Pořadatelé na neděli 27. září navzdory komplikované situaci stále plánují legendární běžecký závod Běchovice – Praha, který je akcí pro veřejnost i mistrovstvím republiky na deset kilometrů…

Kvůli koronaviru přijali řadu opatření. Pokud se jim podaří závod uspořádat, stanou se Běchovice nejdéle trvajícím nepřerušeným závodem na světě. Dosud tento primát měl maraton v Bostonu, ale ten se letos kvůli koronaviru neuskuteční.

Startovat se bude ve vlnách, aby se oddělily jednotlivé skupiny závodníků. V 11:00 vyběhnou veteráni a veteránky nad 60 let, kterých loni byly zhruba tři stovky. O čtvrt hodiny později budou následovat juniorské a seniorské mistrovské kategorie, do nichž se v roce 2019 zapojilo 135 běžců. V dalších patnáctiminutových rozestupech budou následovat dvě vlny příchozích, těch byly před rokem dohromady přibližně dvě tisícovky.

Závodníci se do startovního koridoru dostanou až po odběhnutí předchozí skupiny. Do okamžiku vyběhnutí budou muset mít zakrytá ústa a nos. Mohou použít roušky, případně nákrčníky. Pořadatelé na facebooku avizují, že jeden ze sponzorů při vstupu do prostoru startu daruje běžcům nákrčník.

Pořadatelé změnili organizaci po doběhu na Pražačku. Zavazadla nebudou převážet do cíle, ale naopak pro závodníky vypraví autobusy, které je převezou zpět na start. Tam bude fungovat úschovna.

Slibují si od toho, že se vyhnou tradičním davům v cíli při čekání na tašky a batohy. „Vzhledem ke zkušenostem není v těchto podmínkách možné zajistit splnění všech hygienických opatření kvůli doběhu velkého počtu běžců během krátké chvíle. Rozmělnění počtu závodníků při dopravě autobusem cestou zpět nám přijde jako lepší řešení i vzhledem k plynulosti výdeje pro ty, kteří chtějí využít úschovnu,“ uvedli na facebooku. Pro závodníky budou mít v cíli připravené termofolie a roušky do autobusů.

Plány organizátorů se na facebooku staly terčem kritiky. Přihlášení běžci se obávají prochladnutí při čekání na autobus a následném přesunu i shlukování, které bude s autobusovou přepravou spojeno.

Pořadatelé chtějí 124. ročník závodu uspořádat navzdory komplikacím. „Snažíme se o to, aby závod byl. Ano chápeme, že opatření nejsou úplně populární a možná ani úplně dokonalá! Ale nechce se nám na úkor pohodlí zničit 124 letou tradici!,“ napsali.

Zdůraznili, že Běchovice se konaly i v době obou světových válek a za pandemie španělské chřipky. „Běchovický závod a jeho účastníci přežili mnohem těžší momenty, než je současný čínský virus. Proto cítíme povinnost vůči našim předchůdcům i následovníkům tuto národní běžeckou tradici udržet,“ poznamenali.

Do neděle se může ještě situace změnit, protože vládní představitelé avizují omezování hromadných akcí v Česku. „Vše bedlivě sledujeme a v případě nutnosti i upravíme. Sledujeme i Národní sportovní agenturu a metodiku pořádání sportovních soutěží,“ napsal předseda organizačního výboru Tomáš Janků.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 21.9.2020

Zdroj:

https://www.facebook.com/BechovicePraha/photos/a.444532362276679/3548862625176955/

Psali jsme zde: