Nárůst nakažených v Praze po rekordu zpomalil

Denní nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 v Praze dnes po čtvrtečních rekordních šesti stovkách zpomalil na 485. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k dnešním 18:00 za posledních 24 hodin. Od březnového začátku epidemie v Česku bylo v Praze zaznamenáno dohromady 11.304 nakažených. Počet aktuálně nemocných ve městě dnes vzrostl na 5555. Počet zemřelých zůstal beze změny na 118.

Praha 6 schválila opravu a přestavbu břevnovské polikliniky

Radnice Prahy 6 nechá zbourat nižší část břevnovské polikliniky Pod Marjánkou, na jejímž místě postaví novou, do které se přesunou nynější ordinace. Následně opraví výškovou budovu, kde by poté měly vzniknout nové služby pro obyvatele. Záměr dnes schválili zastupitelé městské části. Radnice původně plánovala, že k poliklinice přistaví léčebnu dlouhodobě nemocných, od toho však ustoupila a postaví ji v Ruzyni.

Praha 6 vypíše tendr na údržbu a úklid za téměř půl miliardy Kč

Radnice Prahy 6 vypíše tendr na rámcovou smlouvu s předpokládanou hodnotou 484 milionů korun bez DPH na čtyřletou údržbu veřejné zeleně a úklidové práce včetně zimní údržby. Dnes o tom rozhodli zastupitelé městské části. Kromě toho radnice připravuje i další tendry například na správu dětských hřišť, velké plochy typu Ladronky, odstraňování graffiti nebo výsadbu a údržbu květin. Opoziční zastupitelé požadovali, aby byla městská část rozdělena na více oblastí a v každé by se tendr na zeleň a úklid vyhlásil zvlášť, čímž by se podle nich ušetřilo.

Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila

Pražská burza dnes, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 procenta na 863,93 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie technologické společnosti Avast, naopak brzdou byly bankovní tituly. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Koruna dnes lehce zpevnila k euru a ztrácela na dolar.

V Libuši odhalili veterináři nelegální sklad s 15 tunami potravin

Veterináři odhalili v pražské Libuši nelegální sklad, v němž bylo přes 15 tun mléčných a masných výrobků, z toho deset tun po době minimální trvanlivosti.

Po 177 letech se U Fleků roztočí světlé, pivovar vábí Čechy

V pražském pivovaru U Fleků se dnes odpoledne po 177 letech roztočí světlé pivo. Od roku 1843 se v něm čepovala pouze „klasická“ tmavá třináctka. Nyní půjde zatím o limitovanou várku 6000 litrů, tedy 12.000 piv, pokud se ale osvědčí, mohl by zůstat světlý ležák na čepu stále, řekl v rozhovoru sládek pivovaru Michael Adamík. Na čepu ale stále zůstane i klasické tmavé.

Klub, v němž se měl po nocích natáčet film, prověřuje policie

Hudební klub Cross v Praze, kde se po nocích údajně měl natáčet film, podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) prověřuje policie. Podnik na webu uvedl, že natáčení, pro které potřebuje mladé tancující jako komparz, se plánuje každou noc od 28. září. Tvrdil, že půjde o projekt studentů FAMU a Prague Film School, FAMU se od něj ale distancovala. Po vyjádření ministra klub oznámil, že bude natáčení odloženo. Restaurace a bary musí od čtvrtka zavírat ve 22:00.

Pražští starostové vytkli vládě, že se jich nezastala proti Rusku

Pražští starostové Ondřej Kolář (TOP 09) a Pavel Novotný (ODS) odmítli tvrzení, že by nakládáním s pomníky, které vadilo Rusku, dělali diplomacii nebo něco nezákonného. Vytkli představitelům výkonné moci, že projevili malou odolnost vůči zahraničnímu nátlaku a dostatečně se proti němu nevymezili. Uvedli to dnes na veřejném slyšení v Senátu.

Praha 6 zlevní nájemné o 30 procent 129 podniků

Radnice Prahy 6 v rámci podpory podnikatelů v době koronavirové krize odpustí 30 procent nájemného ve svých nebytových prostorách 129 podnikům a provozovnám, které o to požádaly. Dnes o tom rozhodli zastupitelé městské části. Sleva se bude týkat nájemného za duben, květen a červen letošního roku, kdy obchodníci museli z nařízení vlády provozovny uzavřít.

Praha 2 omezila návštěvy v domovech a uzavřela jídelnu

Radnice Prahy 2 dnes omezila návštěvy v domovech pro seniory a ukončila provoz jídelny pro seniory a veřejnost v Máchově ulici. Důvodem je snaha ochránit seniory před možnou nákazou nemocí covid-19. K omezení provozu přistoupil provozovatel, radniční Centrum sociálních služeb Praha 2 (CSCP2) na základě doporučení hygieniků. Praha je pandemií nejvíc postiženým regionem.

DPP hledá projektanta bezbariérového přístupu metra Hradčanská

Cestující ve stanici pražského metra A Hradčanská budou moci v budoucnu využít bezbariérový výstup a vstup. Dopravní podnik (DPP) nyní hledá ve výběrovém řízení firmu, která udělá projekt bezbariérového přístupu. Náklady na projekt jsou odhadovány na maximálně 36 milionů korun. Přesná částka vyjde z výsledku tendru. Vyplývá to z dokumentu zveřejněném ve věstníku veřejných zakázek. Stanice byla otevřena v srpnu 1978. DPP nyní chystá opravy také ve stanicích metra A Jiřího z Poděbrad nebo Želivského.

Policisté obvinili pět lidí z výroby pervitinu za 4,5 milionu

Pražští policisté zadrželi skupinu pěti lidí, kteří podle nich vyrobili a prodali 4,5 kilogramu pervitinu zhruba za 4,5 milionu korun. Čtyři obvinění jsou stíháni vazebně, uvedl v tiskové zprávě policejní mluvčí Jan Daněk. Někteří obvinění už byli za stejnou trestnou činnost v minulosti odsouzeni, nyní jim hrozí dva až deset let vězení.

Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu

Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. Sdělil to premiér Andrej Babiš (ANO). Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu. Navázala by na dočasný program Antivirus. Podle návrhu novely zákona by kurzarbeit ve státě, regionu či vybraném odvětví mohla povolit vždy jen vláda, a to po projednání v tripartitě. Využíval by se při vážném ohrožení ekonomiky, přírodní pohromě, epidemii či kyberútoku.

Nová radnice v Modřanech bude stát asi 575 milionů korun

Nová radnice v Praze 12 bude stát asi 575 milionů korun. Navýšení ceny o 21,5 milionu korun ve čtvrtek večer schválilo zastupitelstvo městské části. Stavební úpravy objednalo minulé vedení radnice. Zhotovitel stavby, společnost Geosan group, si nyní nárokoval jejich úhradu, jinak by stavbu zastavil. Na zasedání zastupitelů to řekl místostarosta Prahy 12 Petr Šula (TOP 09).

Barům a nočním klubům v centru Prahy se provoz nevyplatí

Barům a nočním klubům v centru Prahy se kvůli stále přísnějším restrikcím nevyplatí mít otevřeno. Další zkrácení provozní doby by pro některé znamenalo provoz na dvě hodiny denně. Propad návštěvnosti prohloubilo také zařazení ČR na seznam rizikových oblastí řadou evropských států.

V Praze dál rekordně přibývá nakažených koronavirem, za den 601

Pražští hygienici hlásí potřetí za sebou rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Za 24 hodin do dnešního podvečera jich přibylo 601. Nemoc covid-19 tak nyní v hlavním městě má víc než 5000 lidí. Vyplývá to z údajů k včerejším 18:00 na webu pražské hygienické stanice. Prahu nyní epidemie koronaviru postihuje mezi kraji nejvýrazněji.

Praha bude jednat s ministerstvy o virové situaci ve školách

Vedení hlavního města bude chtít uspořádat trojstranné jednání mezi městem a ministerstvy zdravotnictví a školství kvůli šíření nemoci covid-19 v pražských školách. Město a ministerstvo zdravotnictví budou rovněž spolupracovat na přesunu hospitalizovaných pacientů bez příznaků do domácího léčení. Po včerejším jednání s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou to sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle webových stránek magistrátu problém s koronavirem mají tři desítky škol. Praha je epidemií nejpostiženějším krajem.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 25.9.2020