Mobilní operátor Vodafone pokryl část pražského metra vysokorychlostní sítí 5G…

Využil k tomu frekvence v pásmu 1800, které má přidělené z minulých let. Dnes to řekl mluvčí Ondřej Luštinec. V současnosti má 5G pokrytí úsek Dejvická až Muzeum na trase linky A, dále jde o stanice na trase metra B v úseku Smíchovské nádraží až Českomoravská, kromě stanic Národní třída a Náměstí Republiky. V následujících dnech začnou přibývat první stanice linky C, ještě v říjnu to budou zastávky Chodov a Háje.

Pražské metro pokrývá mobilním signálem konsorcium všech tří operátorů. Nabízí v něm ale maximálně technologii LTE. 5G v metru zavedl zatím pouze Vodafone, který musel modernizovat svou část aktivní vysílací technologie. Vodafone začal využívat technologii Dynamic Spectrum Sharing (DSS), která zajišťuje dynamické sdílení frekvencí mezi LTE a 5G sítí podle aktuálních potřeb.

Vodafone zároveň spustil sítě 5G v celkem pěti městech. Jako první se nová síť dostává do Karlových Varů, Ústí nad Labem a Jeseníku, tedy ke třem vítězům soutěže 5G pro pět měst, kterou loni vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo pro místní rozvoj. Navíc Vodafone přidal Prahu a Brno.

Síť 5G v části Prahy a Kolína již komerčně spustila i konkurenční O2. T-Mobile počítá s jejím nasazením v ostravském kampusu VŠB. Využití 5G v současnosti umožňuje jen několik typů mobilních telefonů.

Autor: Redakce, ČTK, Vodafone, Praha, ČR, 1.10.2020

Psali jsme zde: