Nárůst nových případů koronaviru v Praze je potřetí nad 300

V Praze přibylo za uplynulých 24 hodin 338 potvrzených případů koronaviru. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešním 18:00. Je to třetí přírůstek nad 300 celkově i v tomto týdnu. Dosavadní maximum zaznamenaly laboratoře k úternímu podvečeru, kdy za 24 hodin odhalily 372 pozitivních testů. Ve čtvrtek jich bylo 350. Situace v hlavním městě se výrazně zhoršuje od minulého týdne, na dnes aktualizované mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 je Praha na nejhorším červeném stupni.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 18.9.2020

Denní přírůstek nakažených ve čtvrtek poprvé překonal 3000. Za jediný den testy prokázaly nákazu u 3130 lidí, což je podobný údaj jako za celý březen. Dnes zatím přibylo 1074 potvrzených případů koronaviru, o 636 méně než za stejnou dobu ve čtvrtek. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.

Praha na mapě regionů podle rizika nákazy covidem zčervenala

Na aktualizované mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 je Praha na nejhorším červeném stupni. Novou verzi zveřejnilo na webu ministerstvo zdravotnictví. Dalších deset okresů je oranžových, většina zelených a jen 13 v pohraničí má bílou barvu označující malé riziko. Vůbec poprvé od začátku srpna, kdy byla zveřejněna první verze mapy, má některý region červenou barvu. Aktuální mapa vychází z dat od 8. do 14. září. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) má Praha reprodukční číslo 1,8. Už dříve uvedl, že číslo 2 by celostátně mohlo vést k uzavírání škol. V pondělí bylo v zemi 1,59.

Armáda na víkend posílila odběrové týmy v pražských nemocnicích

Armáda posílila dvěma odběrovými týmy testovací pracoviště v Ústřední vojenské nemocnici a v Nemocnici na Bulovce. Důvodem posílení je to, že se počítá i během víkendu se zajištěním 16.000 odběrů denně.

Stovky lidí v kostýmech připomněly průvodem bitvu na Bílé hoře

Několik set lidí v dobových kostýmech dnes prošlo za soumraku Prahou u příležitosti víkendové rekonstrukce bitvy na Bílé hoře. Průvod, ve kterém bylo i víc než dvacet jezdců na koních, vyšel od Písecké brány. Podél cesty jej očekávaly stovky diváků. Většinou byli, stejně jako všichni účastníci historického průvodu, bez roušek. Letos v listopadu od bitvy uplyne 400 let, její rekonstrukce se v sobotu na pražském Vypichu zúčastní stovky vojáků. Kvůli pandemii koronaviru odmítli účast někteří účinkující ze zahraničí.

Pražská burza dál ztrácí, nedaří se bankám, PX nejníže od května

Pražská burza oslabila čtvrtý den v řadě, index PX je nejníže od května. Dnes klesl o 1,13 procenta na 873,66 bodu. Dolů ho táhly především bankovní emise v čele s Erste Bank, jejíž akcie zlevnily o více než tři procenta. Naopak se ziskem skončily tři emise – operátor O2, textilka PFNonwovens a pojišťovna VIG. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Podle Josefa Dudka z Fio banky bankovní sektor reaguje negativně na zprávy o rekordních hodnotách šíření koronaviru v Česku a zhoršování v Evropě.

Zákaz výuky na VŠ neplatí pro praxi, zkoušení a laboratorní práci

Zákaz přítomnosti studentů na pražských vysokých školách platný od pondělí 21. září se podle nařízení hygieniků nevztahuje na zkoušení za přítomnosti až deseti lidí, laboratorní, experimentální a uměleckou práci za přítomnosti až 15 lidí a klinickou a praktickou výuku. Možné jsou také individuální konzultace a návštěvy studoven a knihoven.

V Praze je zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních

Od dnešních 18:00 platí v Praze kvůli zhoršující se epidemické situaci zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních. Výjimku budou mít stejně jako na jaře návštěvy u nezletilých a umírajících. Nové nařízení zveřejnila na webu Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Většina pražských nemocnic návštěvy už zakázala nebo výrazně omezila dříve.

Od pondělí v Praze na akcích nad 100 lidí roušky povinné i venku

Od pondělí budou v Praze kvůli epidemii nového typu koronaviru povinné roušky na venkovních akcích nad 100 lidí. Vyplývá to z nařízení, které na webu zveřejnila Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Výjimku budou mít děti do dvou let, lidé s poruchou intelektu, herci, hudebníci, moderátoři a sportovci při tréninku či zápase. Chystané opatření ohlásila ve čtvrtek ředitelka stanice Zdeňka Jágrová na jednání pražského zastupitelstva. Stejnou povinnost zavádějí také ve Středočeském a Zlínském kraji.

Dvě pražské nemocnice vyhlásily zákaz návštěv

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) vyhlásila zákaz návštěv na všech klinikách a odděleních. Důvodem je zhoršující se situace s epidemií nového koronaviru v Česku. Od soboty budou zakázané také návštěvy ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV).

Praha má opět pár pandy červené, samici dostala z Chorvatska

Návštěvníci pražské zoologické zahrady mohou ve výběhu u hlavního vchodu nově vidět roční samici pandy červené jménem Regica, která dorazila v červenci z chorvatské zoologické zahrady. Po potřebné aklimatizaci mohla dnes vyrazit ven a výběh bude sdílet s dvanáctiletým samcem Patem. V tiskové zprávě o tom informovali zástupci zoo.

V pražských VŠ se bude kvůli koronaviru učit na dálku

Na vysokých školách v Praze bude příští týden zavedena distanční výuka.

Omezení provozu pražské bary svazuje více než počet míst k sezení

Nařízená zavírací doba je pro pražské bary a noční podniky mnohem zásadnější omezení než povinnost vpustit jen tolik hostů, kolik je míst k sezení. V souvislosti s novým opatřením bary doporučují včasnou rezervaci místa.

Primátor Hřib: Praha bude na semaforu červená

Dohodli jsme se s hygienou, že v průběhu příštího týdne zavedeme distanční výuku ve všech pražských vysokých školách. Když jsem navrhoval na začátek týdne, nebyl na tom bohužel ještě shoda.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze vyhlásila zákaz návštěv

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze vyhlásila zákaz návštěv na všech klinikách a odděleních. Opatření platí ode dneška do odvolání. Důvodem je zhoršující se situace s epidemií nového koronaviru v Česku. O zákazu návštěv dnes informovala mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

V domě v Praze 6 hořelo, kvůli úniku plynu evakuováno deset lidí

Ve sklepě domu v ulici Pod Kaštany v Praze 6 kolem dnešní čtvrté hodiny ranní hořelo. Plameny poškodily plynové potrubí. Kvůli masivnímu úniku plynu hasiči evakuovali deset lidí. Nikdo nebyl zraněn. Požár hasiči rychle uhasili. Příčinu i rozsah škod zjišťují vyšetřovatelé hasičů i policie. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Na Výstavišti v Praze začíná festival zdravého životního stylu

Na pražském Výstavišti dnes začíná třídenní festival zdravého životního stylu Evolution. Produkty, trendy a služby z oblasti zdravé výživy, osobního růstu, sebepoznání nebo udržitelného přístupu k životu nabídne na 400 vystavovatelů z domova i ze zahraničí. Původně se akce měla konat na jaře, kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru byla ale zrušena.

Nová opatření proti koronaviru se ode dneška dotknout barů i škol

V celém Česku bude od dnešního podvečera zakázaná většina vnitřních hromadných akcí na stání pro více než deset lidí. Ministerstvo zdravotnictví chce tímto opatřením zpomalit postup epidemie nového koronaviru. Ze stejného důvodu nebudou moci restaurace, bary nebo kluby vpustit dovnitř více hostů, než je kapacita k sezení. Od soboty navíc budou mít tyto podniky omezenou otvírací dobu. Rozšíření protiepidemických opatření se týká i škol, ve kterých je ode dneška povinné nosit roušky i ve třídách, s výjimkou prvního stupně základních škol.

V Praze přibylo za 24 hodin 350 nových případů covidu

Testy potvrdily v Praze od středečního podvečera 350 nových případů nákazy covidem-19. Je to druhý nejvyšší přírůstek od úterý, kdy za 24 hodin přibylo 372 případů. Od začátku epidemie se v hlavním městě infikovalo 8336 lidí, přibližně tři pětiny z nich se uzdravily, 116 lidí s koronavirem zemřelo. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k včerejším 18:00.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 18.9.2020