Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 26.9.2020

ČR má v přepočtu největší nárůst nákazy ze sousedních zemí. Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v ČR byl v pátek 2946 lidí, což je druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Dnes do 18:00 se prokázalo 1247 nových případů. Aktuálně je hospitalizováno 809 lidí. S nemocí covid-19 dnes zemřeli tři lidé, celkem již zemřelo 588 lidí. Za necelých sedm měsíců má ČR přes 60.000 (62.559 k 18:00) nakažených, na posledních 10.000 potvrzených případů stačily čtyři dny. Podíl potvrzených případů covidu-19 na počtu testů byl v pátek v ČR třetí nejvyšší od začátku epidemie. Stoupl ze čtvrtečních 12,61 procenta na 13,34 procenta.

Nárůst nakažených koronavirem v Praze dál zpomaluje

Nárůst počtu lidí nakažených koronavirem v Praze dále zpomaluje. Dnes k 18:00 přibylo za posledních 24 hodin 327 případů nemoci covid-19. V pátek nárůst činil 485 případů a ve čtvrtek rekordních 601 případů. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Od březnového začátku epidemie v Česku bylo v Praze zaznamenáno dohromady 11.631 nakažených. Další a podrobnější údaje, například počet vyléčených a zemřelých, dnes hygienici z technických důvodů nezveřejnili.

Grand Prix Zlaté Prahy získal snímek o osudech bratrů Kühnových

Hlavní cenu 57. ročníku festivalu Zlatá Praha dnes obdržel německý snímek Bratři Kühnovi – jazz napříč hranicemi, který popisuje osudy slavných hudebníků. Režisér Stephan Lamby v něm zprostředkovává neobyčejný příběh Joachima a Rolfa Kühnových, kteří se vydali různými životními cestami. Portrét dvou jazzových hudebníků zvítězil v konkurenci stovky děl ze 17 zemí. Česká televize dnes rozdala jednotlivé ceny výhercům po skypu. Závěrečný večer se měl původně konat na Nové scéně Národního divadla, pořadatelé ho však kvůli pandemii koronaviru nahradili on-line vysílanou verzí bez diváků.

Podle Armády spásy chybí prostory pro karanténu lidí bez domova

Ve městech chybí vyčleněné prostory, kde by mohli karanténu strávit lidé bez přístřeší. Upozornila na to Armáda spásy (AS). Žádá o nalezení řešení. Podle zástupců AS se vhodný model při jednání se zástupci ministerstva práce, krajů, měst a poskytovatelů sociálních služeb zatím najít nepodařilo.

Europoslanec a pražský zastupitel Pospíšil má covid-19

Europoslanec a šéf pražských zastupitelů koaličních Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09) má nemoc covid-19. Uvedl to dnes na twitteru. Pospíšil je v domácí izolaci. Hygienici podle něj vyhledávají, s kým se setkal. Mluvčí magistrátu Vít Hofman sdělil, že to zřejmě neovlivní jednání zastupitelstva ani chod úřadu. Nákaza koronavirem se mezi členy vedení Prahy objevila už dříve. Zastupitelstvo 10. září schválilo novelu jednacího řádu, podle níž se mohou i zastupitelé s nařízenou karanténou účastnit jednání zastupitelstva prostřednictvím videokonference.

V Praze 5 by mohlo vzniknout nové odběrové místo na covid-19

V bývalém kempu u Plzeňské ulice v Praze 5 by mohlo vzniknout nové místo pro odběr vzorků na testy covidu-19. Radní městské části místo vybrali v reakci na nabídku spolupráce ze strany společnosti Nextclinics Czech. Jak řekl prokurista společnosti Michal Hu, městská část zatím firmu o výběru místa neinformovala, ale až se tak stane, je připravena jednat o podrobnostech. Mělo by jít o pracoviště složené z mobilních kontejnerů s kapacitou až 150 odběrů denně.

Výstavu o Beethovenovi doplní partitury zapůjčené z Česka

Lobkowiczké sbírky zapůjčí do Vídně tři hudební partitury Ludwiga van Beethovena. K připomínce 250. výročí narození slavného skladatele v tamním Uměleckohistorickém muzeu začne 29. září výstava, která propojí výtvarné umění s hudbou. Expozice propojí díla starých mistrů i moderních a současných umělců s hudbou a osobností světoznámého skladatele. Partitury z pražských Lobkowiczkých sbírek budou vystaveny společně s výtvarnými díly umělců jako jsou Francisco de Goya, Joseph Mallord William Turner, Auguste Rodin a Rebecca Hornová.

Výstava v Kinského zahradě představuje fenomén kutilství

Historii kutilství a jeho různým podobám se věnuje výstava, která se koná v Národopisném muzeu Národního muzea v Kinského zahradě. Jmenuje se Od udělej si sám po DIY (Do It Yourself) a představuje různé druhy tvorby, při kterých svépomocí vznikají jak praktické předměty, tak esteticky zajímavé. Národní muzeum na ní spolupracovalo se Sociologickým ústavem Akademie věd a potrvá do 17. ledna 2021.

Počet případů covidu-19 v ČR v pátek stoupl opět o téměř 3000

Počet případů nemoci covid-19 v Česku v pátek stoupl opět o téměř 3000, podobně jako ve čtvrtek. Přibylo 2946 nakažených, což je nejvýraznější denní nárůst za tento týden a druhý nejvyšší od březnového začátku epidemie v Česku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Množství lidí aktuálně trpících covidem-19 je nyní podobné jako celkový počet vyléčených od začátku epidemie, tedy zhruba 30.000. Ačkoli má nemoc u většiny nakažených mírný průběh, v poslední době strmě roste počet hospitalizovaných i zemřelých.

Kvůli výměně pražců je přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je ode dneška až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Česká televize dnes on-line vyhlásí oceněné festivalu Zlatá Praha

Česká televize dnes vyhlásí oceněné snímky 57. ročníku festivalu televizních hudebních, tanečních a divadelních pořadů a filmů Zlatá Praha. Závěrečný večer se měl původně konat na Nové scéně Národního divadla, pořadatelé ho však kvůli pandemii koronaviru nahradili on-line vysílanou verzí bez diváků. Jednotlivé ceny výhercům rozdají po skypu. Festival zahájilo 23. září vystoupení tenoristy Pavla Černocha.

Praha 6 schválila opravu a přestavbu břevnovské polikliniky

Radnice Prahy 6 nechá zbourat nižší část břevnovské polikliniky Pod Marjánkou, na jejímž místě postaví novou, do které se přesunou nynější ordinace. Následně opraví výškovou budovu, kde by poté měly vzniknout nové služby pro obyvatele. Záměr dnes schválili zastupitelé městské části. Radnice původně plánovala, že k poliklinice přistaví léčebnu dlouhodobě nemocných, od toho však ustoupila a postaví ji v Ruzyni.

Nárůst nakažených v Praze po rekordu zpomalil

Denní nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 v Praze včera po čtvrtečních rekordních šesti stovkách zpomalil na 485. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k včerejším 18:00 za posledních 24 hodin. Od březnového začátku epidemie v Česku bylo v Praze zaznamenáno dohromady 11.304 nakažených. Počet aktuálně nemocných ve městě dnes vzrostl na 5555. Počet zemřelých zůstal beze změny na 118.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 26.9.2020