Radnice Prahy 6 vypíše tendr na rámcovou smlouvu s předpokládanou hodnotou 484 milionů korun bez DPH na čtyřletou údržbu veřejné zeleně a úklidové práce včetně zimní údržby…

Rozhodli o tom zastupitelé městské části. Kromě toho radnice připravuje i další tendry například na správu dětských hřišť, velké plochy typu Ladronky, odstraňování graffiti nebo výsadbu a údržbu květin. Opoziční zastupitelé požadovali, aby byla městská část rozdělena na více oblastí a v každé by se tendr na zeleň a úklid vyhlásil zvlášť, čímž by se podle nich ušetřilo.

Nyní zakázku zajišťují městem vlastněné Pražské služby. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) na jednání řekl, že nynější smlouva vyprší příští rok v dubnu. Z dalších zakázek, které byly z celkové údržby veřejného prostoru vyčleněny a budou se soutěžit zvlášť, je podle něj pravděpodobné, že správu dětských hřišť a větší plochy zeleně budou přímo zadány společnosti SNEO, kterou radnice vlastní.

Starostu kritizovala opozice, podle které by rozdělení zakázky na více částí zvýšilo konkurenční prostředí při výběru dodavatele, což se obecně u podobných tendrů doporučuje. Zastupitel Petr Píša (Zelení) řekl, že to doporučil kontrolní výbor zastupitelstva městské části i koaličními hlasy a neexistuje argument pro to postupovat jinak. „Rozdělení může Praze 6 přinést úspory v řádech desítek milionů korun,“ uvedl dále. Dodal, že jiné městské části to tak dělají, například Praha 10 podle něj předpokládá, že tak ušetří sedm milionů korun ročně. Podobně se vyjádřili zastupitelé opozičních Pirátů.

Kolář řekl, že jím zvolené řešení je v souladu se zákonem a jedná se o jeho politické rozhodnutí. „Já jsem člověk, který se úplně rád pouští do nějakých experimentů, k této zakázce jsem přistoupil konzervativně,“ řekl. Dodal, že v některých městských částech vedlo rozdělení zakázky k soudním a jiným sporům. Menší firmy se podle něj mohou přihlásit do dalších dílčích zakázek.

Jako občan na jednání vystoupil majitel zahradnické firmy Tomáš Šena. Ten uvedl, že údržba zeleně v Praze podle něj obecně neodpovídá úrovni jiných evropských metropolí. „V celé Praze se zahradníci vysmívají městským částem v tom, že o zeleň se starají popeláři a metaři,“ řekl. Zeleň by podle něj měli mít na starosti odborní zahradníci. „Bohužel ani tak jednoduchá věc, jako je sekání trávy, v Praze není prováděna správně,“ míní.

Kolář na to řekl, že péče o trávníky je podle něj skutečně v posledních letech horší, protože se v minulosti s ohledem na sucho omezil počet sečí. „Nevím o tom, že by se nám o stromy nebo o zeleň starali popeláři. Nám se o to starají zahradníci,“ řekl.

V Praze 6 vládnou TOP 09, ODS, STAN a KDU-ČSL. V opozici jsou Piráti, Zelení a ANO.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 26.9.2020