Denní přírůstek počtu nakažených v Praze je rekordní

V Praze přibylo od úterního podvečera rekordních 489 potvrzených případů nemoci covid-19. Od začátku epidemie se tak v metropoli infikovalo novým typem koronaviru přes 10.000 lidí. Více než polovina dosud nakažených se z nemoci uzdravila, 117 lidí zemřelo. Aktuálně nemocných je v Praze 4479. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

Čestné občanství Prahy má Mládková, Masopust a manželé Dvořákovi

Čestné občanství hlavního města dnes na Staroměstské radnici z rukou primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) převzal generál a veterán druhé světové války Miloslav Masopust a manželé Hana a Dalimil Dvořákovi, chemici a významní filantropové. Praha stejně ocenila mecenášku umění Medu Mládkovou, která se nemohla dostavit a zastoupil ji předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových a politik Jiří Pospíšil (TOP 09). Zároveň primátor předal stříbrnou medaili hlavního města vědci Radimu Šrámovi a bronzovou archivářce Marii Zdeňkové.

Index pražské burzy dnes odevzdal úterní zisky

Pražská burza dnes přišla o své úterní zisky. Index PX dnes klesl o 0,73 procenta na 861,69 bodu. Dolů ho táhly především bankovní tituly v čele s Erste. Výraznějšímu poklesu bránily hlavně akcie technologické společnosti Avast. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Praha připravuje další návrh změny zákona kvůli Airbnb

Návrh novely občanského zákoníku, která by umožnila společenstvím vlastníků jednotek (SVJ) ve stanovách omezit či zakázat členům využívat byty ke krátkodobým pronájmům přes platformy typu Airbnb, nechala připravit Pražská radní Hana Marvanová (za STAN). Návrh dnes prezentovala na jednání magistrátní komise pro krátkodobé ubytování. Město již do Sněmovny odeslalo návrh novely živnostenského zákona, která by umožnila regulaci krátkodobého ubytování samotnými obcemi.

Další opatření mají zbrzdit šíření covidu, Praze docházejí lůžka

Na přibývání nakažených koronavirem v Česku reaguje ministerstvo zdravotnictví dalšími opatřeními. Restaurace a bary budou muset od čtvrtka zavírat ve 22:00, zpřísní se také regulace počtu lidí na venkovních i vnitřních akcích. Uzavření prvního stupně základních škol ale podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nepřichází v úvahu. Uvedl také, že lůžka s ventilátory v pražských nemocnicích jsou téměř zaplněná a je třeba zapojit další kapacity. Ústřední krizový štáb aktivoval krajské krizové štáby.

Na akce venku bude moci 2000 sedících, dovnitř 1000

Počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích se od čtvrtka omezí na 2000, na vnitřních na 1000 sedících lidí, pokud jde o akce s více sektory. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula. Problémem jsou podle něj i kontakty lidí po zápasech kolem stadionů. Venkovní akce na stání se budou moci konat pouze do účasti 50 osob, řekl dále Prymula. Nadále platí zákaz vnitřních akcí na stání pro více než deset lidí.

Opozice v Praze 4 se neúspěšně pokusila odvolat radního Váchu

Opozice v Praze 4 se dnes neúspěšně pokusila odvolat z funkce radního Filipa Váchu (TOP 09). Jako důvod uvedla pochybení při správě majetku městské části. Zastupitelé nakonec o návrhu nehlasovali, neboť jeho zařazení do programu jednání nepodpořila minimální většina 23 zastupitelů. Pro hlasovalo pouze 17 členů zastupitelstva. Vácha kritiku odmítl.

Na webu Pragozor jsou dostupné informace o Praze

Webová stránka pragozor.cz nabízí zájemcům ověřené informace o české metropoli. K dispozici jsou data z dopravy, životního prostředí, bydlení nebo turismu. V sekci zdraví jsou dostupné i aktuální statistiky k vývoji nákazy covidem-19 v Praze. Jde o projekt společnosti Operátor ICT (OICT), kterou založilo hlavní město. V tiskové zprávě to dnes uvedl OICT.

Do Botanické zahrady je možné vejít novým bezbariérovým vstupem

Od tohoto týdne je návštěvníkům Botanické zahrady hlavního města k dispozici nový bezbariérový vstup na jižní straně zahrady pod vinicí sv. Kláry. Další nový vstup u skleníku Fata morgana na západní straně areálu by se měl otevřít 31. ledna 2021. Stavby nabraly asi půlroční zpoždění kvůli jarní vlně pandemie nového koronaviru, která zapozdila dodávku materiálu ze zahraničí.

Cyklostezka z Cholupic do Dolních Břežan má dokončenu další část

Cyklostezka mezi Cholupicemi na jihu Prahy a středočeskými Dolními Břežany byla prodloužena o druhý úsek z celkem tří. Stavební práce začaly letos v květnu a skončily v září. Stezka vznikla v úseku od Dolních Břežan u altánu směrem k napojení slepé ulice K Břečkám.

Státní zástupce zastavil stíhání Jakeše, Štrougala i Vajnara

Státní zástupce zastavil stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích. Dnes to sdělil šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. Někdejší generální tajemník Komunistické strany Československa Miloš Jakeš letos v červenci zemřel. Bývalý předseda vlády Lubomír Štrougal a exministr vnitra Vratislav Vajnar pak podle Lelka trpí duševní chorobou, která jim trvale znemožňuje chápat smysl trestního stíhání.

DPP obnovuje tramvajovou trať z Pražského povstání na Pankrác

Pražané se v budoucnu svezou z Pražského povstání na Pankrác tramvají. Dopravní podnik (DPP) v následujících týdnech obnoví trať ulicí Na Pankráci mezi křižovatkami s Na Veselí a Hvězdova. Lidé se tu ale svezou až při výluce ve stanici metra C Pankrác při výstavbě přestupní stanice na novou trasu metra D. Kdy to bude, zatím není jasné. V druhé fázi výstavby bude přebudováno náměstí Hrdinů, kde vznikne přestupní uzel. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a technický ředitel DPP Jan Šurovský.

DPP obnovuje tramvajovou trať z Pražského povstání na Pankrác

Pražané se v budoucnu svezou z Pražského povstání na Pankrác tramvají. Dopravní podnik (DPP) v následujících týdnech obnoví trať ulicí Na Pankráci mezi křižovatkami s Na Veselí a Hvězdova. Lidé se tu ale svezou až při výluce ve stanici metra C Pankrác při výstavbě přestupní stanice na novou trasu metra D. Kdy to bude, zatím není jasné. V druhé fázi výstavby bude přebudováno náměstí Hrdinů, kde vznikne přestupní uzel. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) a technický ředitel DPP Jan Šurovský.

František Šámal povede pivovarníky další tři roky

České pivovarníky další tři roky povede František Šámal (68), který počtvrté obhájil post předsedy svazu, zvolen tak byl popáté. Dnes to oznámili zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven. Obměnilo se předsednictvo, kde zasedl například šéf Budějovického Budvaru Petr Dvořák. Místopředsednický post obhájil Roman Havlík z Pivovaru Svijany. Šámal dříve působil v Pivovarech Staropramen. Do svazu budou moci vstoupit i menší výrobci piva.

Soud začne projednávat vraždu partnerského páru kvůli vile

Pražský městský soud se dnes začne zabývat případem vraždy partnerského páru z Prahy 6, jejichž těla byla loni nalezena po měsících pátrání ve středočeské nádrži Švihov na řece Želivce. Muže a ženu podle obžaloby zabil čtyřiadvacetiletý Tomáš Fiala, aby zakryl podvod, kterým od nich chtěl získat historickou vilu v Praze Bubenči za několik desítek milionů korun. Mladíkovi za to hrozí až dvacetileté vězení či výjimečný trest. Jeho spoluobžalovaný Jiří Nehyba, který údajně s podvodem pomáhal, může v případě odsouzení skončit ve vězení až na deset let.

Festival Zlatá Praha dnes zahájí tenorista Pavel Černoch

Festival televizních hudebních, tanečních a divadelních pořadů a filmů Zlatá Praha dnes zahájí na Nové scéně Národního divadla (ND) vystoupení tenoristy Pavla Černocha. Zlatá Praha v premiéře uvede snímky o dlouholeté primabaleríně ND Tereze Podařilové nebo dokument k 75. výročí založení Taneční konzervatoře hlavního města Prahy. Slavnostní zakončení a předávání nejvyšších festivalových cen se uskuteční on-line v sobotu večer 26. září.

Rada ČNB dnes bude rozhodovat o sazbách, změna se nečeká

Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Ekonomové se shodují na tom, že rada nechá úrokové sazby beze změny. Změnu v nastavení měnové politiky ekonomové neočekávají poměrně dlouhou dobu, podle některých lze očekávat změnu sazeb až v roce 2022.

Ministerstvo zdravotnictví vyhlásí další opatření proti covidu

Ministerstvo zdravotnictví dnes zveřejní další opatření, která mají omezit epidemii nemoci covid-19. Podle úterního vyjádření ministra Romana Prymuly (za ANO) půjde o povinné uzavření restaurací a barů ve 22:00 a také o omezení sportovních akcí. Zpřísněná opatření mají platit od čtvrtka, a pokud povedou ke snížení klíčových ukazatelů o šíření infekce, budou podle Prymuly po 14 dnech zrušena.

Ústřední krizový štáb se schází ke druhému jednání

Ke svému druhému jednání se dnes dopoledne sejde Ústřední krizový štáb, který kvůli zhoršení epidemie koronaviru obnovila tento týden vláda. Šéf štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí řekl, že za hlavní cíle činnosti tohoto orgánu považuje ochranu zranitelných skupin obyvatelstva a zajištění toho, aby nebyl přehlcen zdravotnický systém.

Počet případů covidu-19 v Praze opět překonal rekord

Počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Praze opět překonal rekord. K včerejším 18:00 bylo zaznamenáno za posledních 24 hodin 442 nakažených, což je nejvyšší denní nárůst ve městě od březnového začátku epidemie v Česku. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Od začátku března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy, bylo v Praze potvrzeno celkem 9729 nakažených. Více než dvě pětiny z nich covidem-19 trpí nyní. Počet úmrtí nakažených z Prahy zůstává od pátku na 117.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 23.9.2020