Proběhla druhá část 19. ZHMP…

Pražští zastupitelé pokračovali (čtvrtek 17.9.2020) v jednání přerušeném minulý čtvrtek. Tentokrát bylo jednání spíše faktické bez větších emocí. Zastupitelé projednali rovněž zprávu o plnění rozpočtu za letošní první pololetí nebo materiál týkající se družstevního bydlení. Na programu byla i půlmiliardová půjčka pro Prahu 10 na rekonstrukci radnice, kterou nakonec zastupitelé schválili. Kvůli koronaviru bylo jednání v omezeném režimu.

19. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY – pokračování jsme on – line sledovali zde:

Zastupitelé řešili hlavně koronakrizi a možnou II. vlnu pandemie:

Souhrn rozhodnutí pražských zastupitelů na 19. zasedání ZHMP 2:

Na návrh ODS přijalo Zastupitelstvo hlavního města Prahy podporu nových opatření na zamezení šíření koronavirové infekce

Vzhledem k nárůstu počtu nakažených i velmi negativních dopadů na ekonomiku hlavního města zastupitelé jednohlasně přijali usnesení na podporu razantního rozšíření počtu odběrových míst o patřičně vybavené lékárny. Zároveň bude prověřena možnost okamžité personální pomoci Hygienické stanici hl. m. Prahy.

Praha dá třem městským částem 122 milionů Kč na domy pro seniory

Pražský magistrát dá radnicím Prahy 10, 15 a Petrovic dohromady 121,9 milionu korun na stavbu tří zařízení pro bydlení seniorů nad 80 let s potřebou celodenní péče. Jak uvedla radní Milena Johnová (Praha Sobě), město chce podobné projekty městských částí finančně podporovat i v budoucnu, protože v metropoli chybí tisíce lůžek dlouhodobé péče.

Pražské hygienické stanici chybí asi sto lidí, bude nabírat

Hygienické stanici v hlavním městě chybí asi 100 lidí, plánuje nabrat nové. Nejprve však musí ministerstvo zdravotnictví vydat příslušné nařízení, které je nutné pro to, aby mohli noví pracovníci nakládat s osobními údaji. Na jednání pražského zastupitelstva to řekla šéfka hygieniků v metropoli Zdeňka Jágrová. Dodala, že pokud denní přírůstek přesáhne 1000 nových případů, ani s posilami nebude v silách hygieniků všechny trasovat.

Pražský magistrát půjčí Praze 10 půl miliardy na opravu radnice

Magistrát hlavního města bezúročně půjčí Praze 10 půl miliardy korun na dlouho plánovanou rekonstrukci radnice městské části. Podle starostky desáté městské části Renaty Chmelové (Vlasta) je radnice v neudržitelném technickém stavu a s ohledem na odhad nákladů ve výši 915 milionů korun musí radnice nalézt zdroje financování mimo svůj rozpočet. Kromě půjčky od města má radnice vyjednanou dotaci od ministerstva životního prostředí ve výši zhruba 200 milionů korun.

Propad příjmu z daní Prahy by mohl dosáhnout 7,5 miliardy korun

Propad příjmů hlavního města ze sdílených daní by mohl letos kvůli pandemii koronaviru dosáhnout až 7,5 miliardy korun. Nyní se pohybuje okolo čtyř miliard korun. Celkový propad hospodaření by pak mohl činit až 15 miliard korun. Na jednání pražských zastupitelů to řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Praha na opatření proti koronaviru vydala stovky milionů korun.

Kampaň V Praze jako doma se prodlužuje do konce roku

Hlavní město společně s Prague City Tourism (PCT) prodlouží do konce roku kampaň V Praze jako doma. Cílem kampaně je prostřednictvím poukázek pro návštěvníky podpořit turistický ruch v metropoli. Praha na tzv. vouchery dala 120 milionů korun. Původně měla akce platit od července do konce září.

V Praze přibudou tři odběrová místa na testování koronaviru

V hlavním městě přibudou v následujících týdnech tři nová odběrová místa pro testování na nový koronavirus. Budou v první a šesté městské části. Praha se potýká s nedostatečnou kapacitou odběrových míst, nyní činí 6600 odběrů denně. Praha je nejhůře postižený region epidemií nemoci covid-19 v Česku.

20. jednání ZHMP se koná 15.10.2020…

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 18.9.2020

Psali jsme zde: