Nárůst počtu nakažených v Praze zpomalil, stále je ale vysoký

Nárůst počtu nakažených koronavirem v Praze dnes oproti středě zpomalil, přesto byl ale třetí nejvyšší od začátku epidemie. K dnešním 18:00 přibylo za posledních 24 hodin 529 případů nemoci covid-19 po středečních 587. Nejvyšší denní nárůst od začátku března, kdy se v Česku objevili první nakažení, byl v Praze minulý čtvrtek, a to o 601 případů. Dnes stoupl i počet zemřelých nakažených o dva na celkem 124 za celou dobu epidemie. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice.

Denní přírůstek případů koronaviru v Česku se vrátil pod 3000

Denní přírůstek počtu případů koronaviru v Česku se vrátil do blízkosti 3000. Ve středu jich hygienici odhalili 2932, což byl třetí nejvyšší denní počet od březnového začátku šíření nemoci covid-19 v ČR. Za dnešek zatím přibylo dalších 1400 potvrzených případů. jejich celkový počet od začátku epidemie přesáhl 72.000. Nakažených je aktuálně 37.393 lidí, nemoc má u většiny z nich mírný průběh. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo údaje za středu zveřejnilo kvůli technické chybě se zpožděním, obvykle je na web dává kolem 01:00.

Burza dnes uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května

Pražská burza dnes ztrácela. Index PX klesl o 1,06 procenta na 859,11 bodu, což je jeho nejnižší závěrečný kurz od poloviny května. Dolů ho táhly především akcie technologické společnosti Avast. Opačným směrem na index působila hlavně emise telekomunikační společnosti O2. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Koruna dnes posílila vůči oběma hlavním světovým měnám.

Letošní výstava bonsají v botanické zahradě bude prodejní

V pražské botanické zahradě v Troji dnes otevřeli výstavu bonsají. Do 11. října budou k vidění rostliny převážně od českých pěstitelů. Novinkou letošního ročníku je možnost zakoupení vybraných exponátů po skončení akce, uvedl ředitel trojské botanické zahrady Bohumil Černý.

V Praze se omezí provoz domů dětí a sport na 2. stupni ZŠ

V Praze hygienici od pondělí 5. října do neděle 18. října omezili provoz středisek volného času. Bude v nich zákaz osobní přítomnosti žáků. Vydané nařízení Hygienické stanice Hlavního města Prahy zavádí také avizované uzavření středních, vyšších odborných a základních uměleckých škol a jejich přechod na výuku na dálku. V základních školách bude zakázaný ve výuce zpěv a na druhém stupni i sportovní činnosti. Mateřských škol se opatření nedotknou.

V Praze našli mrtvého muže, policie nevylučuje vraždu

V bytě na pražském Žižkově byl dnes kolem poledne nalezen mrtvý muž. Policisté nevylučují možnost, že muže někdo zabil. Na policejním webu to oznámila mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Bližší informace nechtěla uvést, aby neovlivnila vyšetřování.

Matce, která nechávala dceru s pedofilem, dal soud znovu 4,5 roku

Matku z Prahy, která nechávala svou šestiletou dceru dlouhodobě zneužívat svým pedofilním známým, poslal dnes odvolací Vrchní soud v Praze znovu do vězení na 4,5 roku. Verdikt je pravomocný. Stejný rozsudek vynesl soud letos v lednu, rozhodnutí ale zrušil Nejvyšší soud. Obžalované hrozilo za obchodování s lidmi a za ohrožení výchovy dítěte osm až 15 let vězení, soud uložil trest výrazně pod hranicí trestní sazby.

Pražské muzikálové scény ruší představení a sčítají ztráty

Pražské muzikálové scény kvůli rozhodnutím vlády zakázat na dva týdny produkce, při kterých se ve velké míře zpívá, ruší představení a sčítají ztráty. Například pro Hudební divadlo Karlín (HDK) to bude znamenat ztrátu na tržbách 6,87 milionu korun. Ekonomické škody pro Divadlo Kalich jsou v řádech milionů korun. Jediná česká divadelní scéna pro příznivce rocku, pražská RockOpera, už podruhé ruší v plánovaném termínu reprízu představení Anna Karenina.

Vodafone pokryl sítí 5G část pražského metra

Mobilní operátor Vodafone pokryl část pražského metra vysokorychlostní sítí 5G. Využil k tomu frekvence v pásmu 1800, které má přidělené z minulých let. V současnosti má 5G pokrytí úsek Dejvická až Muzeum na trase linky A, dále jde o stanice na trase metra B v úseku Smíchovské nádraží až Českomoravská, kromě stanic Národní třída a Náměstí Republiky. V následujících dnech začnou přibývat první stanice linky C, ještě v říjnu to budou zastávky Chodov a Háje.

V Praze 47 pct hotelů dle asociace zvažuje uzavření do konce roku

O dočasném uzavření do konce roku uvažuje 47 procent hotelů v Praze, v regionech je to 30 procent. Dalších deset procent hotelů je zavřeno už od března. Obnovení oboru bude trvat minimálně tři roky. Češi zahraniční klientu nejsou schopni nahradit. Zásadní pro oživení hotelnictví bude obnovených leteckých spojených s Prahou. Na kongresu For Gastro & Hotel, který se uskutečnil v rámci stejnojmenného veletrhu v pražských Letňanech, to dnes řekl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václav Stárek.

Pražské letiště zdraží služby, ceny letenek se zvýší asi o 80 Kč

Ceny letenek na pražském letišti se zřejmě v příštím roce mírně zvýší, letiště totiž zvýší infrastrukturní poplatky. Důvodem zdražení služeb jsou investice letiště do infrastruktury a také současná koronavirová krize. Cena jedné letenky tak může v příštím roce stoupnout zhruba o 80 korun, řekl mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Novým ředitelem ASC Dukla se stal bývalý lyžař Benc

Novým ředitelem Armádního sportovního centra Dukla se stal plukovník Pavel Benc, bývalý reprezentant v běžeckém lyžování. Vyhrál výběrové řízení, které ministerstvo obrany vyhlásilo v červenci. Benc ve funkci vystřídal Jaroslava Priščáka.

Pražské letiště posílilo kybernetickou bezpečnost novým centrem

Pražské letiště otevřelo nové operační centrum pro kybernetickou bezpečnost. Letiště tak chce posílit ochranu své infrastruktury před kybernetickými útoky a zamezit zneužití letištních informačních systémů. Jeho vybudování stálo 13 milionů korun. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Letiště do ochrany svých informačních systémů investuje 40 milionů korun ročně.

Malba na fasádě v Praze 7 připomene vznik hnutí Solidarita

Malba na fasádě domu v pražské Tusarově ulici připomene vznik polského hnutí Solidarita v roce 1980. Dílo zobrazuje výjevy z dělnické stávky, roli žen v hnutí, alternativní kulturu, má ale i české prvky. Obraz, tzv. mural. má dvě části, kdy jedna bude právě v Tusarově a druhá pak ve Varšavě v ulici Sienna 45. Malba vznikne v rámci projektu 40 let Solidarity/ Mířit vysoko – kulturní stěna. Měla by být hotova v následujících týdnech.

Volby z auta využilo ve středu 3672 lidí v karanténě

Středeční možnosti volit z auta využilo 3672 lidí, kteří jsou kvůli covidu v karanténě nebo izolaci. Nejvíce jich hlasovalo ve Středočeském kraji, kde se zúčastnilo 668 voličů. Uvedlo to dnes na twitteru ministerstvo vnitra. Volební místa pro hlasování z auta byla dimenzována až na 16.000 voličů, kteří jsou aktuálně v ČR v karanténě. Volit mohli na 78 místech.

Aktivisté zablokovali ulici u Sněmovny, žádají jednání o klimatu

Na 30 aktivistů klimatického hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) dnes ráno zablokovalo v Praze dopravu v Thunovské ulici u Sněmovny. Chtějí, aby vláda vyhlásila stav klimatické nouze a jednala o klimatických opatřeních. Podle zpravodajky kvůli zablokování ulice se na místě vytvořila kolona aut, která se táhla přes nedaleké Valdštejnské náměstí. Policisté následně dopravu odklonili.

V Praze v uplynulém týdnu zlevnila nafta, cena benzinu stagnovala

Nafta u pražských čerpacích stanic v uplynulém týdnu zlevnila o čtyři haléře na 28,16 koruny za litr a cena benzinu Natural 95 stagnovala na 28,57 koruny za litr. Paliva v hlavním městě zůstávají nejdražší v celé zemi. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Česká pošta ode dneška mění otevírací dobu 1253 poboček

Česká pošta ode dneška mění otevírací dobu na 1253 pobočkách z celkových 3200. Změna se bude týkat převážně menších pošt ve městech. Pošty budou mít dva dny v týdnu otevřeno od 10:00 do 18:00 a tři dny od 08:00 do 16:00 hodin. Pošta změny zavádí po zkušenostech z koronavirové krize. Doteď byla provozní doba pošt nejednotná, každá pobočka ji měla jinak. Na 265 poštách se hodiny pro veřejnost upravovaly už od 1. září.

Pro dopravce dnes začínají platit nová pravidla pro přestávky

Pro dopravce dnes začínají platit nová pravidla pro dodržování přestávek řidičů kamionů. Nově jsou vymezeny doba pro přestávky i podmínky jejich zaznamenávaní. Počítá s tím novela zákona o silniční dopravě, která zavádí také opatření proti neoprávněným zásahům do tachografů a zakazuje taxikářům, aby znemožnili kontrolu objednané jízdy.

Festival Den architektury nabídne prohlídky, vycházky i přednášky

Ode dneška do 7. října se lidé mohou přijít podívat na známé stavby i architekturu běžně skrytou zrakům. Jubilejní desátý ročník festivalu Den architektury nabízí na 300 architektonických procházek, cyklovyjížděk, exkurzí výkladem, ale i diskuse či přednášky. Zájemci mohou obdivovat architekturu ve více jak stovce měst a obcí po celé republice i na Slovensku.

Na výstavišti v Letňanech začíná veletrh For Gastro & Hotel

Na výstavišti v Praze Letňanech dnes začíná desátý ročník mezinárodního veletrhu hotelového a restauračního zařízení, potravinářství a gastronomie For Gastro & Hotel. Podnikatelé budou mít možnost seznámit se s novinkami v oboru. V rámci doprovodného programu se provozovatelé stravovacích zařízení dozvědí, jak si poradí v současné krizi. Veletrh pokračuje do 3. října. Koná se za zvýšených hygienických a bezpečnostních pravidel.

Volit do krajů a Senátu mohou lidé v zařízeních s koronavirem

Volit krajské zastupitele dnes budou moci klienti domovů pro seniory a podobných sociálních zařízení, která byla uzavřena kvůli epidemii koronaviru. Na třetině území republiky si budou moci vybrat také senátory.

Novela trestních předpisů upravuje peněžité tresty či výši škod

Od dnešního dne se mění pravidla pro ukládání peněžitých trestů. Krádež je nově trestným činem až od spáchání škody nejméně 10.000 korun. Obžalovaný může u soudu prohlásit svou vinu, a dosáhnout tak snížení trestu pod stanovenou sazbu. Účinnosti totiž nabyla obsáhlá novela trestního zákoníku a trestního řádu, která přináší i řadu dalších změn. Přispět mají mimo jiné ke zrychlení trestního řízení, projevit by se měly také snížením počtu vězňů.

Odvolací soud rozhodne v kauze BIS o Rittigovi a Nečasové

Pražský vrchní soud dnes vyhlásí rozhodnutí v kauze údajného vyzrazení utajované informace Bezpečnostní informační služby (BIS). Státní zástupce se odvolal proti nepravomocnému rozsudku, který loni osvobodil obžalované Janu Nečasovou (dříve Nagyovou), lobbistu Iva Rittiga i právníka Davida Michala.

V Praze přibylo 587 nakažených, podstatně víc než předchozí den

V Praze přibylo za posledních 24 hodin 587 případů koronaviru, to je o 181 víc než v úterý. V hlavním městě nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 zrychluje od pondělí, včera se přiblížil dosud rekordnímu přírůstku 601 z minulého čtvrtka. Vyplývá to z údajů na webu hygienické stanice. Od březnového začátku epidemie v Česku bylo v Praze zaznamenáno přes 13.000 nakažených koronavirem, z nichž se více než polovina vyléčila a 122 lidí zemřelo. Aktuálně nemocných je víc než 6000 obyvatel metropole.

V úterý stoupl v ČR o pětinu počet hospitalizovaných s covidem-19

V úterý přibylo v Česku oproti pondělku 151 hospitalizovaných s nemocí covid-19, což je nejvyšší nárůst za jediný den od březnového začátku epidemie v zemi. Počet hospitalizovaných tak stoupl téměř o pětinu na 976. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Z nakažených koronavirem, kteří jsou nyní v nemocnicích, jsou více než dvě stovky ve vážném stavu. Nárůst počtu těžkých případů za úterý byl mírnější než celkový přírůstek hospitalizovaných. Množství těžce nemocných vzrostlo asi o desetinu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 1.10.2020