V Praze přibylo za 24 hodin 283 případů covidu

V Praze přibylo od nedělního večera 283 prokázaných případů nemoci covid-19. Je to zhruba o 110 více než v neděli, ale prakticky stejně jako minulé pondělí. Od začátku epidemie se v metropoli nakazilo novým koronavirem 9287 lidí. Přibližně 60 procent z nich už se uzdravilo, 117 lidí s koronavirem zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu pražských hygieniků k dnešním 18:00.

JCDecaux zahájila s ČR arbitráž kvůli pronájmu reklamních ploch

Mezinárodní skupina JCDecaux zahájila 16. září s Českou republikou arbitrážní spor ohledně ukončení pronájmu reklamních ploch ze strany pražského dopravního podniku. Vyplývá to z aktualizovaného přehledu arbitrážních sporů, který dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Konkrétní výše požadované škody v žalobě není podle mluvčího MF Michala Žurovce uvedená.

Na covidovém semaforu je nově oranžových 28 okresů v Česku

Na aktualizované mapě regionů v Česku podle rizika nákazy koronavirem je v oranžovém stupni pohotovosti 28 okresů. Dosud jich bylo deset. Praha zůstala ve třetím stupni, který značí narůstající či přetrvávající komunitní přenos. Žádný okres v Česku už nemá bílou barvu, která znamená nulové nebo zanedbatelné riziko nákazy. Dosud jich takových bylo 13. Vyplývá to z dnešních informací ministerstva zdravotnictví a takzvaného semaforu zveřejněného na jeho webu.

V Česku už se novým koronavirem nakazilo přes 50.000 lidí

Celkový počet potvrzených případů nemoci covid-19 od začátku epidemie v Česku překročil 50.000. Za dnešek jich zatím přibylo 783 na 50.071. S nemocí se v současnosti potýká 24.214 lidí. Počet úmrtí stoupl na 521. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 18:00.

Pražská burza klesla, nedařilo se drtivé většině hlavních titulů

Pražská burza v úvodu týdne oslabila. Index PX dnes odepsal 1,35 procenta na 861,87 bodu. Pokles postihl všechny hlavní emise s výjimkou mediální skupiny CME. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Koruna dnes oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám.

V centru Prahy vznikne překladiště zboží z dodávek na elektrokola

V polovině listopadu má v Praze na Těšnově začít fungovat tzv. mikrodepo, sloužící k překládce zboží z dodávek do kontejnerů a poté na nákladní elektrokola, která je dále rozvezou do podniků v centru metropole. Jak stojí v tiskové zprávě magistrátu, cílem je snížit počet nákladních aut, která zajíždějí do historického jádra města. Plán vychází z koncepce tzv. city logistiky, kterou pro město vypracoval Institut plánování a rozvoje (IPR).

Úřady v práce v Praze ruší úřední hodiny v úterky a čtvrtky

Úřady práce v Praze omezují ode dneška kvůli riziku šíření koronavirové nákazy úřední hodiny. V úterý a ve čtvrtek zůstanou dočasně pobočky všech pražských městských částí a Prahy východ i západ zavřené. Otevřeno budou mít jen v pondělí, ve středu a v pátek. Běžný provoz ale zůstává v pražském krajském úřadu práce. Generální ředitelství úřadu informaci zveřejnilo dnes na webu.

Školy v Praze mají hygienikům hlásit své nakažené včetně kontaktů

Školy v Praze mají hygienikům hlásit e-mailem své žáky či učitele nakažené novým typem koronaviru. Podle informací na webu Hygienické stanice Hlavního města Prahy mají poslat jméno a telefonní kontakt na speciální adresu hdm@hygpraha.cz. V Praze je nejhorší epidemická situace v zemi a tamní hygienici si už několik týdnů stěžují, že nestíhají včas trasovat všechny kontakty nakažených. Denně jsou podle nich stovky nových případů.

Dlouhý: Podnikatelé se nejvíce obávají plošných opatření

Plošná opatření jsou největší obavou podnikatelů. Situace se podle nich zhoršila, ale není katastrofální. Znovuzavedení plošných restrikcí proto nelze připustit. Vláda by měla představit plán nařízení, ke kterým bude přistupovat v návaznosti na určitý počet denních přírůstků nákazy koronavirem. Pokud se epidemiologická situace zlepší, vláda by také měla přehodnotit plošné programy podpor. Na dnešní tiskové konferenci to řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Volby – KSČM Praha

KSČM v Praze staví v senátních volbách 2020 dva kandidáty, kteří se svými zkušenostmi nejen z politického prostředí jeví jako velmi perspektivní. Vedle klasické letákové kampaně sází pražská KSČM letos především na kampaň kontaktní, tedy přímé setkávání s občany ve volebních obvodech a také více investuje do reklamy na sociálních sítích. Kampaň bude zaměřena na témata, která obyvatele hlavního města trápí a k nimž KSČM dlouhodobě zaujímá kritická stanoviska – dostupné bydlení, řešení dopravní situace v Praze a také odmítavý postoj ke snahám o manipulaci s výkladem dějin.

Soud v případu graffiti na Karlově mostě kvůli covidu nebude

Odvolací jednání s německým turistou Benjaminem Wittigem viněným z posprejování Karlova mostu, které se mělo konat v úterý, musel pražský městský soud zrušit. Muž požádal o přeložení zasedání kvůli opatřením proti šíření nákazy nemoci covid-19, řekla dnes mluvčí soudu Markéta Puci. Třicetiletému Němci udělil prvoinstanční soud za poškození jedné z nejvýznamnějších pražských památek loni v listopadu roční podmíněný trest a stotisícový peněžitý trest. Cizinec se odvolal.

Babiš: Ministrem zdravotnictví se stane Roman Prymula

Novým ministrem zdravotnictví se stane vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Řekl to premiér Andrej Babiš (ANO). Ve funkci nahradí Adama Vojtěcha, který dnes oznámil rezignaci. Prezident ho podle Babiše jmenuje ještě dnes. Do funkce bude uveden v úterý. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček napsal na twitteru, že Prymulu prezident přijme dnes odpoledne v Lánech.

Letový provoz v Praze v srpnu vzrostl o 39pct na 350.000 pasažérů

Provoz na pražském letišti rostl i v srpnu, cestovalo přes něj téměř 350.000 pasažérů, oproti červenci o 39 procent více. Meziročně jde však o pokles o 82,6 procenta. Na dotaz to uvedla mluvčí Letiště Praha Denisa Hejtmánková. V následujících týdnech může provoz znovu oslabit současný epidemiologický vývoj v ČR i v Evropě. Několik linek z Prahy už zrušily ČSA, spolu s letní sezonou navíc skončí i lety do dovolenkových destinací.

Legendární Běchovice zůstávají v plánu, mohou mít světový primát

Pořadatelé na neděli 27. září navzdory komplikované situaci stále plánují legendární běžecký závod Běchovice – Praha, který je akcí pro veřejnost i mistrovstvím republiky na deset kilometrů. Kvůli koronaviru přijali řadu opatření. Pokud se jim podaří závod uspořádat, stanou se Běchovice nejdéle trvajícím nepřerušeným závodem na světě. Dosud tento primát měl maraton v Bostonu, ale ten se letos kvůli koronaviru neuskuteční.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil rezignaci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se rozhodl po necelých třech letech odstoupit z funkce. Novinářům dnes řekl, že premiérovi Andreji Babišovi (ANO) už předal rezignaci. Poslancem zůstává. Demisí chce vytvořit prostor pro řešení epidemie nového typu koronaviru, která v posledních dnech nabývá na závažnosti. Počty případů v září strmě rostly a ve čtvrtek překonaly tři tisíce za den. Ministr již před několika dny připustil, že měl trvat na tom, aby se roušky začaly nosit uvnitř znovu povinně už od začátku září

V některých regionech se dnes vracejí roušky i na venkovní akce

V Praze, Středočeském kraji, na Zlínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku se kvůli nárůstu počtu nakažených koronavirem ode dneška vrací povinnost nosit roušky na venkovní akce, kde se sejde více než 100 lidí. Dosud je lidé museli mít stejně jako v ostatních regionech ČR ve vnitřních prostorech a v dopravních prostředcích. V hlavním městě zároveň mají vysoké školy ode dneška vyučovat jen na dálku. Kvůli pomoci hygienikům by pak mělo být podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) spuštěno tzv. sebereportování, při kterém bude moci pozitivně testovaný člověk na covid-19 vyplnit webový formulář s informacemi o svých kontaktech.

Dnes začíná prodej deváté emise dluhopisů pro občany

Ministerstvo financí dnes zahájí prodej deváté emise státních dluhopisů určených pro fyzické osoby, tzv. Dluhopisů Republiky. Bude je možné objednat do 22. prosince. Ministerstvo dnes zároveň zveřejní údaje o objednávkách v rámci osmé emise, která skončila pátek, a podrobnosti k začínající emisi.

Kabinet obnoví krizový štáb a projedná další opatření proti viru

Kabinet ANO a ČSSD na dnešním zasedání obnoví kvůli poslednímu vývoji koronavirové epidemie činnost Ústředního krizového štábu (ÚKŠ). Vrátit by se vláda měla i k problematice kurzarbeitu, projednat by měla i další možná opatření proti epidemii. Kabinet posoudí i nařízení o zvýšení důchodů na příští rok. Vláda původně oznámila, že se kvůli ÚKŠ sejde mimořádně dopoledne a kvůli běžné schůzi znovu odpoledne, nakonec však bude videokonference pouze jedna.

Vedení Prahy chce zastoupení v Ústředním krizovém štábu

Vedení hlavního města chce mít zástupce v Ústředním krizovém štábu. Důvodem je to, že v hlavním městě je vysoký počet lidí s koronavirem. Novinářům to řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě) po včerejším jednání pražské bezpečnostní rady.

V Praze přibylo za 24 hodin 162 případů covidu, v týdnu nejméně

Laboratoře v Praze za 24 hodin potvrdily 162 případů koronaviru, to je o šest méně než v sobotu a nejméně tento týden. O víkendu se ale zpravidla méně testuje. Od březnového začátku epidemie se v hlavním městě nakazilo 9004 lidí. Vyplývá to z informací na webu pražské hygienické stanice k včerejším 18:00.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 21.9.2020