Pražské burze dnes pomohl k mírnému růstu hlavně Avast

Pražská burza dnes smazala své středeční ztráty. Index PX stoupl o 0,17 procenta na 874,68 bodu. Vzhůru mu pomohly především akcie technologické společnosti Avast. Výraznějšímu růstu burzovního indexu naopak bránily cenné papíry bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Koruna dnes oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám.

Od pondělí se na dva týdny prakticky zastaví kulturní akce

Od pondělí 12. října se na dva týdny zastaví kulturní akce, řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Zákaz otevřít se týká podle něj prakticky všech kulturních událostí, zavřít se musí například divadla, kina, ale také zoologické zahrady, vyplývá z dnešního rozhodnutí vlády. Opatření mají sloužit ke zpomalení šíření epidemie covidu-19.

Od pondělí vláda ruší profesionální i amatérské sportování

Od pondělí 12. října budou kvůli epidemii koronaviru zrušeny veškeré profesionální i volnočasové aktivity sportovců, venku smí sportovat nejvýš 20 osob, rozhodla dnes vláda. Novinářům to po zasedání kabinetu řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Již od tohoto pátku musí přerušit provoz posilovny, fitness centra, vnitřní bazény a koupaliště, řekl Prymula. Vyhlášená opatření mají trvat dva týdny a pomoci redukovat nárůst nakažených covidem-19.

Restaurace budou muset zavírat v 20:00, u stolu jen čtyři lidé

Od pátku 9. října budou muset po dobu dvou týdnů restaurace zavírat už ve 20:00. U stolů budou moct sedět nanejvýš čtyři lidé, v jídelnách v obchodních centrech jen dva. Po mimořádném jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Vláda se také dohodla, že v obchodních centrech budou muset podniky, kde se jí, vypnout wi-fi. Toto opatření má začít platit v pondělí.

Na dva týdny budou zakázány návštěvy nemocnic a domovů důchodců

Vláda na dva týdny zakáže návštěvy v nemocnicích, domovech důchodců a dalších zařízeních sociální péče. Po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Výjimku budou mít stejně jako dosud návštěvy u nezletilých pacientů nebo otcové u porodu. Návštěvy v těchto zařízeních byly kvůli covidu-19 zakázané už v březnu, znovu se obnovily od 25. května.

Úřady budou otevřené jen dva dny v týdnu

Provoz úřadů se na příští dva týdny omezí na dva dny v týdnu. Pro veřejnost budou otevřené vždy na pět hodin, řekl dnes po mimořádném jednání vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Je to jedno z opatření, která mají omezit šíření koronaviru.

Praha by mohla mít příští rok daňové příjmy 53,4 miliardy Kč

Hlavní město by mohlo v příštím roce hospodařit s daňovými příjmy 53,4 miliardy korun a ostatními běžnými výdaji 41,7 miliardy, což je meziročně méně. Kolik peněz půjde na investice, zatím nebylo rozhodnuto. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Celkový rozpočtový rámec se zatím pohybuje okolo 75 miliard, číslo ale není končené a bude se ještě měnit. Návrh rozpočtu budou projednávat pražští zastupitelé. Kvůli pandemii covid-19 počítá město letos s propadem příjmů přes 10 miliard.

Přírůstek nakažených překročil 5000, chystají se nové restrikce

Nárůst počtu nových případů nemoci covid-19 v Česku podruhé v řadě překonal dosavadní rekord a ve středu se poprvé dostal nad pětitisícovou hranici. Vláda dnes projedná další opatření, která mají zbrzdit šíření epidemie a zajistit fungování zdravotnického systému. Omezení se mají dotknout hlavně kultury, sportu, aktivit a setkávání ve volném čase či výuky na druhém stupni základních škol.

V Praze přibylo za jeden den opět více než 800 případů koronaviru

V Praze přibylo ve středu 843 potvrzených případů koronaviru. Je to jen velmi mírný pokles proti rekordnímu úterý, kdy laboratoře odhalily v hlavním městě 863 nakažených. Vyplývá to z aktuálních a revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví. Od březnového začátku epidemie se v Praze nakazilo 20.467 lidí.

Ceny paliv se v Praze téměř nezměnily, zůstávají nejvyšší v ČR

Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v hlavním městě se od minulého týdne téměř nezměnily. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil o dva haléře na 28,55 Kč za litr. Diesel zůstal na 28,16 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Paliva v Praze zůstávají i nadále nejdražší v zemi.

Lední medvědi v pražské zoo by se mohli dočkat nového pavilonu

V pražské zoologické zahradě by v budoucnu mohla stát expozice s názvem Arktida. Nový domov by v něm mohli najít zvláště lední medvědi.Nynější expozice ledních medvědů je otevřená od roku 1933, z hlediska dnešních nároků je tento medvědinec podle ředitele zoo příliš malý a zastaralý.

Česko si dnes připomene oběti sokolů v boji za svobodu

Sokolové dnes oslaví tradiční Památný den sokolstva, který je od loňska oficiálním významným dnem České republiky. Lidé si tak připomenou tisíce obětí sokolů a sokolek v boji za svobodu, samostatnost a demokracii v době první a druhé světové války i komunismu. Kvůli epidemickým opatřením budou ale letos oslavy v omezenějším rozsahu.

Začíná konference Digitální Česko, kvůli covidu bude on-line

Dopady digitalizace, umělou inteligencí či bezpečností v kyberprostoru se bude zabývat dvoudenní konference Digitální Česko. Letošní pátý ročník se kvůli koronavirové epidemii odehraje on-line, s projevy či v panelech vystoupí mimo jiné premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) či ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Karel Řehka.

Stát a ČEZ podepíšou dohodu o zvyšování energetické účinnosti

Dohodu o zvyšování energetické účinnosti a spolupráci na úsporách energie u konečného spotřebitele dnes podepíšou vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš. Podpis se uskuteční na ministerstvu průmyslu a obchodu, na akci bude také představen projekt energetických úspor týkající se studentských kolejí ČVUT v Praze.

Statistici dnes oznámí, jak se v srpnu dařilo maloobchodu

Statistický úřad dnes oznámí, jak se v srpnu dařilo českému maloobchodu. V červenci měli obchodníci tržby o 1,9 procenta vyšší než před rokem, proti červnu stouply o 1,8 procenta. V prvním prázdninovém měsíci se dařilo především obchodům, které prodávají výrobky pro sport, rekreaci a kulturu. O desetinu více než loni utržili prodejci počítačů a komunikačních zařízení. Naopak v prodeji aut přetrvával meziroční pokles.

Voliči v karanténě mohou požádat o volbu senátorů z domova

Voliči, kteří jsou kvůli koronaviru v nařízené karanténě, mohou ještě dnes požádat o volbu senátorů z domova. Čas na to mají do 20:00, obrátit se musí na své krajské úřady. Už dnes by také mohli ve finále senátních voleb hlasovat klienti domovů pro seniory a podobných sociálních zařízení, která byla kvůli výskytu koronaviru uzavřena.

Do včerejšího večera přibylo v Česku rekordních 2622 lidí s covidem

Za včerejšek zatím v Česku přibylo 2622 potvrzených případů nemoci covid-19. Od vypuknutí epidemie to je zatím nejvyšší nárůst do večera. Je to také zhruba o tisícovku víc než v úterý, kdy hygienici za celý den zjistili rekordních 4457 pozitivních testů. Do statistik přibylo dalších 29 úmrtí, z toho za včerejšek bylo zatím 13 obětí, celkem s covidem zemřelo 823 lidí. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 8.10.2020