V Praze dál rekordně přibývá nakažených koronavirem, za den 601

Pražští hygienici hlásí potřetí za sebou rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Za 24 hodin do dnešního podvečera jich přibylo 601. Nemoc covid-19 tak nyní v hlavním městě má víc než 5000 lidí. Vyplývá to z údajů k dnešním 18:00 na webu pražské hygienické stanice. Prahu nyní epidemie koronaviru postihuje mezi kraji nejvýrazněji.

Praha bude jednat s ministerstvy o virové situaci ve školách

Vedení hlavního města bude chtít uspořádat trojstranné jednání mezi městem a ministerstvy zdravotnictví a školství kvůli šíření nemoci covid-19 v pražských školách. Město a ministerstvo zdravotnictví budou rovněž spolupracovat na přesunu hospitalizovaných pacientů bez příznaků do domácího léčení. Po dnešním jednání s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou to sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle webových stránek magistrátu problém s koronavirem mají tři desítky škol. Praha je epidemií nejpostiženějším krajem.

Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procent

Pražská burza dnes opět změnila směr a vzrostla. Index PX po kolísavém obchodování nakonec přidal 0,16 procenta na 863,09 bodu. O víc než 2,5 procenta posílily akcie dodavatele antivirových programů Avast, vzhůru šly také cenné papíry Komerční banky a Moneta Money Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna oslabila k euru i dolaru.

V Praze mají odběrová centra vyšší kapacitu než laboratoře

Denní kapacita odběrových center v Praze je asi o 2500 vzorků vyšší než denní kapacita laboratoří. Velké testovací kapacity akademických pracovišť zatím nebyly do testování zapojeny. Vyplývá to ze zveřejněných dat o kapacitě odběrových míst a laboratoří, přehledu Chytré karantény z 22. září a systemizace služebních a pracovních míst krajských hygienických stanic platné od 1. července.

Na Běchovicích budou startovní vlny po 50 běžcích

Pořadatelé běžeckých závodů mají problém s nově zavedeným limitem maximálně 50 lidí pro venkovní akce, na kterých nemá každý své místo k sezení. Opatření se podle výkladu atletického svazu vztahuje i na tradiční závod Běchovice – Praha, kde budou běžci v neděli startovat ve vlnách po maximálně 50 lidech.

Prahou projde v neděli procesí s palladiem

Prahou projde v neděli tradiční průvod s palladiem země české, obrazem Staroboleslavské madony, který je po staletí jedním ze symbolů české státnosti. Bude se konat u příležitosti svátku hlavního patrona české země sv. Václava, Dne české státnosti a také k uctění nadcházejícího 1100. výročí mučednické smrti sv. Ludmily. V pondělí se bude konat ve Staré Boleslavi národní svatováclavská pouť.

Městská nemocnice následné péče nabídne po rekonstrukci 160 lůžek

Rekonstrukce pražské Městské nemocnice následné péče, kterou zřizuje hlavní město, by mohla být hotová do konce roku. V pěti patrech bude od ledna příštího roku k dispozici 160 zdravotních lůžek. Opravy stály asi 35 milionů korun. Dnes to uvedla ředitelka Městské nemocnice následné péče Zuzana Steinbauerová.

Praha hledá místo, kde postaví bioplynovou stanici

Pražský magistrát hledá místo, kde vybuduje bioplynovou stanici, do které bude svážet bioodpad a zbytky z restaurací a jídelen. Vzniknout by mohla buď v areálu malešické spalovny, nebo mimo Prahu. O konečném umístění stanice ještě město rozhodne. Dokončena by měla být v roce 2028. Vyrobený plyn by používaly například vozy pražských firem. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Projektem chce město bojovat proti změnám klimatu.

Praha plánuje spalovat kaly vzniklé čištěním odpadních vod

Hlavní město plánuje v budoucnu spalovat kaly, které vznikají v Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Radní dnes zadali městem vlastněné Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), aby rozpracovala plán tzv. kalového hospodářství, který počítá se spalováním buď v Malešické spalovně, nebo v mělnické elektrárně. Zároveň se počítá s výměnou nádrží na kaly a vybudováním zařízení pro jejich zpracování do spalovatelné podoby.

V Praze 1,8 a 11 přibudou odběrová místa na testování na covid

V hlavním městě by měla přibýt další odběrová místa pro testování na nový koronavirus, a to v Praze 1, 8 a 11. V posledně dvou zmíněných městských částech se budou vzorky lidem odebírat z auta. Město čeká v příštím týdnu na zprovoznění dalších dvou míst v Praze 6, jejichž otevření se zpozdilo. Povolení hygieny a pojišťovny má už plánované místo v Nemocncici Na Františku. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Praha je pandemií nejpostiženějším krajem.

Běžecké závody narážejí na limit 50 lidí, Běchovice to analyzují

Pořadatelé běžeckých závodů mají problém s nově zavedeným limitem maximálně 50 lidí pro venkovní akce, na kterých nemá každý své místo k sezení. Organizátoři tradičních Běchovic analyzují, zda se na ně vztahuje. Zástupci iniciativy Za zdravé Česko, sdružující organizátory závodů ve vytrvalostních sportech pod širým nebem, mají od předsedy Národní sportovní agentury Milana Hniličky výklad, že se padesátihlavý limit běžců týká. Chtějí s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou jednat o změně.

Kvůli pracím bude v Praze o víkendu omezen provoz MHD

Pražský dopravní podnik bude o nadcházejícím prodlouženém víkendu pokračovat ve výměně pražců v metru linky C, obousměrně proto bude přerušen provoz mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy. Cestující čeká od soboty do úterního rána také omezení tramvají mezi Hlubočepy a Barrandovem. Důvodem bude osazování svodidel na mostech na Barrandovské estakádě a také tam bude zavedena náhradní autobusová doprava. Podnik o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Praha plánuje úpravy autobusového terminálu na Černém Mostě

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) nechá zpracovat studii přeměny autobusového terminálu na Černém Mostě. Mluvčí institutu Marek Vácha dnes sdělil, že ji vypracuje architektonické studio re:architekti. Studie má být hotová příští rok v květnu.

Praha chce koncepcí turismu zkvalitnit služby a zlepšit turismus

Vedení Prahy chce na základě koncepce turismu v centru města zvýšit kvalitu života, zlepšit informovanost Pražanů a zajistit vyváženost využití památek místními obyvateli a turisty. Kultivovat se rovněž má celkově podoba turismu. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Koncepci turistiky vytvořila městská firma Prague City Tourism (PCT), která má turismus na starosti. Koncepci ještě projednají pražští zastupitelé.

Ve vodojemu v Korunní ulici vznikne infocentrum o pitné vodě

Ve vodojemu v pražské Korunní ulici vznikne informační centrum výroby a distribuce vody Hydropolis Praha. Prostory vodárenské věže budou zpřístupněny veřejnosti. Investorem projektu bude městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS) a provozovatelem Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Náklady jsou odhadovány na 200 milionů korun a dokončení centra v roce 2024. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní.

Pěstitele máku a spotřebitele spojí Maková mapa

Kontakt spotřebitelů s pěstiteli máku má zprostředkovat Maková mapa. Dnes ji na tiskové konferenci představili zástupci spolku Český modrý mák. V mapě jsou adresy dvacítky pěstitelů s cenami za kilogram, prodává se od 45 do 210 Kč/kg. Aby lidé získali telefonní kontakt a podobné informace, musí se na webu registrovat.

Od 4. ledna budou zavedeny zóny placeného stání v celé Praze 9

Od 4. ledna příštího roku budou zóny placeného stání platit na celém území Prahy 9. Nově tak budou na Proseku, Střížkově, Krocínce, v Poděbradské ulici a v Nových Vysočanech. Na svém zasedání to schválilo zastupitelstvo městské části.

Rakousko asi od příštího týdne zařadí Prahu mezi rizikové oblasti

Rakousko zřejmě od příštího týdne zařadí Prahu mezi rizikové oblasti kvůli šíření koronaviru, uvedl dnes na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Při příjezdu do této sousední země z hlavního města byl tak byl nutný negativní test na covid-19. O podobě omezení jedná Petříček podle svých slov se šéfem rakouské diplomacie Alexanderem Schallenbergem. Chce domluvit výjimku pro už zaplacené zájezdy.

Benzin v Praze zlevnil, cena nafty stagnovalaBenzin v Praze za uplynulý týden mírně zlevnil, cena nafty stagnovala. Paliva v hlavním městě zůstávají nejdražší v celé zemi. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u pražských čerpacích stanic prodává v průměru za 28,57 Kč, před týdnem byl o čtyři haléře dražší. Cena nafty se snížila o jeden haléř, za litr teď řidiči dají průměrně 28,20 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Pražští radní projednají opravu Libeňského mostu či turismus

Pražští radní dnes projednají postup při rekonstrukci Libeňského mostu. Rozhodovat by se mělo mimo jiné o vypsání tendru na projektanta a stavitele. Vedení města bude řešit rovněž koncepci příjezdového cestovního ruchu nebo protipovodňová opatření na Zbraslavi. Rozhodovat by se mělo také o jmenování ředitele nové Pražské developerské společnosti nebo vzdělávacím centru výroby a zásobování pitnou vodou.

FSV UK pořádá konferenci o umělé inteligenci v médiích

Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy dnes pořádá mezinárodní konferenci s názvem „Challenges of Journalism in the 21st Century – Automated and AI Journalism“. Výsledky svých výzkumů budou prezentovat mezinárodní odborníci na žurnalistiku umělé inteligence, mezi které patří profesor Charlie Beckett z London School of Economics nebo profesor Neil Thurman z mnichovské Ludwig-Maximilians Universität. Konference, pořádaná Střediskem žurnalistiky umělé inteligence při Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd UK, se kvůli pandemii covid-19 uskuteční v online prostředí.

Jednání rady hl.m.Praha

https://www.praha.eu/public/5/e0/c/3162569_1108595_Prg_33_Rada_2020.pdf

Zkracuje se otvírací doba restaurací, zpřísňují pravidla pro akce

Restaurace a bary v Česku musejí ode dneška zavírat nejpozději ve 22:00, dosud mohly mít otevřeno do půlnoci. Opatření ministerstva zdravotnictví zavedené proti šíření nového koronaviru má platit zatím dva týdny. Možnost otevřít od 06:00 se nezměnila. Další nové opatření omezuje ode dneška také na dva týdny počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích na 2000, na vnitřních na 1000 sedících lidí, pokud jde o akce s více sektory. Venkovní akce na stání se mohou konat pouze do účasti 50 lidí.

Odvolací soud projedná kauzu vyzrazení informace BIS

Pražský vrchní soud dnes projedná odvolání státního zástupce v kauze údajného vyzrazení utajované informace Bezpečnostní informační služby. Nepravomocný rozsudek zprostil viny všechny obžalované, tedy někdejší šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Janu Nagyovou (nyní Nečasovou), lobbistu Iva Rittiga i právníka Davida Michala.

Přírůstek počtu nakažených v Praze je rekordní

V Praze přibylo od úterního podvečera rekordních 489 potvrzených případů nemoci covid-19. Od začátku epidemie se tak v metropoli infikovalo novým typem koronaviru přes 10.000 lidí. Více než polovina dosud nakažených se z nemoci uzdravila, 117 lidí zemřelo. Aktuálně nemocných je v Praze 4479. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k včerejším 18:00.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 24.9.2020