V Praze hledají rezervních 1000 lůžek pro následnou péči

Stát v Praze prověří kapacitu ve zdravotnických zařízeních s cílem spolu s magistrátem zajistit 1000 nových lůžek pro účely následné péče o pacienty s covidem-19, kteří iž nebudou potřebovat akutní péči. S odkazem na schůzku se zástupci státu to dnes po jednání krizového štábu Prahy řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). Zatím je lůžek v Praze dost. Personál by v případě většího náporu pacientů mohli zajistit i dobrovolníci, které proškolí Český červený kříž (ČČK).

V Praze již stojí stanoviště pro možnost volby do Senátu z auta

Vojáci dnes na pražské Letné a na Proseku postavili stany, ve kterých budou moci ve středu volit lidé v karanténě nebo izolaci s covidem-19. V metropoli se volí pouze do Senátu ve třech obvodech – pro Prahu 9 slouží stanoviště na Proseku, pro Prahu 1 a 5 na Letné.Dodal, že město nemá informaci o tom, kolik lidí by mohlo tento způsob volby využít.

Nárůst počtu případů covidu-19 v Praze opět zrychluje

Nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 v Praze začal opět zrychlovat. K dnešním 18:00 přibylo za posledních 24 hodin 406 nakažených po pondělních 238 případech. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Od březnového začátku epidemie v Česku bylo v Praze zaznamenáno 12.466 nakažených koronavirem, z nichž se více než polovina už vyléčila a 119 lidí zemřelo. Aktuálně nemocných je 5445 lidí z Prahy.

Pražská burza mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 procenta

Pražská burza dnes mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 procenta na 862,28 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie pojišťovací skupiny VIG a softwarové společnosti Avast. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Výstava ukazuje fotografie z transportů Židů v Holešovicích

V někdejším nádraží Praha Bubny, které by se mělo stát památníkem připomínajícím především krutosti holokaustu, dnes začala série podzimních výstav. Jedna z nich představí fotografie, které se teprve nedávno podařilo identifikovat jako snímky židovského transportu procházejícího blízkou křižovatkou ulic U smaltovny a Veletržní v Holešovicích směrem k nádraží Bubny, odkud transporty odjížděly. Série výstav Obrazy a hlasy Bubnů potrvá do 31. října.

Městská policie v Praze má čtyři zaměstnance s covidem-19

Pražští strážníci evidují v souvislosti s výkonem služby čtyři zaměstnance pozitivně testované na nemoc covid-19. Všichni byli nakaženi v období od 21. září. Dalších 32 jich je v karanténě, na tzv. překážkách nebo na home office. Na dotaz to dnes řekla mluvčí městské policie (MPP) Irena Seifertová. Městkou policii zřizuje hlavní město a má přes 2000 zaměstnanců. Praha je pandemií nejpostiženějším regionem.

Praha vypsala tendr na rekonstrukci divadla Spirála

Pražský magistrát vypsal tendr na rekonstrukci nyní prázdného divadla Spirála na Výstavišti. Odhadovaná hodnota zakázky je 167,4 milionu korun bez DPH a zahrnuje dvě části, první na stavební práce a druhou na osazení divadelní technikou. Divadlo chátrá od povodní v roce 2002.

Invalidovnu mají při obnově doplnit prvky současné architektury

Barokní stavba pražské Invalidovny dostane v rámci své rekonstrukce přístavbu v podobě dvou několikapatrových křídel, ve kterých bude umístěn třeba koncertní sál. S barokním palácem tvoří dvě navržená bílá křídla, která jej významně převyšují, silný kontrast. Obnovený areál bude sloužit jako sídlo Národního památkového ústavu (NPÚ) a pro Pražský filharmonický sbor, část bude zpřístupněna veřejnosti formou prohlídkové trasy. V Invalidovně vzniknou i výstavní a konferenční prostory a místa pro vzdělávání a komunitní aktivity. Novinářům dnes projekt obnovy Invalidovny představila ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Začala rekonstrukce Barrandovského mostu v Praze

Pražská Technická správa komunikací (TSK) začala s rekonstrukcí Barrandovského mostu, která potrvá do roku 2025. Její první část se bude odehrávat pod mostem, potrvá více než rok a bude znamenat zúžení Modřanské ulice do jednoho pruhu. Omezení na samotném mostě pak přijdou až od roku 2022, kdy bude provoz omezen v obou směrech o jeden pruh. Novinářům to dnes řekli zástupci magistrátu a TSK. Celkové náklady na rekonstrukci budu podle náměstka pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) asi 600 milionů korun.

Na Výstavišti vzniklo sci-fi grafitti, jeho části budou vydraženy

Grafitti inspirované sci-fi a komiksovou literaturou vzniklo na Křižíkově pavilonu na Výstavišti Praha v Bubenči. Malba výtvarníků dvojice Tron a X-Dog alias Michala Škapa a Ondřeje Vyhnánka bude k vidění do zahájení plánované rekonstrukce pavilonu. Poté budou jednotlivé desky 450 metrů čtverečních velké malby vydraženy a výtěžek předán neziskovým organizacím. Na Výstavišti bude grafitti k vidění minimálně do prosince. Náklady byly přibližně 900.000 korun a uhradilo je hlavní město.

Policie nebude prověřovat nákupy dezinfekce v Praze 4

Policie se nebude zabývat trestním oznámením, které podal na jaře opoziční zastupitel Prahy 4 a bývalý místostarosta Tibor Vansa (Piráti) kvůli tomu, jak radnice při pandemii covid-19 nakupovala dezinfekci. Podle policistů nic nenasvědčuje tomu, že by došlo k trestnému činu. Vansovi vadily obchody městské části s firmou Rychle uklidit. Radnice měla podle Deníku N nakoupit půllitrové láhve dezinfekce po téměř 600 korunách, jejich cena je však zhruba třetinová.

Svatováclavský pětidukát se bude dražit za osm milionů korun

S vyvolávací cenou osm milionů korun se bude v pátek dražit svatováclavský pětidukát z roku 1937. Rekord za nejdražší českou minci je 14,7 milionu korun, za něž se v roce 2017 prodal zlatý svatováclavský desetidukát ze stejné doby. Pětidukát byl vyražen pouze ve čtyřech kusech. Dosud se tato mince neobjevila v žádné aukci, a proto se očekává, že její finální cena může stávající rekord překonat, sdělil za pořadatele aukce Patrik Kozlík.

V pondělí přibylo v ČR 1287 případů covid, potřetí méně než 2000

Počet potvrzených případů nemoci covid-19 se v pondělí, kdy byl státní svátek, zvýšil o 1287, podobně jako v neděli. Třetí den za sebou tak byl denní nárůst případů pod 2000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Ve volné dny se ale testuje méně než v pracovní. Pondělní počet testů ministerstvo zveřejní dnes v podvečer. Od 1. března, kdy se v ČR objevily první případy koronaviru, bylo zaznamenáno 65.883 nakažených. Aktuálně nemocných je 33.466.

Lidé se v Praze rozloučí s astronomem Perkem

Ve strašnickém krematoriu se dnes lidé rozloučí s astronomem Lubošem Perkem. Uznávaný vědec působil v domácích i zahraničních astronomických institucích. Zabýval se vesmírnou mlhovinou a kosmickým odpadem. Jeho jméno nese také největší český dalekohled. Perek zemřel v noci ze 16. na 17. září ve věku 101 let.

Výstava připomene neoficiální uměleckou přehlídku z roku 1988

U příležitosti 125 let od založení Pražské tržnice začne dnes v 18:00 v Hale 11 výstava Forum ’88 – Možnosti prostoru, která upomíná na výstavu z roku 1988. Tehdy se stala významným manifestem svobodné umělecké tvorby a zároveň jednou z posledních neoficiálních přehlídek výtvarného umění před rokem 1989.

Voliči už mají mít lístky, nových průzkumů se do voleb nedočkají

Poslední ze zhruba 7,5 milionu voličů v Česku by měli nejpozději dnes dostat hlasovací lístky, na nichž budou jména kandidátů na budoucí krajské zastupitele. Na třetině území republiky včetně tří pražských obvodů mají obdržet lístky s kandidáty na senátory.

Prymula představí návrh na vyhlášení nouzového stavu

Ministr zdravotnictví Roman Prymula by měl dnes vládní kolegy seznámit s návrhem na vyhlášení nouzového stavu. Sdělit by jim také měl, jaká opatření chce v rámci nouzového stavu zavést. V pondělí večer to řekl premiér Andrej Babiš.

V Praze přibylo za 24 hodin 238 nakažených, více než v neděli

V Praze přibylo za posledních 24 hodin 238 potvrzených případů koronaviru. Je to téměř o 50 více než v neděli, ale výrazně méně, než byly denní přírůstky od čtvrtka do soboty. Od začátku epidemie je v hlavním městě 20.060 potvrzených případů nemoci covid-19. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Další a podrobnější údaje, například počet vyléčených a zemřelých, včera hygienici z technických důvodů nezveřejnili.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 29.9.2020