V Praze přibylo za 24 hodin 168 případů nákazy, proti pátku půlka

V Praze přibylo za uplynulých 24 hodin 168 potvrzených případů koronaviru. Tento týden, kdy denní přírůstky třikrát překročily 300, je to nejméně. Proti pátečním 338 případům je to polovina. O víkendu se ale zpravidla méně testuje. Od začátku epidemie se v hlavním městě nakazilo dohromady 8842 lidí. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice. Situace v hlavním městě se výrazně zhoršuje od minulého týdne, od pátku je Praha na mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 na nejhorším červeném stupni.

V ČR v pátek přibylo 2111 případů covidu-19, dnes zatím 1024

V Česku přibylo v pátek 2111 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to zhruba o tisícovku méně, než byl čtvrteční rekord, kdy mělo pozitivní test 3130 lidí, ale zhruba stejně jako ve středu. Laboratoře provedly v pátek i podobný počet testů jako ve středu, a to 19.791. Proti čtvrtku jich bylo přibližně o 2800 méně. Z údajů na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že dnes zatím bylo potvrzeno 1024 onemocnění covidem-19, tedy podobně jako za stejnou dobu v pátek.

Pražská zoo má letos zatím o 30 pct nižší návštěvnost než loni

Pražskou zoologickou zahradu navštívilo letos zatím přes 800.000 návštěvníků. Přes toto číslo se návštěvnost dostala dnes, kdy zahradu navštívilo 5344 lidí. Loni ke stejnému datu měla zoo návštěvnost přes 1,155 milionu. Údaje dnes na twitteru zveřejnil ředitel zoo Miroslav Bobek. Zoologické zahradě letos chybí hlavně turisté, na jaře navíc byla déle než měsíc uzavřena kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru.

Policie vyšetřuje vraždu muže nalezeného v pátek v Praze 2

Pražští kriminalisté vyšetřují vraždu muže, jehož tělo našli v pátek v suterénu jednoho z domů v Praze 2. Po pachateli pátrají, uvedla dnes na policejním webu mluvčí Eva Kropáčová. Bližší informace o úmrtí muže ani o možném pachateli policie nesdělila.

Vlaky mezi Radotínem a Dobřichovicem nejezdí, vlak srazil člověka

Mezi pražským Radotínem a středočeskými Dobřichovicemi vlak dnes před polednem srazil člověka, v uvedeném úseku na trati mezi Prahou a Berounem tak nejezdí vlaky. Dočasně je nahradily autobusy. Vyplývá to z informací na webech Českých drah a Pražské integrované dopravy. Nehoda se stala kolem 11:30. Podle předpokladu ČD se vlaky do uvedeného úseku vrátí kolem 15:00.

Socha Nerudy na Petříně skončila na zemi

Policie prověřuje vandalismus Petřínská socha spisovatele a novináře Jana Nerudy byla během páteční noci svržena ze svého podstavce. Zda se jednalo o vandalismus, zatím policisté nechtějí sdělovat. Okolnosti pádu sochy nyní zjišťují. Podle policejní mluvčí Evy Kropáčové dostali policisté oznámení o tom, že socha nestojí na svém podstavci, před sedmou hodinou ráno. 

Praha 10 postaví školku na místě stávající v Bajkalské ulici

Radnice Prahy 10 plánuje zbourat vyklizenou budovu mateřské školy ve vršovické Bajkalské ulici a na jejím místě postavit novou školku se třemi pavilony. Na dotaz to uvedl mluvčí městské části Jan Hamrník. Radnice vypsala výběrové řízení na stavební firmu, odhadované náklady jsou 109 milionů korun. Podle mluvčího chce radnice podepsat smlouvu a předat staveniště do konce roku. Délka stavby má být 20 měsíců.

V ČR v pátek přibylo 2111 případů covidu-19, méně než ve čtvrtek

V Česku přibylo v pátek 2111 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to zhruba o tisícovku méně, než byl čtvrteční rekordní počet, ale zhruba stejně jako ve středu. Za čtvrtek testy prokázaly nákazu u 3130 lidí. Aktuálně nakažených je 21.909 lidí. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, v nemocnici je 480 nakažených, z toho 93 je ve vážném stavu. Počet lidí, kteří s nemocí covid-19 zemřeli, se v pátek zvýšil o pět na 495. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře

Na Vypichu v Praze 6 se v sobotu a v neděli střetnou stavovská a císařská vojska při příležitosti 400. výročí bitvy na Bílé hoře. Rekonstrukce bitvy, kterou spolu s městskou částí pořádá sdružení Bílá hora 1620, se zúčastní stovky vojáků. Kvůli pandemii koronaviru však účast odmítli někteří účinkující ze zahraničí.

V desítkách měst v ČR budou dnes opět sousedské slavnosti

V Praze a třicítce dalších měst Česka se dnes uskuteční další ročník pouliční slavnosti Zažít město jinak, která má podpořit místní aktivní komunity a ukázat lidem hodnotu veřejného prostoru ve městech. Letošním tématem akce je „Nadechni se pro město“ a má inspirovat k zastavení, rozhlédnutí se kolem sebe a aktivitě jako například zasadit strom, zkrášlit záhon nebo se vydat na neznámé místo. Sousedské slavnosti tentokrát doprovodí opatření proti šíření koronaviru, pořadatelé nabádají návštěvníky k dodržování rozestupů, užívání dezinfekce rukou a používání roušek nejen ve vnitřních prostorech, ale i venku při bližším kontaktu se sousedy.

Dobrovolníci dnes budou v ČR uklízet přírodu

Dobrovolníci dnes v Česku vyrazí uklízet odpadky a nepořádek do ulic i volné přírody. Podle organizátorů akce Ukliďme svět, ukliďme Česko byla nahlášena více než tisícovka úklidových akcí a zaměří se mimo jiné na úklid po letošní turistické sezoně. Protikoronavirová opatření neumožnila konání jarní úklidové akce.

Armáda na víkend posílila odběrové týmy v pražských nemocnicích

Armáda posílila dvěma odběrovými týmy testovací pracoviště v Ústřední vojenské nemocnici a v Nemocnici na Bulovce. Důvodem posílení je to, že se počítá i během víkendu se zajištěním 16.000 odběrů denně.

V Praze je zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních

Od včerejších 18:00 platí v Praze kvůli zhoršující se epidemické situaci zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních. Výjimku budou mít stejně jako na jaře návštěvy u nezletilých a umírajících. Nové nařízení zveřejnila na webu Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Většina pražských nemocnic návštěvy už zakázala nebo výrazně omezila dříve.

Nárůst nových případů koronaviru v Praze je potřetí nad 300

V Praze přibylo za uplynulých 24 hodin 338 potvrzených případů koronaviru. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k včerejším 18:00. Je to třetí přírůstek nad 300 celkově i v tomto týdnu. Dosavadní maximum zaznamenaly laboratoře k úternímu podvečeru, kdy za 24 hodin odhalily 372 pozitivních testů. Ve čtvrtek jich bylo 350. Situace v hlavním městě se výrazně zhoršuje od minulého týdne, na aktualizované mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 je Praha na nejhorším červeném stupni.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 19.9.2020