V Praze přibylo 587 nakažených, podstatně víc než předchozí den

V Praze přibylo za posledních 24 hodin 587 případů koronaviru, to je o 181 víc než v úterý. V hlavním městě nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 zrychluje od pondělí, dnes se přiblížil dosud rekordnímu přírůstku 601 z minulého čtvrtka. Vyplývá to z údajů na webu hygienické stanice. Od březnového začátku epidemie v Česku bylo v Praze zaznamenáno přes 13.000 nakažených koronavirem, z nichž se více než polovina vyléčila a 122 lidí zemřelo. Aktuálně nemocných je víc než 6000 obyvatel metropole.

V úterý stoupl v ČR o pětinu počet hospitalizovaných s covidem-19

V úterý přibylo v Česku oproti pondělku 151 hospitalizovaných s nemocí covid-19, což je nejvyšší nárůst za jediný den od březnového začátku epidemie v zemi. Počet hospitalizovaných tak stoupl téměř o pětinu na 976. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Z nakažených koronavirem, kteří jsou nyní v nemocnicích, jsou více než dvě stovky ve vážném stavu. Nárůst počtu těžkých případů za úterý byl mírnější než celkový přírůstek hospitalizovaných. Množství těžce nemocných vzrostlo asi o desetinu.

Pražská burza posílila, pomohl jí výrazný růst akcií Monety

Pražská burza dnes posílila. Index PX stoupl o 0,70 procenta na 868,33 bodu. Nahoru burze pomohl zejména výrazný růst akcií Moneta Money Bank. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

V Praze dnes v senátních volbách volilo 183 lidí

V Praze dnes v senátních volbách volilo z auta 183 voličů. Lidé s trvalým bydlištěm ve volebním obvodu Praha 1, 5 a 9, kteří jsou v karanténě nebo v izolaci, měli od 07:00 do 15:00 hodin možnost odevzdávat své hlasy na parkovištích na Letenské pláni a v areálu Polikliniky Prosek. Během osmi hodin provozu takzvaných drive-in volebních stanovišť se fronty netvořily, sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Od pondělí se na dva týdny zavřou SŠ v regionech s větší nákazou

Od pondělí 5. října se na dva týdny uzavřou střední školy v okresech, které jsou na takzvaném semaforu nákazy koronavirem označeny červenou nebo oranžovou barvou. O opatřeních rozhodnou hygienici v jednotlivých krajích. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl novinářům ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Opatření by podle něj mělo omezit šíření epidemie covidu-19.

Kvůli technické závadě nejezdí metro na části linky B

Kvůli technické závadě soupravy ve stanici Hloubětín byl dnes kolem 14:30 přerušen provoz pražského metra na lince B v úseku Černý Most – Českomoravská. Dopravní podnik hlavního města na webu informoval, že posílil tramvaje a některé autobusové linky prodloužil z Černého Mostu na Lehovec. Zatím neupřesnil, jak dlouho výluka potrvá.

V ČR bude znovu platit nouzový stav, má zbrzdit šíření covidu

V Česku začne v pondělí 5. října opět platit nouzový stav, má zabránit šíření epidemie koronaviru. Návrh ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) schválila podle informací vláda. Prymula důvody zavedení zvláštního režimu vysvětlil dopoledne ve Sněmovně snahou zbrzdit tempo růstu počtu nemocných. Bez vyhlášení nouzového stavu by podle něj mohl počet pacientů s covidem koncem října ohrozit kapacitu zdravotnických zařízení. Nouzový stav doprovodí opatření avizovaná zatím na dva týdny, například uzavření středních škol v rizikových oblastech.

V Praze dnes do 14:00 odvolilo z auta téměř 160 lidí

Zájem o hlasování z auta v Praze byl dopoledne poměrně nízký, vyšší zájem byl v poledních hodinách. Lidé s trvalým bydlištěm ve volebním obvodu Praha 1, 5 a 9, kteří jsou v karanténě nebo v izolaci, mají od 07:00 možnost odevzdávat na parkovištích na Letenské pláni a v areálu Polikliniky Prosek své hlasy v senátních volbách. Za sedm hodin od otevření takzvaných drive-in volebních stanovišť, tedy do 14:00, tam přijelo téměř 160 voličů, sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Pořadatelé Signalu věří, že festival světla za 14 dní bude

Pořadatelé festivalu světla Signal věří tomu, že navzdory zpřísňujícím se opatřením proti šíření koronaviru se akce za 14 dní uskuteční. Ředitel festivalu Martin Pošta dnes sdělil, že každý krok několik týdnů konzultuje s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou, se Zdeňkou Jágrovou z Hygienické stanice hlavního města Prahy i s čelnými zástupci ministerstva zdravotnictví.

Soud: Majský nebude předán na Slovensko

Odsouzený slovenský podnikatel Jozef Majský nebude předán k výkonu zbytku svého devítiletého trestu na Slovensko. Rozhodl o tom dnes pražský městský soud. Čtyřiasedmdesátiletý muž má totiž i české občanství a s předáním nesouhlasil. Majský byl v sousedním státě na konci července pravomocně odsouzen za vytunelování zkrachovalých nebankovních firem BMG Invest a Horizont Slovakia. Podle dnešního vyjádření předsedkyně senátu Vladany Woratschové mu zbývá odpykat si ještě přes šest let. Soud muže zároveň ponechal ve vazbě.

Praha testuje nový označník na zastávky MHD

Na pražské tramvajové zastávce Palackého náměstí byl dnes odhalen nový označník, který navrhlo designové studio Olgoj Chorchoj. Jak novinářům řekli zástupci vedení magistrátu, dopravního podniku (DPP) a organizátora pražské dopravy Ropid, testovací provoz potrvá rok. Na stejné zastávce již město testuje nový přístřešek, který by měl v budoucnu nahradit stávající mobiliář provozovaný firmou JCDecaux.

Náměstek: Uzavírka Smetanova nábřeží se osvědčila, potrvá dál

Pražský magistrát prodloužil do konce roku zákaz průjezdu aut na části Smetanova nábřeží ve směru od Národního divadla. Dnes na to upozornil Radiožurnál. Primátorův náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) řekl, že omezení se osvědčilo zejména zvýšením plynulosti tramvajového provozu a bezpečnosti. Magistrát podle něj plánuje na obou březích Vltavy další úpravy, které mají provoz tramvají dále zlepšit.

Jágrová: Nákazu mimo domov či práci hygienici v Praze nezjistí

V Praze se nedaří dohledávat místa nákazy novým typem koronaviru, pokud jím není domácnost nebo zaměstnání. Novinářům to dnes řekla ředitelka Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová. Na obvolávání nakažených se podílí 130 zaměstnanců a 200 až 300 dalších lidí volá kontaktům. Nedaří se nakažené kontaktovat do 48 hodin, dodala.

Praha ve čtvrtek oficiálně spustí Portál Pražana

Pražský magistrát a jeho firma Operátor ICT (OICT) spustila v posledních dnech ve zkušebním provozu nový Portál Pražana, který po vzoru státního Portálu občana umožní obyvatelům Prahy zajistit si přes internet různé žádosti a povolení. Oficiálně bude portál spuštěn ve čtvrtek. Novinářům to dnes řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a šéf OICT Michal Fischer. Nyní mohou lidé přes internet vyřešit 15 agend, další funkcionality budou podle Fischera přibývat.

V Praze za tři hodiny odvolilo z auta 30 lidí

Zájem o hlasování z auta v Praze byl dopoledne poměrně nízký. Lidé s trvalým bydlištěm ve volebním obvodu Praha 1, 5 a 9, kteří jsou v karanténě nebo v izolaci, mají od 07:00 možnost odevzdávat na parkovišti na Letenské pláni a na parkovišti v areálu Polikliniky Prosek své hlasy v senátních volbách. Za tři hodiny od otevření takzvaných drive-in volebních stanovišť, tedy do 10:00, tam přijelo 30 voličů, sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

V areálu Vinohradské vodárny bude osvětové centrum o vodě

Praha chce vybudovat v areálu Vinohradské vodárny osvětové centrum Hydropolis Praha, které ukáže veřejnosti proces výroby a distribuce pitné vody. Stavba projektu za 200 milionů korun by měla začít za dva roky, hotovo bude v roce 2024. Novinářům dnes projekt představil primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN).

Lidé v karanténě kvůli covidu-19 mohou dnes hlasovat z auta

Krajské a senátní volby sice budou zahájeny až v pátek, lidé v karanténě kvůli koronaviru ale budou moci hlasovat už dnes. Využít mohou tzv. drive-in stanovišť, která byla zřízena v každém z okresů. V Praze jsou na Letné a na Proseku. Stanoviště budou otevřena od 07:00 do 15:00. Kdo by hlasování z auta nemohl využít a musí zůstat doma, může si vyžádat speciální volební komisi.

Končí lhůta pro žádost o vydání voličského průkazů

Lidé mají poslední šanci požádat si na radnici či obecním úřadu o voličský průkaz, pokud budou krajské zastupitele volit jinde než v domovské obci. Hlasovat s průkazem ale budou moci pouze v kraji, kde mají trvalé bydliště. Využít by to tak mohli lidé, kteří na víkend odjedou na chaty či chalupy, pokud je mají ve stejném regionu jako bydliště.

Soud bude rozhodovat o předání podnikatele Majského na Slovensko

Pražský městský soud dnes bude rozhodovat o návrhu státního zástupce předat odsouzeného slovenského podnikatele Jozefa Majského k výkonu jeho devítiletého trestu na Slovensko. Čtyřiasedmdesátiletý muž byl ve své vlasti na konci července pravomocně odsouzen k devíti letům vězení za vytunelování zkrachovalých nebankovních firem BMG Invest a Horizont Slovakia. Po zadržení v Praze skončil ve vazbě.

Soud projedná odvolání v kauze podvodu vůči firmě IZIP

Pražský vrchní soud dnes projedná odvolání v případu bývalého ředitele společnosti IZIP Jiřího Paška a jednatele firmy FINIM Ilji Čurdy. Oba si mají odpykat šestileté vězení za podvod. Nepravomocný rozsudek jim dále uložil pětileté zákazy činnosti, dvoumilionové peněžité tresty a společnou povinnost nahradit IZIP škodu ve výši 140 milionů korun.

Končí příjem žádostí do programů COVID nájemné, kultura a lázně

Příjem žádostí do dotačních programů COVID nájemné, COVID kultura a COVID lázně dnes končí. Programy ministerstva vypsala v souvislosti se zmírněním následků koronavirové krize. Jejich kapacita podle zatím dostupných údajů pravděpodobně nebude plně vyčerpána.

Dobrovolníci budou prodávat kytičky pro Ligu proti rakovině

Dobrovolníci dnes budou prodávat symbolické kytičky pro Ligu proti rakovině. Kvůli epidemii covidu-19 se tradiční květnový termín Českého dnes proti rakovině přesunul na konec září. Podpořit sbírku bude možné i zasláním dárcovské SMS nebo převodem na účet. Loni vynesla rekordních 20 milionů korun, od roku 1997 už více než 300 milionů. Výtěžek jde na podporu pacientů, vzdělávání i výzkum.

V Praze hledají rezervních 1000 lůžek pro následnou péči

Stát v Praze prověří kapacitu ve zdravotnických zařízeních s cílem spolu s magistrátem zajistit 1000 nových lůžek pro účely následné péče o pacienty s covidem-19, kteří již nebudou potřebovat akutní péči. S odkazem na schůzku se zástupci státu to po jednání krizového štábu Prahy řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). Zatím je lůžek v Praze dost. Personál by v případě většího náporu pacientů mohli zajistit i dobrovolníci, které proškolí Český červený kříž (ČČK).

Nárůst počtu případů covidu-19 v Praze opět zrychluje

Nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 v Praze začal opět zrychlovat. K včerejším 18:00 přibylo za posledních 24 hodin 406 nakažených po pondělních 238 případech. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Od březnového začátku epidemie v Česku bylo v Praze zaznamenáno 12.466 nakažených koronavirem, z nichž se více než polovina už vyléčila a 119 lidí zemřelo. Aktuálně nemocných je 5445 lidí z Prahy.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 30.9.2020