Studie city logistiky z dílny Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), která byla schválena na jaře tohoto roku, už přináší první konkrétní zlepšení…

První pražské nákladní mikrodepo pro překlad zboží z nákladních vozů na nákladní elektrokola vznikne na Těšnově – na místě bývalého parkoviště pod magistrálou. Příprava mikrodepa začne již v říjnu tohoto roku. První nákladní elektrokola by pak měla vyjet do ulic v polovině listopadu. V příštím roce bude pilotní projekt pražské city logistiky vyhodnocen.

Studie city logistiky, která má za cíl ulevit pražské dopravě, a to zejména v centru Prahy, navrhuje co nejefektivnější způsob zásobování a řešení nákladní dopravy. Jako první krok Praha vytvořila nové mikrodepo, které má fungovat jako prostor, kde se zboží překládá z nákladních vozů do skladovacích kontejnerů a následně na elektrokola.

„V praxi bude projekt fungovat tak, že dopravní společnost doveze nákladním vozem balíčky do těšnovského mikrodepa, odkud budou přeloženy do skladovacích kontejnerů. Z nich pak budou nakládány na dopravní elektrokola a rozváženy ke koncovým zákazníkům. Lokalita je dopravně dobře dostupná, jelikož se nachází pod pražskou magistrálou, má velké kapacity i skvělé napojení přímo do centra města. Dnes je plocha v pronájmu, který bude koncem měsíce končit,“ sděluje k výběru lokality Adam Scheinherr, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy.

Adam Scheinherr, náměstek primátora pro dopravu, Praha Sobě

Projekt reaguje na celkové zklidňování centra města, které by do budoucna mělo omezit i průjezd tranzitní dopravy. Podobná regulace zásobování v České republice zatím neexistuje. Na vytipování nejvhodnější lokality pro umístění mikrodepa se podílel IPR. Nakonec byl vybrán městský pozemek na Těšnově, a to na místě bývalého parkoviště.

„Inspirovali jsme se zahraniční praxí. Zejména pak berlínským projektem KoMoDo. Cílem celého projektu je zlepšit podmínky jak pro obyvatele Prahy tím, že ulehčíme centru města, tak i samotným zásobovacím společnostem, se kterými město právě teď jedná,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního rozvoje.

Petr Hlaváček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního rozvoje

„Efektivní logistika je zásadním krokem pro zdravé město. Vždy vítáme, když naše koncepční dokumenty získávají reálné obrysy, a toto je jeden z příkladů. Využívání nákladních elektrokol místo nákladních aut v centru Prahy, aniž by se tak snížila kvalita doručování zboží, přiblíží naše hlavní město ke standardům dalších evropských měst,“komentuje rozvoj city logistiky v Praze Ondřej Boháč, ředitel IPRu.

Celý pilotní projekt těšnovského mikrodepa koordinuje společnost ekolo.cz, která má v České republice nejdelší zkušenost s nákladními elektrokoly. „Řešení poslední míle prostřednictvím nákladního elektrokola dává Praze šanci zařadit se mezi moderní metropole, kde je tento systém doručování již běžný. Jsem rád, že se společnost ekolo.cz, která před dvanácti lety představila veřejnosti elektrokola, stala koordinátorem tohoto pilotního projektu,“ popisuje Jakub Ditrich, ředitel společnosti.

Ve středu 23. 9. od 9:00 hodin bude v Centru architektury a městského plánování (CAMP) na konferenci CARGOBIKE.live představena lokalita Těšnova, vystavena nákladní kola i poodhaleny plány hlavního města v oblasti zásobování centra města.

Autor: Redakce, Praha.eu, ČR, 22.9.2020

Zdroj:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/konec_zasobovacich_nakladaku_v_centru_na.html