Nárůst dál stoupá, dnes zatím přibylo 4525 potvrzených případů

Nárůst počtu potvrzených případů koronaviru v Česku dál stoupá. Ve čtvrtek přibylo 5394 nakažených, o několik desítek více než ve středu a nejvíce za jediný den od začátku epidemie v zemi. Za dnešek pak přibylo zatím 4525 potvrzených případů covidu-19, zhruba o 1400 více než v rekordní čtvrtek ve stejnou dobu. Počet úmrtí s koronavirovým onemocněním stoupl k dnešnímu podvečeru o 29 na 898, z toho 18 zemřelých připadá na dnešek. Dál roste i počet hospitalizovaných, v nemocnicích jich bylo ve čtvrtek podle posledních dat ministerstva zdravotnictví 1893, o 152 více než ve středu. Ve vážném stavu je 412 pacientů, o 46 více než předchozí den.

Pražská burza dnes klesla o čtvrt procenta, dolů ji táhly banky

Pražská burza dnes znovu změnila směr a index PX se snížil o 0,25 procenta na 872,50 bodu. Pokles akcií bank i pojišťovny VIG převážil na růstem cenných papírů dodavatele antivirových programů Avast a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna posílila do blízkosti 27 Kč/EUR a pod 23 Kč/USD.

Městská knihovna v Praze přesune vybrané akce na internet

Městská knihovna v Praze prodlouží půjčovní dobu na knihy a přesune mnohé z plánovaných kulturních a vzdělávacích akcí na internet. Papírové knihy si budou moci čtenáři domů zapůjčit na pět týdnů s možností prodloužení na dvojnásobek. Požadavek o prodloužení výpůjčky mohou čtenáři podle mluvčí knihy poslat na e-mailovou adresu knihovny, požádat o něj telefonicky nebo zasláním zprávy na účet knihovny na facebooku.

V Chodovské bude omezen provoz v podjezdu pod Jižní spojkou

V pražské Chodovské ulici bude omezen provoz v podjezdu pod Jižní spojkou. V obou směrech bude uzavřen vždy jeden jízdní pruh. Důvodem je oprava komunikace. Omezení potrvá od 10. do 17. října 2020. Následně bude ve směru do centra zcela uzavřena. Práce na opravě Chodovské zahájila TSK letos v srpnu.

Šéf sdružení lékařů: Vakcína proti chřipce chybí v Praze,jinde je

Zájem o očkování proti chřipce je letos podle mnohých praktických lékařů kvůli obavám z jejího souběhu s covidem-19 vyšší než v minulých letech. Nejvíce vakcíny chybí v Praze. Naopak některým lékařům v ostatních regionech očkovací látka, kterou mají k dispozici, k pokrytí poptávky stačí, řekl dnes předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Podle něj je možné, že někde vakcíny zbudou a mohly by najít využití v ordinacích, kde se zájemcům zvláště z řad seniorů a chronicky nemocných do té doby očkování nedostalo.

Na UK má nyní asi 110 z 800 zahraničních studentů covid-19

Univerzita Karlova (UK) v posledních dnech zaznamenala zvýšený počet nakažených covidem-19 mezi zahraničními studenty, kteří do Česka přijeli s evropským programem Erasmus. Z celkového počtu 800 lidí, které škola přijala na zimní semestr, je asi 110 studentů aktuálně nemocných s koronavirem. Nakažení byli podle něj přemístěni na koleje, které mají vhodné zázemí pro zajištění karantény.

Aquapalace Praha má denní náklady 600.000 Kč, uzavření byl šok

Nejnavštěvovanější tuzemský akvapark Aquapalace Praha má denní náklady, a to včetně osobních, 600.000 korun. Na 14 dní je přitom nelze snížit. Je třeba se stále starat o vodu jako za běžného provozu, zaměstnance na dva týdny není možné propustit. Pokud by nucené uzavření mělo trvat déle, provozovatel by potřeboval informaci už nyní, aby se dokázal připravit. Uzavření ze dne na den byl šok. Lidé od rána telefonují a žádají upřesňující informace.

Pražský hrad i lánský zámek budou od pondělí na 14 dnů uzavřeny

Areály Pražského hradu a lánského zámku budou od pondělí do 25. října kvůli opatřením proti epidemii nového koronaviru uzavřeny. Vybraní zaměstnanci Hradu budou pracovat z domova nebo budou čerpat dovolenou. Vláda ve čtvrtek rozhodla, že na 14 dní budou mimo jiné uzavřeny památky. Kabinet se tak snaží omezit nárůst počtu nakažených koronavirem.

Odběrové místo v Nemocnici Na Františku bude fungovat od 12.října

Odběrové místo na covid-19 v areálu Nemocnice Na Františku začne fungovat od pondělí 12. října. Test metodou PCR, tedy výtěrem z nosohltanu, zde mohou podstoupit osoby s žádankou i samoplátci. Podmínkou je předchozí rezervace. Provoz centra včetně odběrů zajistí nemocnice, testování odebraných vzorků bude provádět laboratoř CITYLAB, uvedla dnes mluvčí nemocnice Lucie Krausová. Odběrové místo bude otevřené každý pracovní den od 7:00 do 15:00 a jeho kapacita se má pohybovat kolem 100 odběrů denně.

V Praze přibylo 730 případů covidu, je to třetí nejvyšší nárůst

V Praze ve čtvrtek přibylo 730 potvrzených případů koronaviru. Proti středě a rekordnímu úterý je to pokles zhruba o 120 nakažených, i tak je to třetí nejvyšší denní nárůst. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V hlavním městě roste také počet lidí, kteří s covidem-19 zemřeli. Ve středu bylo obětí sedm, což je nejvíce od začátku epidemie.

Praha dala na opatření proti covidu dosud téměř dvě miliardy Kč

Hlavní město vydalo na opatření proti pandemii nemoci covid-19 dosud téměř dvě miliardy korun. Peníze vydalo například na nákup ochranných pomůcek, dotace městským částem či na podporu kultury a turistického ruchu. Na dotaz to dnes řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Další peníze, které mělo z evropských fondů, dalo město do programu Covid Praha na podporu podnikatelů. Letošní propad příjmů kvůli koronaviru odhaduje město na více než deset miliard.

Zoo dnes zavírají,ztráty počítají na statisíce až desítky milionů

Zoologické zahrady musely kvůli nově oznámeným vládním opatřením kvůli koronaviru zavřít brány už dnes. Je to pro ně po jarním uzavření podle informací zahrad další finanční rána. Třeba pražská zoo odhaduje další ztráty na desítky milionů korun. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) původně ve čtvrtek médiím oznámil, že zoo budou uzavřeny od pondělí 12. října. Podle opatření vlády ale musí být zoo podobně jako třeba bazény či posilovny uzavřeny ode dneška. Od pondělí se pak zastaví i prakticky všechny kulturní a sportovní akce.

Odpoledne začne ve 26 senátních obvodech volební finále

Odpoledne dnes začne závěrečné kolo hlasování o budoucí podobě českého Senátu. Lidé v něm rozhodnou o tom, jak silná bude opoziční většina v horní komoře. Vládní koalice ANO a ČSSD zůstane v menšině. Voliči svými hlasy rozhodnou o tom, zda bude nejpočetnější klub Starostů, nebo ODS. Nejsilnější frakce bude mít právo nominovat předsedu horní komory.

V ČR se zpřísňují koronavirová omezení pro restaurace a fitness

V Česku dnes začíná platit část zpřísněných opatření, kterými chce vláda zpomalit šíření epidemie nového koronaviru. Kabinet je schválil ve čtvrtek, platit mají do 25. října. Restaurace musejí zavírat nejpozději ve 20:00, u stolu mohou být maximálně čtyři lidé. Otevřít nesmějí posilovny, fitness centra, vnitřní bazény, koupaliště a zoologické zahrady. Další omezení se týkají nákupních center nebo diskoték. Ještě výraznější omezení začnou platit od pondělka.

Přírůstky nakažených covidem jsou rekordní, vláda zpřísní omezení

Rekordní přírůstky nakažených koronavirem v Česku přiměly vládu ke zpřísnění a rychlejšímu zavádění opatření proti šíření nákazy. Uzavření restaurací a hospod ve 20:00 a uzavření posiloven a bazénů bude platit už od pátku, od pondělí 12. října na 14 dní vláda zavře divadla a kina, téměř zruší profesionální i amatérské sportování a přitvrdí také omezení pro nemocnice a úřady. Školákům se prodlouží podzimní prázdniny, na druhý stupeň základních škol se vrátí výuka na dálku. Kompenzace pro podnikatele kabinet zatím neohlásil. Bez nových opatření by podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) za dva týdny nemusely stačit kapacity zdravotnictví.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 9.10.2020