Panenka je s koronavirem hospitalizován ve vážném stavu na JIP

Doplnili jsme 4. odstavec s hlasem trenéra reprezentace Šilhavého

Legendární fotbalista Antonín Panenka se nakazil koronavirem a je hospitalizován ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče. Oznámil to pražský klub Bohemians 1905, v němž jednasedmdesátiletý mistr Evropy z roku 1976 zastává funkci čestného prezidenta.

Do večera přibylo v Česku rekordních 2622 lidí s covidem

Za dnešek zatím v Česku přibylo 2622 potvrzených případů nemoci covid-19. Od vypuknutí epidemie to je zatím nejvyšší nárůst do večera. Je to také zhruba o tisícovku víc než v úterý, kdy hygienici za celý den zjistili rekordních 4457 pozitivních testů. Do statistik přibylo dalších 29 úmrtí, z toho za dnešek bylo zatím 13 obětí, celkem s covidem zemřelo 823 lidí. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza poprvé v týdnu klesla,akcie CME ale přidaly 5,5 pct

Pražská burza poprvé v tomto týdnu klesla, i když jen mírně. Index PX se snížil o 0,13 procenta na 873,18 bodu. Víc než 5,5 procenta přidaly akcie mediální společnosti CME, dolů burzu táhly cenné papíry Erste Bank a dodavatele antivirových programů Avast. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna znovu oslabila nad 27 Kč/EUR a 23 Kč/USD.

Itálie zařadila Česko mezi rizikové země

Itálie zařadila Česko mezi rizikové země, pro vstup na její území tak bude nutné předložit negativní test na koronavirus starý maximálně 72 hodin. Na twitteru o tom dnes informovalo české ministerstvo zahraničí. Zároveň upozornilo na to, že ještě není jasné, odkdy začne Itálie předkládání testů vyžadovat.

Z auta dnes do Senátu volilo méně Pražanů než v prvním kole

Na dvou stanovištích pro volby do Senátu dnes v Praze z auta odvolilo 136 voličů, kteří mají nařízenou izolaci nebo karanténu kvůli covidu-19. V prvním kole voleb minulý čtvrtek přijelo k urnám 183 lidí. V Praze se volí v senátních obvodech Praha 1 a Praha 5, pro které bylo určeno stanoviště na Letné, a v obvodu Praha 9, pro které sloužilo místo na Proseku.

ČNB odebrala licenci pražské směnárně Change

Česká národní banka odebrala licenci směnárenské společnosti Changer a zároveň jí dala pokutu 1,5 milionu korun kvůli porušení zákona o směnárenské činnosti a zákona o ochraně spotřebitele. Firma měla nedostatky v kurzovních lístcích, zveřejňovala tzv. VIP kurzy, prováděla nekalé obchodní praktiky a neumožňovala storna transakce zákazníkům. V tiskové zprávě o tom dnes informovala ČNB. Jde o šestý případ odnětí licence za dobu platnosti nového směnárenského zákona.

V Praze 7 vznikla naučná stezce podél Vltavy v Trojské kotlině

Lidé se v Praze 7 mohou projít po nové naučné stezce podél Vltavy v Trojské kotlině. Stezku z Bubenče přes Holešovice do Troje tvoří 40 cedulek s QR kódy, jejichž prostřednictvím se lidé dostanou k informacím o historii, současnosti i budoucnosti území. Stezku radnice připravila společně s Institutem plánování a rozvoje (IPR) a radnicí v Troji.

Pořadatelé zrušili festival Signal kvůli plánovaným opatřením

Organizátoři festivalu světla Signal, který měl v Praze začít 15. října, zrušili dnes jeho letošní ročník.Ředitel festivalu Martin Pošta dnes jednal s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO), který mu sdělil, že v pátek oznámí přísnější opatření kvůli rekordnímu číslu nakažených v Česku. Na jejich základě nebude reálné festival uskutečnit. Organizátoři tak řeší, jaké kroky dále uskutečnit. Své plány oznámí v budoucích týdnech.

Radní: Průvodci turistů by mohli vyučovat středoškolské studenty

Turističtí průvodci v hlavním městě by mohli vyučovat studenty středních škol historii a jazyky. Výuka by se odehrávala v malých skupinkách v pražských ulicích. Na dnešním jednání magistrátního výboru to řekli radní Hana Třeštíková (Praha Sobě) a předseda představenstva Prague City Tourism (PCT) František Cipro. Město chce tak pomoci průvodcům, kteří se potýkají s existenčními problémy způsobenými poklesem turismu kvůli nemoci covid-19. Město dalo na jaře do podpory turismu zhruba 120 milionů korun.

Nový web ukazuje polohu autobusů pražské integrované dopravy

Informace o poloze a zpoždění autobusů Pražské integrované dopravy mohou lidé nově sledovat prostřednictvím mapové aplikace mapa.pid.cz. V tiskové zprávě o tom informovala organizace Ropid, která plánuje pražskou hromadou dopravu. Informace byly zatím dostupné jen v aplikacích IDOS a Lítačka. Pražský dopravní podnik (DPP) také plánuje začít poskytovat údaje o poloze i u tramvají.

Praha připravuje nový systém správy grantů

Pražský magistrát připravuje nový systém pro správu grantů a finanční podpory, které každoročně poskytuje. Systém má zefektivnit a zrychlit systém zpracování žádostí a úředníkům zjednodušit a zrychlit jejich práci. Žadatelům zase usnadní podávání žádostí o dotaci. Nový systém by měl fungovat přes magistrátní web Portál Pražana a využíván by mohl být již v příštím roce. Vznik systému dnes projednal magistrátní výbor pro kulturu a cestovní ruch.

Praha rozdělí na individuálních dotacích v kultuře 1,3 milionu Kč

Pražský magistrát rozdělí na individuálních dotacích v kultuře celkem 1,3 milionu korun. Peníze půjdou na muzikálové divadlo, knihu o architektu Janu Kaplickém nebo na fungování Říše loutek. Přidělení peněz dnes schválil na svém zasedání magistrátní výbor pro kulturu. Peníze město dává organizacím v rámci pomoci dopadů opatření proti šíření pandemie covid-19.

Cichanouská vystoupí na Foru 2000, bude debatovat s Petříčkem

Šéfka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská se příští týden zúčastní mezinárodní konference Forum 2000. V úterý odpoledne bude v jednom z panelů debatovat s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) o situaci v zemi, uvedli dnes organizátoři konference. Ve středu se kandidátka ze srpnových prezidentských voleb v Bělorusku zúčastní také debaty o roli žen v politice v dobách krize, kde bude hovořit s bývalou americkou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou a s polskou socioložkou Karolinou Wigurovou.

Soud vzal do vazby muže, který podle policie obtěžoval děti

Soud vzal do vazby muže, který podle policistů před dvěma lety a poté znovu minulou neděli obtěžoval děti na hřišti v pražských Kyjích. Na policejním webu o tom informovala mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová. Obviněnému hrozí za nedovolený kontakt s dítětem a výtržnictví až dvouleté vězení. Muž u výslechu podle mluvčí uvedl, že si téměř na nic nepamatuje.

O volby z auta není zájem, na mnohá stanoviště nikdo nedorazil

O volby z auta je stejně jako před týdnem malý zájem. Na stanovištích drive-in mají dnes možnost volit v druhém kole senátních voleb lidé, kteří jsou v karanténě nebo v domácí izolaci kvůli nemoci covid-19. Hlasování je bezproblémové a plynulé, na mnohá ze 44 míst k tomu vyčleněných nedorazil zatím žádný volič. Senátora lidé volí ve 26 obvodech. Volební drive-in stanoviště jsou otevřena od 07:00 do 15:00. Minulou středu měli lidé k dispozici 78 stanovišť, volili ale současně také do krajského zastupitelstva.

Objednávku z vybraných e-shopů v pražském OC doručí do kufru auta

Objednávku z vybraných e-shopů si mohou lidé v obchodním centru Westfield Chodov, které je co do počtu obchodů největším v České republice, nechat donést do auta. Zboží pro ně bude připraveno v den objednání. Do nového projektu se zapojili prodejci sportovních potřeb, oděvů, zboží do domácnosti, ale také restaurace nebo cukrárna. Na službě doručování do kufru auta spolupracuje delší dobu také internetový obchod Alza.cz se společností Škoda Auto, sdělili zástupci firem.

Městský soud potřetí zprostil obžaloby tři úředníky MPO

Pražský městský soud v úterý potřetí osvobodil trojici úředníků ministerstva průmyslu a obchodu, kteří podle obžaloby způsobili státu a Evropské unii škodu přes 4,5 miliardy korun v souvislosti s dohodou mezi ministerstvem a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou. Soud už v minulosti dvakrát vynesl zprošťující rozsudek, vždy ho ale zrušil Vrchní soud v Praze. Úterní rozhodnutí není pravomocné, odvolací soud se jím tedy bude zabývat znovu.

Bubny nabízí venkovní výstavu fotografií s tématem pomíjivosti

Na někdejším Nádraží Bubny dnes začne venkovní výstava nazvaná Vrstvy paměti města. Na místě, odkud za války odjížděly transporty s židovskými obyvateli, se připravuje vznik Památníku ticha. Ten má jako místo i instituce upozorňovat na nebezpečí totalitních režimů a připomínat památku jejich obětí.

Papučový den podpoří činnost domácích hospiců

Podpořit činnost mobilních hospiců a myšlenku důstojného umírání doma má dnešní akce nazvaná Papučový den. Zájemci se mohou zapojit tím, že si nazují papuče, vyfotí se s nimi a fotografie pak budou sdílet na sociálních sítích. Happening je součástí kampaně Doma – Týdne pro mobilní hospice, která se koná od 5. do 11. října u příležitosti Světového dne hospicové a paliativní péče.

ČSÚ dnes zveřejní srpnové údaje za průmysl, stavby a obchod

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní výsledky průmyslové a stavební výroby a zahraničního obchodu za srpen. V červenci průmysl, který je motorem české ekonomiky, zpomalil meziroční pokles na pět procent z červnových 10,5 procenta, což byl nejlepší výsledek za pět měsíců. Také meziroční propad stavebnictví se zmírnil, v červenci kleslo o 10,4 procenta, o měsíc dříve o 11,8 procenta. Červencový přebytek zahraničního obchodu 13,4 miliardy korun byl v daném měsíci nejvyšší.

Lidé v karanténě budou moci rozhodovat o senátorech z auta

Lidé, kteří jsou v nařízené karanténě kvůli koronaviru, budou moci dnes rozhodovat o budoucích senátorech z auta. Budou mít možnost ve finále letošních senátních voleb hlasovat jako první. Od 07:00 do 15:00 pro ně budou připraveny volební drive-in stanoviště, stejně jako před týdnem.

Lidé mohou u soudů napadnout výsledky či průběh krajských voleb

Lidé mohou ode dneška zpochybnit u správních soudů výsledky a průběh letošních krajských voleb. V případě souběžného prvního kola senátních voleb mají tuto možnost pouze v případě Děčínska, kde mandát obhájil Zbyněk Linhart (za STAN). V případě senátních voleb se musí obracet na Nejvyšší správní soud, stížnosti na regionální volby je třeba adresovat soudům krajským. Desetidenní lhůta skončí v pátek 16. října.

Praha obnoví fungování zdravotnických tzv. létajících týmů

Pražský magistrát obnoví fungování zdravotnických tzv. létajících týmů. Budou pomáhat s opatřeními proti šíření nákazy koronavirem v pobytových sociálních zařízeních a zároveň budou kontrolovat připravenost zařízení. Pracovat začnou od středy. Krizový štáb hlavního města vzal dnes rovněž na vědomí dodávku respirátorů pro zaměstnance škol od státu a projednal situaci v MHD a městských organizacích. Počet odběrových míst na testování se v Praze dál zvýší.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 6.10.2020

Nárůst nakažených koronavirem v Česku v pondělí opět zrychlil. Přibylo 3119 potvrzených případů nemoci covid-19, což je čtvrtý nejvyšší přírůstek od začátku epidemie v zemi. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Včera zatím laboratoře odhalily dalších 1611 nakažených, což je více než v pondělí za stejnou dobu. Statistika zemřelých se od rána rozšířila o 31 obětí, osm z nich připadá na včerejšek. Dosud v ČR zemřelo s koronavirem celkem 789 lidí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 7.10.2020