V Praze přibyla o víkendu téměř tisícovka nakažených

V Praze přibyla o víkendu téměř tisícovka potvrzených případů koronaviru, v sobotu to bylo podle dat pražské hygienické stanice 473 pozitivních testů a v neděli 513. Nárůst tak o volných dnech zpomalil, v pátek byl zaznamenán rekordní přírůstek 839 potvrzených nákaz. Od začátku epidemie se v Praze podle hygieniků nakazilo zhruba 15.400 lidí. Jiná aktuální data týkající se například počtu vyléčených a zemřelých hygiena nezveřejnila. Zároveň oznámila, že od úterý bude publikovat data, která budou vycházet ze statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR prezentovaných na webu ministerstva zdravotnictví.

Vlak na Smíchově usmrtil člověka, který přebíhal přes koleje

Poblíž smíchovského nádraží v Praze dnes večer vlak srazil a usmrtil člověka, který spolu s dalšími lidmi přebíhal přes koleje. Nehoda podle webu Českých drah zastavila provoz mezi hlavním a smíchovským nádražím.

V neděli zemřelo v Česku rekordních 24 lidí s covidem

V Česku v neděli zemřelo 24 lidí s prokázaným koronavirem, nejvíc za jeden den od začátku epidemie. Dnes přibylo dalších deset případů na celkových 757 úmrtí. Nemoc covid-19 dnes testy potvrdily zatím u 1250 lidí, což je o 143 více než v neděli do podvečera. Aktuálně nemocných je 37.763, z toho 1242 v nemocnicích. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V pražských Holešovicích vznikne nová základní škola pro 540 dětí

Radnice Prahy 7 chce v Přadelní ulici v Holešovicích vystavět novou základní školu pro 540 dětí. Škola bude mít dvakrát devět tříd po 30 žácích. Náklady se budou pohybovat v řádu několika stovek milionů korun. Rozhodli o tom dnes zastupitelé městské části. Výstavba by mohla začít zhruba za dva roky. Důvodem stavby školy je plánovaná výstavba v Jankovcově ulici a jejím okolí. Praha 7 je zřizovatelem šesti základních škol s dvěma detašovanými pracovišti.

V pražských lesích se na podzim vysadí 128.000 stromků

V podzimních měsících by se v pražských lesích mělo vysadit 128.000 sazenic lesních dřevin. Nové stromky mimo jiné nahradí ty, které byly pokácené kvůli napadení kůrovcem. Aktivita škůdce se letos i přes chladné jaro a léto výrazněji nesnížila. Na dotaz to uvedla mluvčí organizace Lesy hlavního města Prahy Petra Fišerová. Letos na jaře lesníci zasadili 78.000 stromů, v loňském roce to bylo 356.000 sazenic.

Optimismus na globálních trzích dnes pomohl i pražské burze

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index dnes PX stoupl o 0,61 procenta na 862,93 bodu. K růstu mu pomohly hlavně finanční tituly v čele s pojišťovnou VIG. Výraznějšímu růstu indexu naopak bránily především akcie energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

V Malešicích má vzniknout denní centrum pro lidi bez domova

Pražský magistrát plánuje zřídit na Malešickém náměstí nové denní centrum pro pomoc lidem bez domova. Radní dnes schválili svěření budovy městské organizaci Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), která zajistí její rekonstrukci a provoz centra. Jak novinářům po jednání rady řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě), jedná se o první krok k decentralizaci služeb pro bezdomovce, které jsou nyní koncentrovány v centru metropole.

Praha chce dát městským částem 177,7 milionu Kč na budování bytů

Pražský magistrát chce dát několika městským částem celkem 177,7 milionu korun na rekonstrukci a výstavbu bytů. Nejvíce jich má dostat Praha 11, a to 73 milionů na rekonstrukci ubytovny Sandra. Na tu již město radnici dalo 230 milionů a půjčilo dalších 100 milionů korun. Peníze má dále dostat Praha 3, Praha 10, Praha 7, Lysolaje a Vinoř. O přidělení peněz dnes rozhodli radní, ještě je bude muset potvrdit zastupitelstvo.

Magistrát rozešle všem domácnostem v Praze letáky o covidu-19

Pražský magistrát nechal natisknout 687.000 letáků s informacemi o epidemii covidu-19, které rozešle do všech pražských domácností. Po dnešním jednání rady hlavního města to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Cena letáků byla podle něj 70 haléřů za jeden. Primátor dodal, že město plánuje i další informační kampaně, jež mají zajistit informovanost zejména starších lidí, kteří tolik nevyužívají internet.

Stěhování Slovanské epopeje se kvůli rekonstrukci zpozdilo

Zapůjčení 20 pláten obrazového cyklu Alfonse Muchy Slovanská epopej do zámku v Moravském Krumlově se odkládá. Důvodem je prodloužení rekonstrukce výstavních prostor. Původně měla být hotova na konci června, termín se však prodloužil do konce roku. O odkladu dnes rozhodli pražští radní. Obrazy byly v Krumlově vystaveny od 50. let až do roku 2011, kdy je tehdejší vedení hlavního města odvezlo.

Žižkov má novou autobusovou zastávku Olgy Havlové

Pražský Žižkov má novou zastávku MHD pojmenovanou po bývalé první dámě Olze Havlové. Ode dneška tam na znamení zastavují autobusy 133, školní linka 267 a noční spoje 908 a 909. Informovala o tom na webu městská část Praha 3. Zastávka je poblíž ulice Olgy Havlové, která nese jméno bývalé žižkovské rodačky přes osm let.

Praha dá 3,6 milionu Kč na dofinancování provozu pohotovostí

Pražský magistrát dá třem pražským nemocnicím dohromady 3,6 milionu korun. Peníze budou sloužit na dofinancování provozu lékařských pohotovostí. Nemocnicím nestačily finance kvůli sníženému počtu pacientů a nákupu ochranných pomůcek kvůli nemoci covid-19. Novinářům to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Pohotovosti jsou v Praze v sedmi nemocnicích. Město má na jejich provoz letos vyhrazeno 35 milionů korun. Pohotovosti musí Praha mít ze zákona.

Praha 11 zatím zlevnila nájemné 28 podnikatelům

Městská část Praha 11 odpustila 30 procent nájemného ve svých nebytových prostorách zatím 28 podnikatelům, kteří o to požádali v rámci podpory podnikatelů v době koronavirové krize. Vyplývá to z usnesení rady městské části.

Radní Prahy odložili rozhodnutí o opravě Staroměstské tržnice

Pražští radní dnes nerozhodli o výběru stavební firmy pro dlouho plánovanou rekonstrukci Staroměstské tržnice. Radní Jan Chabr (TOP 09), který má na starosti městský majetek, otázku z jednání stáhl, znovu na řadu by měla přijít příští týden. Primátor Zdeněk Hřib dříve uvedl, že výběrové řízení podle něj mělo nedostatky. Nelíbila se mu také cena, která se zvýšila z původně odhadovaných 366 milionů korun bez daně na finálně vysoutěžených 429,9 milionu korun.

V Praze bylo loni evidováno 86.033 psů, meziročně o 2736 více

Magistrát hlavního města evidoval ke konci loňského roku 86.033 přihlášených psů, což bylo o 2736 více než o rok dříve. Nejvíce jich bylo registrováno v Praze 4 a 6, na rozdíl od předloňska loni převažovali psi nad fenami. Nejvíce bylo kříženců, z čistokrevných zvířat pak yorkšírských teriérů. Nejoblíbenějším psím jménem byl opět Ben. Vyplývá to z materiálu, který vypracoval magistrát pro městskou radu.

DPP dostane od Prahy na investice zhruba 1,17 miliardy korun

Pražský dopravní podnik (DPP) dostane od hlavního města na investice zhruba 1,17 miliardy korun. Peníze půjdou mimo jiné na stavbu metra D, opravy tramvajových tratí nebo vybudování bezbariérového vstupu do stanice metra C Opatov. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. DPP je největší městskou firmou, která zaměstnává téměř 11.000 lidí. Provozuje městkou hromadnou dopravu (MHD).

Praha chce zlepšit ovzduší, podpoří alternativní pohony v dopravě

Hlavní město bude podporovat vznik dobíjecích stanic pro elektromobily a vozy poháněné plynem, podpoří alternativní způsoby dopravy, sdílení automobilů nebo upraví ceny v parkovacích zónách pro elektromobily a hybridní vozy. Pracovat bude také na zavedení mýtného. Vyplývá to ze Strategie podpory alternativních pohonů v Praze do roku 2030, kterou dnes schválili pražští radní. Cílem dokumentu je zlepšit životní prostředí a ovzduší v Praze.

V pražských Strašnicích dnes začnou platit parkovací zóny

V pražských Strašnicích dnes začnou platit parkovací zóny. Magistrát je spustí na žádost radnice městské části, která plánuje placené parkování zavést na celém území. Ve Vršovicích a části Vinohrad, která spadá pod Prahu 10, byl systém zón spuštěn 24. srpna a v Malešicích je to v plánu 2. listopadu. Za první auto lidé stejně jako v zónách ve zbytku Prahy zaplatí 1200 korun ročně, druhé vyjde na 7000 korun.

Pražští radní projednají Staroměstskou tržnici či rozvoj dopravy

Pražští radní dnes projednají zadání veřejné zakázky na rekonstrukci Staroměstské tržnice za 429,9 milionu korun bez DPH. Na programu je rovněž strategie podpory alternativních pohonů vozidel nebo investice dopravního podniku (DPP) v letošním roce. Diskutovat bude vedení města také dofinancování fungování lékařských pohotovostí.

https://www.praha.eu/public/39/24/db/3174838_1113422_Prg_34_Rada_2020.pdf

V ČR opět platí nouzový stav a několik nových opatření

V České republice od dnešních 00:00 opět platí kvůli vývoji koronavirové epidemie nouzový stav. Doprovází ho opatření s platností na dva týdny, například uzavření středních škol v rizikových oblastech nebo zákaz hromadných akcí ve vnitřních prostorách nad deset lidí, venku nad 20. V restauracích nově může u jednoho stolu sedět maximálně šest lidí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 5.10.2020