté městské části. Praha se potýká s nedostatečnou kapacitou odběrových míst, nyní činí 6600 odběrů denně. Praha je nejhůře postižený region epidemií nemoci covid-19 v Česku.

V pražských školách se zřejmě budou starší děti učit v rouškách

Na druhém stupni základních škol a na středních školách v Praze bude podle informací kvůli šíření koronaviru zavedena povinnost plošného nošení roušek, tedy i ve třídách při vyučování. Oznámit to mají odpoledne pražští hygienici. Nyní je v celé zemi povinnost nosit roušku ve společných prostorách škol mimo třídy, tedy na chodbách či toaletách. Praha je epidemií nejhůře postiženým regionem v Česku.

Nafta v Praze zlevnila, cena benzinu stagnovala

Nafta v Praze v uplynulém týdnu zlevnila, cena benzinu stagnovala. Průměrná cena nafty ve městě klesla od minulé středy o 11 haléřů na 28,21 koruny za litr. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se sice také snížila, ale pouze o jeden haléř na 28,61 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Zastupitelé projednají půjčku Praze 10 nebo dostavbu okruhu

Pražští zastupitelé budou dnes pokračovat v jednání přerušeném minulý čtvrtek. Na programu je půlmiliardová půjčka pro Prahu 10 na rekonstrukci radnice. Zastupitelé projednají rovněž zprávu o plnění rozpočtu za letošní první pololetí nebo materiál týkající se družstevního bydlení. Vedení města jim rovněž předloží informace o přípravě stavby Pražského okruhu mezi D1 a hradeckou dálnicí. Kvůli koronaviru bude jednání v omezeném režimu.

Vedení Prahy bude jednat s hygieniky o rouškách ve školách

Vedení pražského magistrátu bude dnes ráno jednat s ředitelkou pražské hygienické stanice Zdeňkou Jágrovou o zavedení dalších opatření proti šíření koronaviru ve školách. Jednou z možností je nošení roušek i při vyučování, sdělil ve středu pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Nyní platí na školách v celé zemi povinnost nosit roušku ve společných prostorách mimo třídy, tedy na chodbách či toaletách.

O pozitivním testu na covid se lidé dozví i přes SMS a e-mail

Laboratoře provádějící testy na nový koronavirus budou ode dneška posílat pacientům informaci o pozitivním výsledku e-mailem nebo prostřednictvím SMS. Dosud se lidé tímto způsobem dozvídali jen o negativním výsledku vyšetření. Pozitivní výsledek musel dosud sdělovat nakaženému lékař, většinou z hygieny.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 17.9.2020