Počet případů covidu-19 v Praze opět překonal rekord

Počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Praze dnes opět překonal rekord. K dnešním 18:00 bylo zaznamenáno za posledních 24 hodin 442 nakažených, což je nejvyšší denní nárůst ve městě od březnového začátku epidemie v Česku. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Od začátku března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy, bylo v Praze potvrzeno celkem 9729 nakažených. Více než dvě pětiny z nich covidem-19 trpí nyní. Počet úmrtí nakažených z Prahy zůstává od pátku na 117.

Starosta Prahy 1 má covid-19, radní čekají na výsledky

Starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) má pozitivní test na covid-19. Po nedělní práci na zahradě si nepřipadal dobře, dnes se přidala horečka a poté se nechal otestovat. V pondělí byl starosta v kontaktu s ostatními členy rady městské části, kteří nyní čekají na výsledky testů.

Pražská burza dnes po sérii předchozích poklesů vzrostla

Pražská burza po předchozích pěti dnech poklesů posílila. Index PX zpevnil o 0,72 procenta na 868,05 bodu. Vzhůru mu pomohly především bankovní tituly. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Koruna dnes posílila vůči oběma hlavním světovým měnám.

Prahy 14 hospodařila letos v pololetí s přebytkem 58,4 milionu Kč
Radnice Prahy 14 hospodařila v prvním pololetí letošního roku s přebytkem zhruba 58,4 milionu korun. Radnice zaznamenala vyšší příjmy. Ty dosáhly 240,7 milionu a výdaje 182,3 milionu. Vyplývá to z dokumentu, který dnes projednali zastupitelé městské části. Zastupitelé loni v prosinci schválili pro letošek rozpočet s příjmy 320,12 milionu a výdaji 518,7 milionu korun. Rozdíl pokryje například z peněz od hlavního města. Rozpočet radnice upravuje průběžně podle vývoje hospodaření.

V Hostivař bude bezbariérový přestup mezi tramvajemi a autobusy

V pražské Hostivaři vznikne v zastávce Nádraží Hostivař nový bezbariérový přestup mezi tramvajemi a autobusovou zastávkou v ulici Plukovníka Mráze. Vystavěna bude nová rampa a upraveny chodníky či přechody. Práce vyjdou na asi 11,8 milionu korun a pro město je provede společnost Inpros Praha. Vyplývá to z dokumentu zveřejněném ve věstníku veřejných zakázek.

Pražské nemocnice jsou připraveny pro covid vyhradit další lůžka

Pražské nemocnice jsou připraveny pro nemocné s covidem-19 vyhradit další lůžka. Bulovka má aktuálně kapacitu pro pacienty s covidem naplněnou na 80 procent, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) kapacitu JIP a ARO na 90 procent. Průměrně pražské nemocnice aktuálně pečují asi o dvě desítky nakažených. Aktuální kapacity nemocnice hlásí na dispečink intenzivní péče, který je součástí chytré karantény, dvakrát denně.

Náměstek: Praha by si mohla půjčit na investice

S ohledem na poklesy rozpočtových příjmů daných pandemií koronaviru je možné, že si Praha na na pokračování rozjetých investic v příštím roce půjčí. Dnes to řekl náměstek primátora pro finance Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Zatím neupřesnil, čeho konkrétně by se půjčka mohla týkat, ještě o tom podle něj bude jednat magistrátní koalice při přípravě rozpočtu. Ten by chtěl náměstek předložit zastupitelům v prosinci, má zahrnovat škrty v běžných výdajích.

V mnohých školách v Praze se bude v pátek učit

Mnozí ředitelé základních škol v Praze neplánují na pátek 25. září vyhlásit ředitelské volno, jak to dnes doporučil nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Praha uspěla ve sporu s provozovatelem holešovického nevěstince

Společnost Eroc, která v magistrátní budově v Pražské tržnici provozuje nevěstinec, prohrála s městem soud o vyklizení. Řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Rozsudek je podle něj zatím nepravomocný a dá se předpokládat, že se společnost odvolá k Městskému soudu.

Ukrajinské aerolinky v říjnu obnoví lety z Prahy do Kyjeva

Letecká společnost Ukraine International Airlines (UIA) obnoví od 2. října lety z Prahy do Kyjeva. Do ukrajinského hlavního města chce dopravce létat třikrát týdně. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Na Ukrajinu v současnosti létají z Česka také České aerolinie.

Výstava přiblíží 25 projektů klíčových pro rozvoj Prahy

Pražský magistrát a jeho Institut plánování a rozvoje (IPR) připravily výstavu, která návštěvníkům představí 25 projektů klíčových pro další rozvoj metropole. Má podobu velkoplošné projekce s detaily o jednotlivých plánech. Návštěvníci mohou také pomocí pěti zelených žetonů hlasovat pro záměry, které považují za nejpřínosnější. Výstava se koná od středy do 20. prosince v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v areálu IPR v Emauzech.

Bulovka otevře očkovací centrum, poradí i rizikovým pacientům

Nemocnice Na Bulovce otevře ve čtvrtek očkovací centrum. Kromě běžných pacientů se bude specializovat na rizikové skupiny pacientů a těhotné. Novinářům to dnes řekla primářka Kliniky infekčních, tropických a parazitárních nemocí Hana Roháčová. Lidé se mohli na Bulovce, třeba před cestou do zahraničí, nechat očkovat i dosud. Nové centrum ale očkování koncentruje na jedno místo.

Na pražské Trojské lávce začaly několikadenní zatěžovací zkoušky

Na nové pražské Trojské lávce dnes od 07:00 dělníci provádějí zatěžovací zkoušky. Při nich bude lávka zatížena celkem až 35 tunami. Zkoušky potrvají i v následujících dvou dnech a jsou součástí kolaudačního řízení. Lávka bude pro veřejnost otevřena na přelomu letošního října a listopadu. Cena nové lávky je do 150 milionů korun. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Adama Scheinherr (Praha Sobě). Pro město lávku staví firma SMP CZ. Původní se zřítila v prosinci 2017 a zraněni při tom byli čtyři lidé.

Pražská záchranná služba hledá zaměstnance, spustila kampaň

Zdravotnická záchranná služba hlavního města (ZZS HMP) hledá nové zaměstnance zvláště na nelékařské profese. Dnes spustila náborovou kampaň. Novinářům to dnes řekl ředitel ZZS HMP Petr Kolouch. Potřeba budou zvláště zdravotničtí záchranáři, dispečeři a řidiči. Nyní má pražská záchranná služba asi 600 zaměstnanců. Přáním jejího ředitele je až pětinásobný počet.

Pražský okruh za sjezdem z D1 uzavřela tragická srážka 2 dodávek

Pražský okruh dnes odpoledne na 79. kilometru za nájezdem z D1 ve směru na letiště uzavřela tragická dopravní nehoda, uvedla policie na twitteru. Podle informací středočeských hasičů se tam srazily dvě dodávky s vlekem, provoz je nyní už obnoven jedním pruhem.

V Praze dnes začíná 31. ročník stavebního veletrhu For Arch

V pražských Letňanech dnes začíná 31. ročník mezinárodního stavebního veletrhu For Arch. Zúčastní se ho 375 vystavovatelů z pěti zemí, vystavovat budou na ploše 22.000 metrů čtverečních. Jednotlivé expozice se jako tradičně týkají vytápění, staveb, elektrotechniky, zabezpečení, dřevostaveb, ale také například wellness. Veletrh skončí v sobotu 26. září.

Zkoušky dnes prověří novou Trojskou lávku

Novou lávku propojující Troju s Císařským ostrovem dnes čekají zatěžovací zkoušky, které prověří její konstrukci. Stavba, která by podle dřívějších informací měla být uvedena do provozu do konce října a vyjde na 128 milionů korun, nahradila původní lávku, která se zřítila v prosinci 2017. Zraněni při tom byli čtyři lidé.

Iniciativa za záchranu vil v Bubenči se představí videomappingem

Záchránit zdevastované vily v Bubenči v ulici Milady Horákové a zachovat ráz celé památkově chráněné zóny tradiční vilové čtvrti je cílem iniciativy „zachrantevily.cz“. Veřejnosti se představí dnes večer právě u Roškotovy a Kočího vily, akce vyvrcholí videomappingem promítaným na zdevastované vily. Za iniciativou stojí zastupitelé Prahy 6 Ondřej Chrást a Miloš Vlach, zastupitelka Hlavního města Prahy Aneta Heidlová (všichni Piráti) a IT specialista Vojtěch Tatra.

Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim

Dnes v 15:31 středoevropského letního času Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. Den bude stejně dlouhý jako noc. Dny se budou dál zkracovat do 21. prosince, na kdy tento rok připadne zimní slunovrat. I když astronomické léto dneškem končí, teploty se dnes někde vyšplhají až k 27 stupňům Celsia. Příjemné slunečné počasí skončí zřejmě v pátek, kdy se citelně ochladí a začne pršet. Chladné a deštivé počasí má provázet i nadcházející prodloužený víkend. Letní čas bude platit až do 25. října.

Soud projedná propuštění Kmetě odsouzeného za tunelování Olea

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes projedná žádost Petera Kmetě o podmíněné propuštění z vězení, kde si muž odpykává tříletý trest za tunelování firmy Oleo Chemical. Obchodní partner lobbisty Iva Rittiga a bývalý agent komunistické StB je obžalovaný i v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik.

Premiér uvede Prymulu do úřadu ministra zdravotnictví

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvede do úřadu nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO). Rezignaci bývalého ministra Adama Vojtěcha (za ANO) premiér přijal podle svých slov v pátek a Vojtěch ji oznámil veřejnosti v pondělí. Ten samý den jmenoval prezident Miloš Zeman Prymulu novým ministrem.

JCDecaux zahájila s ČR arbitráž kvůli pronájmu reklamních ploch

Mezinárodní skupina JCDecaux zahájila 16. září s Českou republikou arbitrážní spor ohledně ukončení pronájmu reklamních ploch ze strany pražského dopravního podniku. Vyplývá to z aktualizovaného přehledu arbitrážních sporů, který dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Konkrétní výše požadované škody v žalobě není podle mluvčího MF Michala Žurovce uvedená.

V Praze přibylo za 24 hodin 283 případů covidu

V Praze přibylo od nedělního večera 283 prokázaných případů nemoci covid-19. Je to zhruba o 110 více než v neděli, ale prakticky stejně jako minulé pondělí. Od začátku epidemie se v metropoli nakazilo novým koronavirem 9287 lidí. Přibližně 60 procent z nich už se uzdravilo, 117 lidí s koronavirem zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu pražských hygieniků k včerejším 18:00.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 22.9.2020