Většina nemocnic v Praze zatím plánovanou péči neomezuje

Většina nemocnic v Praze zatím plánovanou péči kvůli covidu-19 neomezuje, jsou ale na navýšení kapacit pro pacienty s covidem-19 připravené. Odložitelné výkony kromě onkologických omezila Fakultní nemocnice v Motole a částečně péči omezila také Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Některá zařízení shánějí další personál nebo mediky na výpomoc. Pacientů s koronavirem mají většinou kolem čtyř desítek. Mezi devíti pacienty s koronavirem nejvíc vytíženými nemocnicemi v ČR jsou čtyři pražské.

V Praze přibylo za den 839 nakažených, nejvíc od začátku epidemie

V Praze přibylo za posledních 24 hodin 839 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Dosavadní maximum bylo 601 případů z minulého čtvrtka. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

Raritní český pětidukát se vydražil za rekordních 23 milionů

Za rekordních 850.000 eur, v přepočtu asi 23 milionů korun, bez aukční přirážky se dnes v Praze vydražil raritní svatováclavský pětidukát z roku 1937. Za pořadatele aukce to řekl Patrik Kozlík. Předchozí rekord z dražeb českých mincí činil 14,7 milionu korun, které dal v roce 2017 kupec v aukci za zlatý svatováclavský desetidukát pocházející ze stejné doby jako dnes prodaný pětidukát.

Pražská burza je nejslabší od konce dubna

Pražská burza se dostala na nejslabší úroveň od konce dubna, kdy ještě platil nouzový stav. Index PX dnes klesl o 0,16 procenta na 857,72 bodu, což je nejméně od 24. dubna. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Nouzový stav vyhlásila vláda v Česku kvůli šíření koronaviru v prvních týdnech epidemie. Platil zhruba od poloviny března do poloviny května. Ve středu kabinet oznámil, že od pondělí 5. října bude nouzový stav vyhlášen znovu.

Prymula: V Praze a okolí bude hygiena znovu stíhat do 48 hodin

V Praze a středních Čechách, které jsou epidemií covidu-19 nejvíce postiženými regiony, budou hygienici znovu stíhat zavolat kontaktům nakažených do 48 hodin. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Hygienické stanice si v září stěžovaly, že kvůli vysokému nárůstu nových případů nestíhají všechny kontaktovat včas. V posledních dnech byly jejich kapacity posíleny a podle Prymuly je další posílení ještě v plánu.

Úřady práce v celém Česku mění kvůli koronaviru úřední hodiny

Úřady práce v celém Česku změní od příštího týdne kvůli covidu úřední hodiny. Úterý a čtvrtky budou nyní pouze pro objednané klienty. Úřad práce ČR zároveň doporučuje všem klientům, aby zasílali dokumenty například prostřednictvím datové schránky, osobní návštěva není vždy nutná.

Státní zástupce podal odvolání v druhé větvi Rathovy kauzy

Státní zástupce se odvolal proti rozsudku v tzv. druhé části korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Dnes to uvedl server Aktuálně.cz, podle kterého žalobce žádá přísnější tresty pro osm z devíti obžalovaných včetně Ratha. Krajský soud v Praze bývalého politika v lednu uznal vinným z přijímání úplatků a manipulace se zakázkami a o rok mu prodloužil už pravomocně uložený sedmiletý trest. Proti rozsudku se podle serveru odvolali také všichni odsouzení. Obžalovaní vinu odmítají.

Správa železnic začala hledat návrh nového sídla na Smíchově

Správa železnic začala hledat návrh svého nového sídla. To by v budoucnu mělo vzniknout jako součást dopravního terminálu na pražském Smíchově. Stavba vyjde na přibližně 1,95 miliardy korun. Vyplývá to věstníku veřejných zakázek. Na Smíchově by podle plánů vlády mohlo mít v budoucnu sídlo také ministerstvo dopravy, dále České dráhy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

O volby z domova kvůli covidu-19 se v Praze přihlásilo 151 lidí

O volbu z domova z důvodu izolace nebo karantény dané koronavirem v metropoli požádalo 151 lidí. Šest mobilních volebních komisí dnes se schránkami vyrazilo k voličům v 8:00, budou jezdit i v sobotu. Lidé v karanténě a izolaci mohli ve středu volit také z auta. V Praze se letos volí ve třech senátních obvodech. Krajské volby se metropole netýkají, vedení magistrátu se volí při volbách do obecních zastupitelstev.

Červenou mají čtyři okresy, kromě okolí Prahy i Uherskohradišťsko

Červenou barvu, značící nejvyšší riziko nákazy koronavirem na mapě okresů, mají kromě hlavního města Prahy nově také Praha-západ, Praha-východ a Uherskohradišťsko. Většina okresů, 55, je oranžová, což znamená druhý stupeň nebezpečí. Na dnešní tiskové konferenci aktualizovaný semafor představil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Soud zastavil stíhání lékaře Tovaryše v Dbalého korupční kauzy

Bývalý primář neurochirurgického oddělení Nemocnice Na Homolce František Tovaryš se nebude zodpovídat z přijímání úplatků. Pražský městský soud jeho stíhání zastavil kvůli duševní chorobě.Tovaryš čelil s někdejším ředitelem nemocnice Vladimírem Dbalým obžalobě z toho, že instituci společně způsobili škodu 4,3 milionu korun.

Praha spustila web pro zájemce o testy na covid-19

Pražský magistrát spustil web, kde se zájemci o testy na covid-19 dozví o nejbližších volných termínech testování na pražských odběrových místech. Informoval o tom dnes mluvčí Prahy Vít Hofman. Web, který je propojen s rezervačními systémy jednotlivých míst, je určen pro zájemce o testování se žádankou i pro samoplátce. Postupně se do něj zapojí další místa v Praze i ve Středočeském kraji.

V Praze je 100 chytrých trafostanic

V hlavním městě byla dnes uvedena do provozu 100. chytrá trafostanice. Stojí u sídliště Velká Ohrada ve Stodůlkách a elektřinu z ní bude využívat asi 360 odběratelů. Hlavním přínosem chytrých distribučních stanic je významné zkrácení detekce a lokalizace poruchy v síti a následná rychlejší obnova dodávek energie odběratelům, uvedl dnes mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Muže na Žižkově nikdo nezabil, potvrdila pitva

Mrtvý muž, který byl ve čtvrtek nalezen v bytě na pražském Žižkově, zemřel bez cizího zavinění. Prokázala to nařízená soudní pitva. Dnes o tom na webu pražské policie informovala její mluvčí Violeta Siřišťová.

Pražští radní budou schvalovat rekonstrukci Staroměstské tržnice

Nyní uzavřenou Staroměstskou tržnici v centru Prahy by v následujících dvou letech mohla čekat rekonstrukce, po které by znovu začala sloužit svému původnímu účelu veřejného tržiště. Městští radní budou v pondělí hlasovat o přidělení zakázky na přeměnu budovy za zhruba 429,9 milionu korun bez DPH. Při opravě by podle projektu, měl být mimo jiné odstraněn vestavěný strop z 80. let. Sortiment tržiště má být z velké části zaměřen na místní obyvatele.

Při srážce tramvaje s popelářským vozem se zranily dvě cestující

V Zenklově ulici v Praze 8 se kolem 10:30 srazila tramvaj s popelářským autem. Podle prvotních informací pražských záchranářů utrpěly dvě cestující z tramvaje lehká zranění a řidič nákladního vozu má pohmožděné břicho. Provoz tramvajových linek 3, 10 a 24 je mezi Palmovkou a Kobylisy obousměrně přerušen.

Hackerský kongres v Praze se zaměří na digitální totalitu

Letošní sedmý ročník konference Hackers Congress Paralelní Polis se zaměří na digitální totalitu, která v souvislosti se šířením koronaviru dostala nový rozměr. Dalším tématem bude bezpečnost dat a jejich šíření v on-line prostředí. Kongres potrvá ode dneška do neděle 4. října. Uvedli to dnes zástupci Paralelní Polis na tiskové konferenci.

Seniorem roku Nadace Charty 77 je Eva Trejbalová, sokolka z Prahy

Nadace Charty 77 udělila v projektu SenSen (Senzační senioři) titul senior roku Evě Trejbalové z Prahy, která v 86 letech vede v dejvickém Sokole kurzy jógy. V kategorii Nejlepší klub roku získala první místo Stará garda kuchařů a cukrářů ČR, která 13 let aktivně sdružuje seniory z gastronomických oborů po celé zemi. Cílem projektu, který vznikl v roce 2012, je podporovat všechny, kteří chtějí být aktivní věku navzdory.

Nezaměstnanost v Praze v září po sedmé stoupla, činí 3,4 pct

Nezaměstnanost v Praze v září opět mírně stoupla, setrvale tak roste od března. Proti srpnu se zvýšila o desetinu procentního bodu na 3,4 procenta a bez práce bylo 31.056 lidí, o 500 více než o měsíc dříve. Současně ubylo volných pracovních míst, jejichž počet se dostal pod 80.000. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Úřadu práce ČR.

Lanovka na Petřín kvůli údržbě nepojede

Lanovka na pražský Petřín od příštího pondělí do pátku 23. října z důvodu pravidelné údržby nepojede. Informoval o tom dnes pražský dopravní podnik (DPP). Při údržbě budou vyčištěny navíjecí komory, zkontrolováno osvětlení, uklizena trať, stanice a vozy a opraven kamerový systém. Údržba lanovky se koná vždy dvakrát ročně, poslední byla v březnu.

Rychlík pod Vyšehradem usmrtil muže, hodinu a půl nejezdily vlaky

Pod pražským Vyšehradem dnes brzy ráno rychlík srazil a usmrtil muže. Nehoda zastavila dopravu, vlaky mezi hlavním nádražím a Smíchovem nejezdily víc než hodinu a půl, vyplývá z webu Českých drah.

ČSÚ zveřejní další zpřesněná data o vývoji HDP v 2. čtvrtletí

Český statistický úřad dnes zveřejní další zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky v druhém čtvrtletí. Podle posledních údajů ze začátku září česká ekonomika v druhém čtvrtletí klesla meziročně o 11 procent a mezičtvrtletně o 8,7 procenta. To byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Na výsledku se negativně podepsal především pokles zahraniční poptávky.

Zařízení sociálních služeb musí každý den hlásit nakažené klienty

Zařízení sociálních služeb musí po dnešku hlásit každý den ministerstvu zdravotnictví své klienty a zaměstnance, u kterých byla prokázána nákaza koronavirem nebo jim byla kvůli ní nařízena karanténa. Nové případy nebo zhoršení stavu do dvou hodin od zjištění. Podle mimořádného opatření ministerstva oznamovací povinnost platí pro týdenní stacionáře, domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem.

Rektoři VŠ spolu budou jednat o online výuce a problémech škol

O online formách výuky a aktuálních problémech vysokých škol bude dnes jednat Česká konference rektorů, která sdružuje rektory veřejných i soukromých vysokých škol v Česku. Jejich zasedání se uskuteční na České zemědělské univerzitě v Praze, část zástupců se ho zúčastní prostřednictvím internetu. Řešit budou pravděpodobně i opatření hygieniků, kteří v některých krajích nařídili plošný přechod vysokoškolské výuky na dálku. Akademici se již dříve ohradili proti tomu, že se o tom rozhoduje bez jejich vědomí.

Úřad práce dnes zveřejní data o zářijové nezaměstnanosti

Úřad práce ČR dnes zveřejní údaje o zářijové nezaměstnanosti. V srpnu se nezaměstnanost nezvýšila a zůstala na červencové míře 3,8 procenta. Lidí bez práce meziměsíčně ubylo zhruba o 600 na 279.078, což ale byla nejvyšší srpnová hodnota za poslední tři roky.

Lidé v Česku si budou vybírat krajské zastupitele a senátory

Mimopražští voliči si dnes odpoledne začnou vybírat své krajské zastupitele. Na třetině území státu, tentokrát včetně tří pražských obvodů, navíc budou moci rozhodnout i o svých senátorech. Volby jsou vnímány i jako největší průzkum voličské přízně před sněmovními volbami, které budou za rok.

Senátní volby

Dnes a zítra se koná I. kolo senátních voleb. Volby proběhnou na Praze 1, Praha 5, Praha 9. První kolo voleb se koná v pátek 2. října od 14:00 do 22:00 a v sobotu 3. října od 08:00 do 14:00. 

Nárůst počtu nakažených v Praze zpomalil, stále je ale vysoký

Nárůst počtu nakažených koronavirem v Praze dnes oproti středě zpomalil, přesto byl ale třetí nejvyšší od začátku epidemie. K včerejším 18:00 přibylo za posledních 24 hodin 529 případů nemoci covid-19 po středečních 587. Nejvyšší denní nárůst od začátku března, kdy se v Česku objevili první nakažení, byl v Praze minulý čtvrtek, a to o 601 případů. Včera stoupl i počet zemřelých nakažených o dva na celkem 124 za celou dobu epidemie. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 2.10.2020