Informace z jednání rady magistrátu…

Souhrn rozhodnutí schválených radou hlavního města Praha ze dne 5.10.2020:

V pražských lesích se na podzim vysadí 128.000 stromků

V podzimních měsících by se v pražských lesích mělo vysadit 128.000 sazenic lesních dřevin. Nové stromky mimo jiné nahradí ty, které byly pokácené kvůli napadení kůrovcem. Aktivita škůdce se letos i přes chladné jaro a léto výrazněji nesnížila. Letos na jaře lesníci zasadili 78.000 stromů, v loňském roce to bylo 356.000 sazenic.

V Malešicích má vzniknout denní centrum pro lidi bez domova

Pražský magistrát plánuje zřídit na Malešickém náměstí nové denní centrum pro pomoc lidem bez domova. Radní schválili svěření budovy městské organizaci Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), která zajistí její rekonstrukci a provoz centra. Jak novinářům po jednání rady řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě), jedná se o první krok k decentralizaci služeb pro bezdomovce, které jsou nyní koncentrovány v centru metropole.

Praha chce dát městským částem 177,7 milionu Kč na budování bytů

Pražský magistrát chce dát několika městským částem celkem 177,7 milionu korun na rekonstrukci a výstavbu bytů. Nejvíce jich má dostat Praha 11, a to 73 milionů na rekonstrukci ubytovny Sandra. Na tu již město radnici dalo 230 milionů a půjčilo dalších 100 milionů korun. Peníze má dále dostat Praha 3, Praha 10, Praha 7, Lysolaje a Vinoř. O přidělení peněz rozhodli radní, ještě je bude muset potvrdit zastupitelstvo.

Magistrát rozešle všem domácnostem v Praze letáky o covidu-19

Pražský magistrát nechal natisknout 687.000 letáků s informacemi o epidemii covidu-19, které rozešle do všech pražských domácností. Po jednání rady hlavního města to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Cena letáků byla podle něj 70 haléřů za jeden. Primátor dodal, že město plánuje i další informační kampaně, jež mají zajistit informovanost zejména starších lidí, kteří tolik nevyužívají internet.

Stěhování Slovanské epopeje se kvůli rekonstrukci zpozdilo

Zapůjčení 20 pláten obrazového cyklu Alfonse Muchy Slovanská epopej do zámku v Moravském Krumlově se odkládá. Důvodem je prodloužení rekonstrukce výstavních prostor. Původně měla být hotova na konci června, termín se však prodloužil do konce roku. O odkladu rozhodli pražští radní. Obrazy byly v Krumlově vystaveny od 50. let až do roku 2011, kdy je tehdejší vedení hlavního města odvezlo.

Praha dá 3,6 milionu Kč na dofinancování provozu pohotovostí

Pražský magistrát dá třem pražským nemocnicím dohromady 3,6 milionu korun. Peníze budou sloužit na dofinancování provozu lékařských pohotovostí. Nemocnicím nestačily finance kvůli sníženému počtu pacientů a nákupu ochranných pomůcek kvůli nemoci covid-19. Novinářům to řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Pohotovosti jsou v Praze v sedmi nemocnicích. Město má na jejich provoz letos vyhrazeno 35 milionů korun. Pohotovosti musí Praha mít ze zákona.

Radní Prahy odložili rozhodnutí o opravě Staroměstské tržnice

Pražští radní nerozhodli o výběru stavební firmy pro dlouho plánovanou rekonstrukci Staroměstské tržnice. Radní Jan Chabr (TOP 09), který má na starosti městský majetek, otázku z jednání stáhl, znovu na řadu by měla přijít příští týden. Primátor Zdeněk Hřib dříve uvedl, že výběrové řízení podle něj mělo nedostatky. Nelíbila se mu také cena, která se zvýšila z původně odhadovaných 366 milionů korun bez daně na finálně vysoutěžených 429,9 milionu korun.

V Praze bylo loni evidováno 86.033 psů, meziročně o 2736 více

Magistrát hlavního města evidoval ke konci loňského roku 86.033 přihlášených psů, což bylo o 2736 více než o rok dříve. Nejvíce jich bylo registrováno v Praze 4 a 6, na rozdíl od předloňska loni převažovali psi nad fenami. Nejvíce bylo kříženců, z čistokrevných zvířat pak yorkšírských teriérů. Nejoblíbenějším psím jménem byl opět Ben. Vyplývá to z materiálu, který vypracoval magistrát pro městskou radu.

DPP dostane od Prahy na investice zhruba 1,17 miliardy korun

Pražský dopravní podnik (DPP) dostane od hlavního města na investice zhruba 1,17 miliardy korun. Peníze půjdou mimo jiné na stavbu metra D, opravy tramvajových tratí nebo vybudování bezbariérového vstupu do stanice metra C Opatov. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. DPP je největší městskou firmou, která zaměstnává téměř 11.000 lidí. Provozuje městkou hromadnou dopravu (MHD).

Praha chce zlepšit ovzduší, podpoří alternativní pohony v dopravě

Hlavní město bude podporovat vznik dobíjecích stanic pro elektromobily a vozy poháněné plynem, podpoří alternativní způsoby dopravy, sdílení automobilů nebo upraví ceny v parkovacích zónách pro elektromobily a hybridní vozy. Pracovat bude také na zavedení mýtného. Vyplývá to ze Strategie podpory alternativních pohonů v Praze do roku 2030, kterou schválili pražští radní. Cílem dokumentu je zlepšit životní prostředí a ovzduší v Praze.

Jednání rady hl.m.Praha

https://www.praha.eu/public/39/24/db/3174838_1113422_Prg_34_Rada_2020.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 6.10.2020

Zdroj:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_otestuje_inovativni_technologie_u.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/prazsti_radni_projednali_dalsi_dotace_na.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/nastavena_transparentnost_ve_sportovnich.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/modemy_s_datovymi_balicky_digitalni.html

Psali jsme zde: