Praha obnoví fungování zdravotnických tzv. létajících týmů

Pražský magistrát obnoví fungování zdravotnických tzv. létajících týmů. Budou pomáhat s opatřeními proti šíření nákazy koronavirem v pobytových sociálních zařízeních a zároveň budou kontrolovat připravenost zařízení. Pracovat začnou od středy. Krizový štáb hlavního města vzal dnes rovněž na vědomí dodávku respirátorů pro zaměstnance škol od státu a projednal situaci v MHD a městských organizacích. Počet odběrových míst na testování se v Praze dál zvýší.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 6.10.2020

Nárůst nakažených koronavirem v Česku v pondělí opět zrychlil. Přibylo 3119 potvrzených případů nemoci covid-19, což je čtvrtý nejvyšší přírůstek od začátku epidemie v zemi. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Dnes zatím laboratoře odhalily dalších 1611 nakažených, což je více než v pondělí za stejnou dobu. Statistika zemřelých se od rána rozšířila o 31 obětí, osm z nich připadá na dnešek. Dosud v ČR zemřelo s koronavirem celkem 789 lidí.

Muzeum paměti XX. století bude dočasně na Hradčanech 

V takzvaném Domě pážat na Hradčanech by mělo sídlit Muzeum paměti 20. století věnující se totalitním režimům. Pronájem domu na dobu neurčitou schválila rada hlavního města. Nájemné činí 128.000 korun za měsíc, uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Koruna posílila vůči euru i dolaru, k euru je zpět pod 27 Kč 

Česká měna dnes posílila vůči oběma světovým měnám. K euru je zpátky pod 27 korunami, během dneška si polepšila o 12 haléřů a obchodování uzavřela na 26,98 Kč/EUR. K dolaru zpevnila o deset haléřů na 22,88 Kč/USD. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online. Podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové se ale koruna pod 27 korunami za euro dlouho neudrží.

Sekyra Group koupila Stýblův dům v centru Prahy za 450 mil. Kč 

Developerská společnost Sekyra Group koupila od čtyř soukromých vlastníků Stýblův dům na Václavském náměstí v Praze za 450 milionů korun. Budovu chce zrekonstruovat hlavně pro obchody a služby. Náklady dosáhnou 850 milionů korun. 

Praha rozdělí školám 360.000 respirátorů od státu

Pražský magistrát dostane od státního Ústředního krizového štábu 360.000 respirátorů, které rozdá pracovníkům ve školách. Množství odpovídá deseti kusům na jednoho pedagogického i nepedagogického zaměstnance. Pomůcky magistrát ve středu rozdělí mezi městské části, které je poté budou distribuovat do základních a středních škol. Stát začal dnes distribuovat respirátory do všech krajů.

Policie obvinila muže, který na hřišti v Praze obtěžoval děti

Policie obvinila z nedovoleného kontaktu s dítětem a výtržnictví jedenačtyřicetiletého cizince, který obtěžoval děti na hřišti v pražských Kyjích. Poprvé, kdy před dvěma lety obtěžoval dívku, se ho zadržet nepodařilo. V neděli byl krátce poté, co osahával chlapce, zatčen. Podle kriminalistů mohl muž obtěžovat více dětí, žádají proto, aby se případní svědci nebo oběti obrátili na linku 158 nebo přišli na policejní služebnu. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová.

Dopravní podnik prodlouží trasu metra B o stanici Depo Zličín

Pražský dopravní podnik (DPP) prodlouží trasu metra B o stanici Depo Zličín. U stanice vznikne také nové záchytné parkoviště P+R pro 600 aut. Současně budou vystavěny dvě nové haly depa Zličín a přebudováno kolejiště. Náklady jsou odhadovány na 1,4 miliardy korun a stavba by mohla začít v roce 2023. Podnik nyní v tendru hledá projektanta. Pražské metro má nyní na třech linkách 61 stanic. V minulosti byla stejným způsobem prodloužena linka A do stanice Depo Hostivař.

Na volebních stanovištích v Praze bude ve středu méně komisařů

Dvě místa, kde budou moci ve středu volit z auta Pražané v izolaci nebo karanténě kvůli covidu-19, budou mít oproti prvnímu kolu senátních voleb méně komisí. Mluvčí magistrátu Vít Hofman dnes sdělil, že s ohledem na poměrně malý zájem voličů v minulém týdnu a na pokyn od ministerstva vnitra bude každý ze tří volebních obvodů, ve kterých se v metropoli volí, obsluhovat namísto dvou pouze jedna komise.

Praha hledá ochranu interní datové sítě, vypsala zakázku

Pražský magistrát vypíše zakázku na zlepšení technologie pro ochranu interní datové sítě. Zakázka vyjde na maximálně 19,9 milionu korun. Vybraná firma zajistí jak dodávku softwaru, tak jeho podporu. Vyplývá to z dokumentu, který schválili radní.

Stavba cyklostezky ze Satalic do Vinoře vyjde na 16,35 milionu Kč

Výstavba cyklostezky z pražských Satalic do Vinoře vyjde na zhruba 16,35 milionu korun. Nová stezka bude měřit více než jeden kilometr. Pro Technickou správu komunikací (TSK) ji postaví společnost Skanska. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. TSK letos naposledy zprovoznila druhý úsek ze tří cyklostezky mezi Cholupicemi na jihu Prahy a středočeskými Dolními Břežany.

Pravidelná zkouška sirén ve středu nebude

Pravidelná zkouška sirén se tuto středu neuskuteční. Na dotaz to uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Studená. Důvodem je nouzový stav, který v Česku znovu platí od pondělí kvůli epidemii koronaviru. Sirény nezněly v poledne ani první dubnovou a květnovou středu, tedy v době, kdy v zemi také platil stav nouze a omezení kvůli šíření nemoci covid-19. Hasiči zkoušku ruší kvůli tomu, aby v takových situacích sirény nevyvolaly paniku.

Dnes se na Výstavišti otevře odběrové místo na covid-19

Nové odběrové místo na covid-19 v areálu holešovického Výstaviště dnes otevře pražský magistrát ve spolupráci s laboratoří GHC Genetics. Standardně bude odběrové místo v provozu každý všední den od 8:00 do 18:00 hodin.

Praze přibylo v pondělí 457 případů covidu, nejméně za šest dní

V Praze přibylo v pondělí 457 potvrzených případů onemocnění covid-19, je to nejméně za šest dní. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie potvrdily laboratoře 18.789 pozitivních testů v metropoli, přes 10.100 lidí se z nemoci už vyléčilo a 173 pacientů s onemocněním covid-19 zemřelo. S nemocí se tak nyní potýká 8505 lidí.

Výsledky krajských voleb by se měly objevit ve Sbírce zákonů

Výsledky krajských voleb by se dnes měly objevit ve Sbírce zákonů. Doplní je výsledky hlasování na Děčínsku, kde mandát už v prvním kole obhájil senátor Zbyněk Linhart (za STAN). Od středy pak bude možné výsledky obou typů voleb zpochybnit u soudů. Lhůta na to skončí v pátek 16. října.

V Praze přibyla o víkendu téměř tisícovka nakažených

V Praze přibyla o víkendu téměř tisícovka potvrzených případů koronaviru, v sobotu to bylo podle dat pražské hygienické stanice 473 pozitivních testů a v neděli 513. Nárůst tak o volných dnech zpomalil, v pátek byl zaznamenán rekordní přírůstek 839 potvrzených nákaz. Od začátku epidemie se v Praze podle hygieniků nakazilo zhruba 15.400 lidí. Jiná aktuální data týkající se například počtu vyléčených a zemřelých hygiena nezveřejnila. Zároveň oznámila, že od úterý bude publikovat data, která budou vycházet ze statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR prezentovaných na webu ministerstva zdravotnictví.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 6.10.2020